Аспірант Солодка Л.О.

Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне, Україна

Еколого-економічні проблеми функціонування дорожнього господарства Рівненської області

 

Ефективне функціонування дорожнього господарства є ключовим фактором сталого розвитку держави та її регіонів. Пріоритетність розвитку дорожнього господарства та важливість забезпечення його стабільного і надійного функціонування зумовлена виконанням галуззю стратегічних завдань щодо забезпечення ефективного функціонування виробничої та соціальної сфер, а також державного механізму в цілому. Рівненщина, як один з важливих транзитних регіонів України, має значний потенціал щодо забезпечення міждержавних перевезень та пропуску вантажопотоків, тому реалізація завдань щодо розвитку дорожнього комплексу в області є першочерговою.

Нового поштовху розвитку вітчизняної дорожньої галузі надає проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. У широкому комплексі заходів підготовки спортивного змагання завданням Служби автомобільних доріг України в Рівненській області  є забезпечення європейського рівня функціонування доріг загального користування. Згідно Державної Прогами розвитку автодоріг на 2007-2011 роки в Рівненській області до 2012 року планується ввести в експлуатацію 48 км автомагістральної дороги Броди-Рівне (на Будапешт),освоївши 860 млн. грн., 188 км дороги Київ-Чоп (кредит Міжнародної Фінансової Організації 1349,8 млн.грн.), 87 км магістралі Київ-Ковель-Ягодин (на Люблін) (загальною вартістю 330 млн. грн.).[1, с.1]

           Варто зауважити, що проведення дорожніх робіт гальмує проблема відводу у постійне користування земель під автомобільними дорогами загального користування. Так, багато сільських рад відводять суб’єктам підприємницької діяльності та фізичним особам землі, що накладаються на землі смуги відводу автомобільних доріг. При цьому не погоджуються межі земельних ділянок зі Службою автодоріг, як цього вимагає чинне законодавство. З іншого боку, існує проблема відчуження  землі,  що  є  приватною чи комунальною власністю, для будівництва та реконструкції автомобільних  доріг  загального користування, коли створюється державна комісія,  яка пропонує викуп земельних ділянок за ринковою ціною з урахуванням  ринкової  вартості  розташованих  на  ній будинків чи споруд. У разі незгоди власників із запропонованою ціною викуп цих земель здійснюється в судовому порядку [2,с.1-2]. Відведення земель із сільськогосподарського використання – один з найбільш важливих факторів впливу доріг на антропогенне середовище. Формування смуги землі вждовж дороги найчастіше пояснюють необхідністю розміщення захисних лісосмуг, складування ремонтних матеріалів, створення тимчасових об’їздів.

           Небезпека забруднення природного середовища у результаті функціонування дорожнього комплексу оцінюється рівнем її можливого негативного впливу на атмосферу, грунти, грунтові та поверхневі води, рослинність, тварин та людей. Забруднення навколишнього природного середовища уздовж автомобільних доріг поділяють на транспортні (вихлопні гази, паливо-мастильні матеріали, продукти стирання гальмівних накладок та шин, щум, ін.) та позатранспортні (дорожньо-будівельні матеріали та в’яжучі, протиожеледні солі, пил, сміття, зливові стоки з поверхні дорожніх покриттів). Екологічна безпека автомобільних доріг оцінюється показником відповідності принципів її функціонування принципам функціонування живої природи. Один з компонентів забруднення навколишнього природного середовища автомобільним транспортом – сполуки свинцю. Небезпека їх накопичення у грунті обумовлена високим засвоєнням даних сполук рослинами і переходом за ланками харчового   ланцюгу  до тварин, птахів і людей. Крім свинцю, землі на територіях, на яких розміщені автодороги, зазнають забруднення грунтів компонентами аерозольних випадінь та стоків, які входять до складу відпрацьованих газів двигунів (бенз(а)пірен, ванадій, сірководень, формальдегід, ртуть, нітрати, сірчана кислота).

