Підходи до визначення категорії « фінансова безпека     підприємства» в умовах  нестабільної єкономіки.

 

                                                                                             к.е.н., доцент Кузенко Т.Б. 

                                                                        студент фінансового факультету ХНЕУ Самойленко Д.

 

В сучасному середовищі  на  ефективну діяльність підприємства   впливають зміни, що відбуваються як у зовнішньому так і внутрішньому середовищі його діяльності. Ці зміни характеризуються нестабільністю динаміки і потребують швидкої адаптації підприємств, знання ними законів розвитку та виживання в ринкових умовах, урахування чинників невизначеності та нестійкості економічного середовища. Тому важливою стає проблема забезпечення фінансової безпеки підприємства та управління фінансовою безпекою, що і обумовило актуальність дослідження.

Нагальна потреба в  аналізі, оцінки й забезпечення фінансової безпеки підприємства зумовили постійну увагу дослідників до її різних аспектів. Але в Україні цією проблемою почали займатися лише останнім часом, приділяючи раніше увагу фінансової безпеці на рівні держави або економічної безпеці та антикризовому управлінні на рівні підприємства (Бланк І. О., Єрмошенко М. М., Барановський О.І., Капустин Н., Пономарев В.П., Куркін М.В., Горячева К.С. тощо). У зв’язку з цим, стає проблема забезпечення в ринкових умовах господарювання фінансової безпеки підприємств за умов перехідної економіки України.

Найважливішим елементом економічної безпеки в сучасних умовах є фінансова безпека. З точки зору  Осипова Ю.М. таке місце фінансової безпеки базується на її значенні в забезпеченні стійкого розвитку підприємства. Потрібно  відзначити, що фінансова безпека стає найважливішою часткою економічної безпеки підприємства, оскільки тільки той, хто  розпоряджається грошовими потоками підприємства, визначає  його стратегічний розвиток. У  економічній літературі окремо  питанням фінансової безпеки підприємства не  приділялося достатньої уваги, частково це можна  пояснити тим, що багато питань  фінансової безпеки знаходять своє віддзеркалення при розробці фінансової політики підприємства і управлінні фінансами підприємства, але, на думку авторів,  необхідний цілісний і  комплексний  підхід до даної проблеми.

І.А. Бланк  розглядає  фінансову безпеку підприємства з погляду кількісного і якісного детермінованого рівня фінансового стану підприємства, що забезпечує стабільну  захищеність його пріоритетних  збалансованих фінансових  інтересів від  ідентифікованих реальних і потенціальних погроз  зовнішнього  і внутрішнього характеру[2]. Ці   параметри визначаються  на основі його філософії і створюють необхідні передумови  фінансової підтримки його  стійкого зростання  в  поточному і  перспективному періоді [1].

З точки зору Арефєвої О.В. фінансова безпека підприємства-комплексне поняття, що відображає такий стан фінансів, при якому підприємство здатне стабільно розвиватися, зберігаючи свою фінансову безпеку в умовах додаткового рівня ризику[1  ].

    Фінансова безпека підприємства є основною складовою економічної безпеки, без якої вона в принципі неможлива. Необхідність постійного дотримання фінансової безпеки зумовлюється об’єктивно наявним для кожного суб’єкта господарювання завданням забезпечення стабільності функціонування та досягнення головних цілей своєї діяльності. Рівень фінансової безпеки фірми залежить від того, наскільки ефективно її керівництво і спеціалісти (менеджери) будуть спроможні уникнути можливих загроз і ліквідувати шкідливі наслідки окремих негативних складових зовнішнього і внутрішнього середовища [3, c. 67]. Однією зі складових фінансової безпеки суб’єктів господарювання на всіх рівнях  їх фінансових відносин є захищеність фінансових інтересів і забезпеченість відповідними ресурсами в обсязі, достатньому для задовільнення потреб і виконання функціональних зобов’язань.

Таким чином, уточнення сутності й місця фінансової безпеки підприємства в системі економічної безпеки, поглиблення і поширення її понятійного апарату мають важливе методологічне і методичне значення для системи фінансового управління (системи управління фінансами, фінансового менеджменту) на підприємстві [3].

Крім того, це дає можливість відносити до сфери фінансового управління на підприємстві, крім системи обліку, оцінки капітальних та оперативних витрат, господарського (комерційного обороту) фірми, зниження собівартості продукції та послуг, збільшення прибутку, оподаткування, створення фінансових резервів, ще й фінансову безпеку підприємства.

 

Література:

1.      Ареф’єва О.В. Наукові основи формування економічної безпеки підприємств // Недержавна система безпеки підприємництва як суб’єкт національної безпеки України: Збірник матеріалів наук.-практ. Конф., Київ, 16-17 травня 2001 р. – К.: Вид-во Європейського ун-ту фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу, 2003. – С. 49-53.

2.      Бланк І. О. Управление финансовой безопасностью предприятия. Сер. Библиотека финансового менеджера. Вып. 10. – К.: Эльга, Ника-Центр, 2007. – 784 с.

3.      Єрмошенко М. М. Фінансова безпека держави: національні інтереси, реальні загрози, стратегія забезпечення. – К. Вид. Київськ. нац. торг.-екон. ун-ту, 2007. – 309 с.