Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Тахтарова Ю.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Особливості сучасної хвилі міжнародного ринку злиттів та поглинань

 

Виділяються шість основних “хвиль” злиттів та поглинань в світі за останні сто років. Найбільш цікавою з точки зору сучасних економічних процесів на світовому ринку являється шоста хвиля злиттів та поглинань (2000 р. - сьогодення), яка вважається сучасною та характеризується збільшенням кількості угод злиттів та поглинань у різних галузях економіки, а також наростанням темпів та масштабів трансграничних злиттів та поглинань.

Розглянемо детально сучасну хвилю трансграничних угод злиттів та поглинань, виділяючи характерні періоди - “припливи”, “відливи”, “найвищі та найнижчі точки”.

Всупереч світовим тенденціям, початок XXI ст. характеризується зниженням активності в сфері злиттів та поглинань компаній на ринку США, яке суттєво вплинуло і на світовий ринок M&A, що зумовлюється:  уповільненням розвитку світової економіки; зниженням курсу акцій багатьох компаній, тимчасове затишшя в певних галузях промисловості (телекомунікації, автомобільна промисловість); обвалом ринку високотехнологічних компаній у другій половині 2000 р., що потягнув за собою фінансові ринки;  терористичні акти в Нью-Йорку у вересні 2001 р.; низкою великих корпоративних скандалів у США (банкрутство компанії Enron у грудні 2001 р.), військовими конфліктами 2002-2003 рр. в Афганістані та Іраку; коливанням валютних курсів та змінами паритету купівельної спроможності валют, а саме суттєвим підвищенням курса євро до долару США.

Така тенденція спостерігалась на ринку злиттів та поглинань до початку 2003 р., коли в економіці намітилося суттєве поліпшення [1]. А вже до кінця 2007 р. ринок злиттів та поглинань зріс майже у 5 разів порівняно з 1997 р.

Отже, період з 2000 по 2002 рр. можна вважати періодом “відливу”, що зумовлюється кризою в США в цей період,  “найнижча точка” припадає саме на 2002 р., коли загальна вартість угод злиттів та поглинань  складала 269,8 млрд. дол. З  2003 р. починається період “припливу”, а у 2007 р. спостерігається досягнення ринком “найвищої точки”, коли загальний розмір ринку злиттів та поглинань перевищував 3,7 трлн дол.

До основних характерних рис цього етапу належать: основним мотивом злиттів та поглинань виступає збільшення синергії внаслідок консолідації капіталу; переважають в основному конгломеративні злиття та поглинання; збільшилася кількість злиттів та поглинань за участі невеликих та середніх підприємств; зростання прибутків корпорацій; наявність дешевих кредитних ресурсів; завоювання суміжних ринків; створення альянсів між конкурентами; бурхливе зростання ринків, що розвиваються, передусім Китаю [2].

Наступна “підхвиля” сучасної хвилі злиттів та поглинань — кризовий період 2008-2009 рр. Так, у 2008 р. спостерігається різкий “відлив”, коли вартісний обсяг угод злиттів та поглинань на світовому ринку скоротився на 38% у порівнянні з 2007 р. [3].

До основних характерних рис цієї підхвилі можна віднести:

1) Економічний спад у розвинених країнах, що викликав з різною періодичністю послаблення активності злиттів та поглинань у цих країнах.

2) Завоювання лідируючих позицій на ринку злиттів та поглинань країн, що розвиваються (Китай, Індія, Бразилія). У той час як в розвинених країнах Європи та США обсяг злиттів та поглинань зменшувався, у країнах, що розвиваються він збільшився на 13% лише за перше півріччя 2008 р. Так, у Бразилії приріст склав 134% до 47,2 млрд. дол., у Китаї — 94% до 115,4 млрд. дол., а в Росії — 18% до 64,3 млрд. дол. Це свідчить про впевненість інвесторів у перспективах економіки країн, що розвиваються, у порівнянні з розвиненими країнами в умовах фінансової кризи та економічної невизначеності [4].

3) Значне скорочення загальної вартості та кількості угод на ринку злиттів та поглинань. Так, вартісний обсяг угод злиттів та поглинань у 2008 р. на світовому ринку скоротився на 38% у порівнянні з 2007 р. У той час як кількість таких угод скоротилася лише на 11% за період, що розглядається.

4) Фокусування на інвестуванні в малий та середній бізнес, що пояснюється недостатнім обсягом іноземного капіталу для фінансування крупних угод.

5) Криза ліквідності. Якщо раніше для злиттів та поглинань використовувався легкодоступний та дешевий позиковий капітал, то в кризовий період розвиток кредитного ринку пішов двома шляхами, які можна умовно назвати “європейський” та “американський”, основна різниця між якими полягає в пріоритетах грошово-кредитної політики ЄС та США [3]. Фінансова криза ускладнила доступ до позикових коштів приватним інвестфондам, які забезпечували бум останніх років у сфері злиттів та поглинань, а економічна невизначеність перешкоджала більш активній діяльності компаній в цій галузі.

Поступове поліпшення ситуації на світовому ринку злиттів та поглинань спостерігається з початку 2010 р., який можна назвати початком третьої “підхвилі” сучасної хвилі злиттів та поглинань. Вартість угод злиттів та поглинань на початку 2010 р. збільшилась на 6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року та досягла 442 млрд. дол.

Отже, сучасна хвиля злиттів та поглинань може бути умовно розділена на три підхвилі: “підхвиля 2000-2007 рр.”, “підхвиля 2008-2009 рр.”, а також “підхвиля з 2010 р.”, які характеризуються особливостями здійснення угод злиттів та поглинань та певними умовами, що складалися на світовому ринку та впливали на ринок корпоратних об'єднань у цьому періоді.

 

Література:

1. Македон В.В.  Особливості міжнародної практики злиттів і поглинань компаній. - http://www.nbuv.gov.ua.

2. http://www.cfin.ru.

3. http://www.maonline.ru.

4. http://www.rbcdaily.ru.