          При будівництві автомобільних доріг часто виникає явище ерозії (площинного змиву) грунтів. Його прояву на Рівненщині сприяє висока сільськогосподарська освоєність території та літологічна будова схилів складених в основному піщано-глинистими та суглинистими відкладами. Вода із схилів, особливо на ріллі, майже завжди стікає струмками, які виробляють русло та змивають поверхневий шар грунту. Проектними рішеннями дорожних підприємств Рівненської області передбачаються спеціальні заходи щодо попередження водної ерозії, а саме: вертикальне планування прилеглої до дороги території у межах смуги відводу, яке забезпечує уникнення застою поверхневої води; влаштування водопропускних споруд в понижених місцях; укріплення системи поверхневого водовідводу з метою попедження розмивів та інфільтрації грунтової води; гідроізоляція та укріплення гідроакумулюючих майданчиків біля вхідного і вихідного отворів водопропускних споруд; підбір отворів водопропускних споруд, що забезпечуватиме безнапірний режим; виконання необхідного ухилу укосів з врахуванням їх висоти.

         Проведення будівельних дорожних робіт в Рівненській області супроводжується впливом на окремі компоненти навколишнього природного середовища регіону: тимчасові зміни рельєфу за рахунок проведення земляних робіт, зміни інженерно-геологічних властивостей грунтів у зоні відведення землі, можливе забруднення поверхні грунту паливно-мастильними матеріалами та будівельним сміттям, тимчасовий негативний вплив  на повітряне середовище викидів відпрацьованих газів, шуму та пилу від працюючих механізмів. До джерел впливів на навколишнє середовище під час експлуатації дороги слід віднести: викиди забруднюючих речовин, які утворюються при спалюванні палива, в атмосферне повітря; акустичний вплив та вібрація від руху транспортних засобів; скиди стічних вод з дорожнього полотна на рельєф та у водні об’єкти; можливість виникнення аварійних ситуацій [3, с.68-69].

         На рис.1 зображено структуру мережі автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення по Рівненській області, а також їх довжину в кілометрах.

 

       Рис.1. Структура мережі автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення по Рівненській області

 

         Серед доріг місцевого значення у Рівненському регіоні найбільшу питому вагу становлять обласні дороги (64%), які переважно покриті асфальтобетоном та бруківкою. Також налічується 753,1 км територіальних та 870,2 км районних доріг (17% та 19% відповідно). Серед типів покриття переважають асфальтобетон, бруківка та чорні шосе. Варто зазначити, що довжина  грунтових доріг місцевого значення, яка складає  71,5 км, включає обласні дороги (58,4 км) та 18 км районних доріг, в той час як територіальні дороги мають питому вагу лише 3% (2 км) у загальній довжині місцевих доріг. Відмітимо, що за наведеними даними покращення потребує покриття доріг місцевого значення, що забезпечить підвищення інтенсивності руху автомобілів і  розвитку мережі автодоріг.

         Згідно Державної програми розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007-2011 роки, основним завданням якої визначено розвиток доріг державного значення, поліпшення опорної мережі автомобільних доріг, насамперед тих, що суміщаються з національними та міжнародними транспортними коридорами, в Україні передбачається створення умов для належного розвитку і функціонування доріг місцевого значення.

        Інтеграція України у світову спільноту та проведення в нашій державі фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року надає нового поштовху розвитку вітчизняної автомобільної мережі, що передбачає будівнцтво нових та реконструкцію  існуючих доріг з дотриманням усіх екологічних норм та стандартів, збереження та відновлення навколишнього природного середовища з одночасним забезпеченням економічної ефективності здійснюваних робіт. 
 

                                                 Література:

1.Державна програма розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007-2011 роки від 14.02.2007, № 217.

2. Закон України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005, №2862-4.

3. Робочий проект «Реконструкція автомобільної дороги державного значення Устилуг-Луцьк-Рівне. Оцінка впливу на навколишнє середовище». Том 8, ТОВ «Гіпродор»,- К.- 2009,С.102.