Перспективна модель організації будівництва та ефективного збуту капітальних об’єктів

Зіньковська А.І.

 

Засоби пристосування якісних характеристик об’єктів капітального будівництва до потреб ринку, методи їх збуту, стратегія прийняття стратегічних рішень в області розширення сфери впливу фірм-підрядників на відповідному ринку невідворотно відзначаються специфікою у порівнянні з виробництвом та реалізацією розрізнених товарів: матеріалів, машин, обладнання, сировини, споживчих товарів. На відзнаку від товарів партіонних поставлянь об’єкт капітального будівництва є насамперед організована, взаємопов’язана система засобів виробництва, основною характеристикою якої є технологія виробництва. Це обумовлює реалізацію об’єкта капітального будівництва як збут комплексного товару.

Питання комплексного підходу до організації діяльності будівельних компаній практично не знайшли відображення у вітчизняній спеціальній літературі.

З огляду на багаторічний досвід спорудження об’єктів капітального будівництва, коли майже стовідсотково підрядники перевищували як затверджені терміни, так і кошторисну вартість будівництва об’єктів, дозволяє стверджувати, що тільки комплексний підхід до організації взаємовідносин будівельних компаній із замовником, до збуту об’єкта капітального будівництва як технологічного комплексу в цілому є невід’ємним засобом підтримки та підвищення конкурентоспроможності підрядників на ринку об’єктів капітального будівництва.

Успішна реалізація об‘єкта капітального будівництва визначається головним чином таким фактором, як наявність у виробника ( підрядчика ) набора технічних рішень, що забезпечують замовнику економічні переваги при експлуатації об‘єкта, який побудований. Критерієм технології є тут переважним, хоч звісне значення мають і інші фактори, наприклад, економічність об’єкта. Наведена важлива особливість об‘єктів капітального будівництва пояснює намагання крупних компаній – підрядчиків за кордоном концентрувати у своїх руках цілий набір винаходів, технічних нововведень та “ноу-хау“, продавати об‘єкт паралельно із ліцензією, з метою розширення своєї частки на ринку.

Друга суттєва особливість об’єкта капітального будівництва пов’язана з виключною роллю джерел фінансування проектів для ефективного збуту товару, що розглядається, якщо реалізація споживчих товарів і навіть розрізнених машин та обладнання, як правило, не тільки не потребує від постачальника додаткових витрат, але й не ставить довгострокових фінансових проблем перед самим покупцем, то збут такого дороговартісного товару, як сучасне підприємство, часто потребує не тільки державного, але й міжнародного фінансування, а успіх фірми – підрядчика обумовлений її здібністю знайти кредитора для замовника. Не випадково проблеми фінансування капітальних проектів стоять у голові кута збутової діяльності міжнародних будівельних компаній. Конкурентні переваги низки крупних контрактів закордонних фірм визначається їх зв’язками з торговими монополіями та банківськими концернами, що дозволяє їм забезпечити кредитування великих капітальних проектів.

Далі слід відзначити відмінність самого процесу створення такого товару, як об’єкт капітального будівництва. На відміну від інших товарів, об’єкт капітального будівництва “виробляється”  безпосередньо там, де він буде “споживатись”. Тому ефективність діяльності фірм–підрядників залежить не тільки від переваг експлуатаційних характеристик, але й від економії витрат на споживання, яка досягається і у процесі будівництва. Тому, у якості обов‘язкового елемента організації будівництва капітальних об’єктів є організація управління саме процесом спорудження, від якої залежить як економія матеріальних і трудових витрат на його створення, так і скорочення термінів будівництва. Якщо перший вид економії безпосередньо знижує вартість об‘єкта, то другий забезпечує дострокове вивільнення ресурсів, за рядом підрахунків, від чотирьох до шести відсотків вартості об’єкта може бути зекономлено за рахунок скорочення термінів будівництва лише на один місяць.

Форма торгів та інші методи збуту капітальних об‘єктів дозволяють будівельній компанії заздалегідь урахувати свої переваги в організації процесу спорудження об‘єкта та відобразити їх у зменшеній (у порівнянні з конкурентами) ціні пропозиції за тендером, або навіть у пропозиції низької ціни об‘єкта при збереженні резервів ще більшого зниження витрат на його створення “ зверху запланованого ” вже у процесі будівництва. Забезпечуючи таким чином додаткові вигоди замовнику, підрядчик створює сприятливий клімат для подальшого співробітництва з ним над іншими контрактами на ринку.

Успішність таких методів визначається, звісно, здібністю підрядчика випередити конкурентів в організації управління проектом. Не випадково з цією метою найбільш крупні та передові фірми – підрядчики почали широко використовувати найбільш передові методи безперервної комп‘ютерної обробки даних по об‘єкту, впроваджувати складні системи інжинірингу у будівництві, розробляти оперативні методи проектування та підтримки зворотного зв‘язку між будівельником та проектантом.

Неабияку роль у економії витрат на будівництво відіграє й організація постачання матеріалів та обладнання на об‘єкт. За розрахунками ряду фахівців, якість, комплектність та своєчасність поставки займає одно з перших місць серед критеріїв вибору фірми -   підрядчика. Організація контролю за постачанням та зберіганням матеріалів та обладнання, прогнозування часу та способів доставки матеріальних ресурсів на об‘єкт – усі ці методи, які використовуються будівельними фірмами, дозволяють їм забезпечити конкурентоспроможність своєї продукції на ринку капітальних об‘єктів.

Протягом останніх десяти - п’ятнадцяти років з усією очевидністю проявилася необхідність організації збуту об’єктів капітального будівництва у комплексі з усім набором супутніх послуг типу інжиніринг:  передпроектними роботами, проектуванням, управлінням будівництвом, підготовкою фахівців, пусконалагоджувальними роботами, експлуатаційними послугами та ін. Хоча за кордоном спостерігається деяке поділення ланцюгів та функцій цього процесу між окремими підрядчиками, основна тенденція полягає в об‘єднанні під егідою однієї головної будівельної фірми ( у формі генпідряду, контракту “під ключ” або контракту на управління проектом ). При цьому внаслідок спеціалізації окремих будівельних фірм самі будівельні роботи можуть виконуватися дрібними субпідрядниками, тоді як весь комплекс функцій по проектуванню, управлінню будівництвом та введення об‘єкта в експлуатацію здійснюється головною будівельною компанією.

Таким чином, комплексний підхід до організації діяльності будівельних компаній відзначається такою важливою особливістю, що він здійснюється на основі охоплювання виключно широкого кола робіт та послуг, пов‘язаних з капітальним будівництвом. Тільки така модель організації може забезпечити ефективний збут капітальних об'єктів.

З посиленням конкуренції місцевих будівельних фірм, здатних самостійно виконувати чисто будівельні роботи та дрібних спеціалізованих будівельних підрядників великі фірми-підрядники можуть укріпити свої ринкові позиції, лише пропонуючи самий широкий комплекс послуг із спорудження об’єктів на високому професійному та технічному рівні.