Экономические науки/7. Учет и аудит

 

Хатнянська А.О., докт. екон. наук, проф. Чіж В.І.

Донбаський державний технічний університет, Україна

П(С)БО 22 «Вплив інфляції»: теорія і реалії

 

На сьогоднішній день, інфляція є постійним явищем економічного життя багатьох країн світу і, у тому числі, України. Фінансова звітність, сформована без врахування інфляційного чинника не забезпечує адекватного віддзеркалення господарських процесів підприємства і можливість ухвалення обґрунтованих економічних рішень користувачами.

Серед сучасних вітчизняних учених, що займаються проблемами впливу інфляції на фінансову звітність слід зазначити роботи С.Ф.Голова, В.І.Єфіменка, Г.Г.Кірейцева, Р.С.Коршикової, В.І.Коршунова, Б.М.Литвина, М.Р.Лучка, В.Н.Найдьонова, І.В.Павлюка, В.М.Пархоменка, М.С.Пушкаря та ін. Підсумком наукових досліджень цієї теми було затвердження 28 лютого 2002 р. Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 22 «Вплив інфляції», в якому наведено механізм коригування фінансової звітності в умовах інфляції. Але чи насправді підприємства мають змогу його застосовувати?

Відповідно до вимог П(С)БО 22 показники річної фінансової звітності підприємства за умови досягнення значення кумулятивного приросту інфляції 90 і більше відсотків підлягають коригуванню із застосуванням коефіцієнта коригування.

Зупинимося на питанні визначення кумулятивного приросту інфляції, адже у П(С)БО 22 не наводиться приклад його розрахунку.

Кумулятивний приріст інфляції – це добуток індексів інфляції за період, що складається з трьох останніх років, включаючи звітний.

Держкомстат оприлюднює щомісячні та річні індекси інфляції, і вони, як правило, виражаються у відсотках. Якщо, відповідно до вимог П(С)БО 22 перемножити індекси інфляції, наприклад, за 2007, 2008 та 2009 роки, то отримаємо абсурдний результат 1601418% (116,6% х 122,3% х 112,3%). Цілком ймовірно, у цьому випадку мова йде не про індекси, а про коефіцієнти інфляції. Якщо так, то в цьому випадку одержуємо 1,6016 (1,166 х 1,223 х 1,123). Знову щось не так, оскільки після переведення коефіцієнта у відсотки ми знову одержуємо більше ста відсотків: 160,16% = 1,6016 х 100%. Судячи зі всього, ми знайшли кумулятивний індекс інфляції за 3 роки, а для розрахунків нам необхідний кумулятивний приріст інфляції, який шляхом нескладних міркувань ми знайдемо віднявши 100% від отриманої суми (160,16% – 100% = 60,16%).

Таким чином, запропонуємо формулу розрахунку кумулятивного приросту інфляції:

КПІ = Кі1 х Кі2 х Кі3 – 1,                                    (1)

 

де Кі1 – коефіцієнт інфляції за перший календарний період (рік) трьох останніх років, що передують визначенню КПІ;

Кі2 – коефіцієнт інфляції за другий календарний період (рік) трьох останніх років, що передують визначенню КПІ;

Кі3 – коефіцієнт інфляції за третій календарний період (рік) трьох останніх років, що передують визначенню КПІ (звітний).

 

За вищезазначеною формулою розрахуємо та простежимо динаміку кумулятивних приростів інфляції України з 2002 року (прийняття П(С)БО 22).

Отже, з проведених розрахунків та отриманого графіка (рис. 1) можна зробити висновок, що кумулятивний приріст інфляції в Україні зростає, причому, значними темпами. Але малоймовірно, що стане можливим коригування фінансової звітності підприємств навіть за 2010 рік згідно П(С)БО 22, адже, щоб кумулятивний приріст інфляції склав 90%, у 2010 році індекс інфляції повинен бути 138,32%.

Виходячи з рис. 1 за останні 8 років жодного разу значення кумулятивного приросту інфляції не досягло 90%, отже, не було можливості підприємствами застосувати П(С)БО 22, і в осяйному майбутньому, з огляду на тенденції розвитку економіки України, не буде. Це звичайно ж позитивний момент, але інфляція в країні є, і, до того ж, на думку багатьох науковців реальна інфляція більша (в 1,5-2 рази) за ту, що оприлюднюється Держкомстатом. Безперечно, це вимагає віддзеркалення хоча б офіційної інфляції у фінансовій звітності за для її вірогідності.

Рис. 1 – Динаміка кумулятивних приростів інфляції за 2002-2009 рр.

 

Таким чином, ми пропонуємо законодавцям переглянути статті П(С)БО 22, а саме:

)          змінити у визначенні терміну «кумулятивний приріст інфляції» фрази «добуток індексів інфляції» на більш правильне «добуток коефіцієнтів інфляції»;

)          надати формулу визначення кумулятивного приросту інфляції та приклад його розрахунку;

)          переглянути позахмарне 90% значення кумулятивного приросту інфляції, за умови досягнення якого підприємства мають право коригувати показники фінансової звітності.