Экономические науки/ 7. Учет и аудит

Тохтарова І. М.

Науковий керівник: к.е.н., професор кафедри контролю і АГД

Сухарева Л. О.,

Донецький національний університет

економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

ПРОБЛЕМИ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АУДИТУ ЕКОНОМІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ В ЧАСТИНІ РОЗРАХУНКІВ З ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ

Тенденції розвитку сучасного бізнесу свідчать про зростаючу потребу у якісному зовнішньому аудиті. Слід зазначити, що якість аудиторських послуг є багатогранним поняттям, зокрема вона визначається професійною компетенцією аудиторів, внутрішньою політикою контролю якості в аудиторській фірмі, зовнішнім контролем за здійсненням аудиторських послуг, але в першу чергу якість аудиту залежить від його інформаційного забезпечення. Нестабільність і складність трактування законодавства в сфері бухгалтерського і податкового обліку, відсутність деяких необхідних нормативно-правових актів, погано організований облік, контроль і документообіг на підприємстві, а також низка інших факторів негативно впливає на інформаційне забезпечення аудиту, а відповідно і на його якість, саме це і обумовлює актуальність дослідження.

Проблемам інформаційного забезпечення аудиту ще недостатньо приділена увага вчених.

Метою дослідження є виявлення і систематизація проблем інформаційного забезпечення аудиту економічної інформації в частині розрахунків з постачальниками, пошук шляхів вирішення, окреслених проблем.

Об’єктом дослідження є інформаційне забезпечення аудиту економічної інформації в частині розрахунків з постачальниками.

Предметом дослідження є теоретичні і практичні проблемні аспекти інформаційного забезпечення аудиту економічної інформації в частині розрахунків з постачальниками.

Для розглядання проблем інформаційного забезпечення аудиту необхідно визначити сутність понять «інформація» і «інформаційне забезпечення».

Інформація (лат. informatio – роз'яснення; виклад фактів, подій; витлумачення; представлення, поняття; ознайомлення, просвіта.) –  це нові відомості, які прийняті, зрозумілі і оцінені її користувачем як корисні (визначення терміну з позиції споживачів інформації) [1].

На нашу думку, інформаційне забезпечення аудиту – це сукупність систематизованих масивів нормативно-правової, довідкової, регламентної і фактографічної інформації, яка служить основою для формування незалежної думки аудитора стосовно:

-                     ступеня відповідності інформації, що міститься у фінансовій звітності підприємства, реальності;

-                     вірності застосування тих, чи інших методик бухгалтерського обліку;

-                     ступеня дотримання вимог законодавства і розробленої облікової політики;

-                     ефективності функціонуючої системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю та необхідності заходів щодо їх поліпшення. 

Слід зазначити, що однією з найбільш проблемних ділянок бухгалтерського обліку є облік розрахунків з постачальниками, це викликано виникненням чисельних порушень щодо поставок товарно-матеріальних цінностей, через причини об’єктивного та суб’єктивного характеру. Саме така проблемність об’єкту обліку викликає певні проблеми в інформаційному забезпеченні  аудиту, адже саме інформація бухгалтерського обліку є одним з основних (проте не єдиних) об’єктів аудиту.

Варто сказати, що існує низка проблем інформаційного забезпечення аудиту економічної інформації в частині розрахунків з постачальниками:

-                     організаційна;

-                     технологічна;

-                     психологічна (субєктивна).

Всі вони дуже тісно переплітаються між собою, саме тому вирішення їх треба здійснювати комплексно.

Розглянемо організаційну проблему в розрізі видів інформації (рис.1.)

Рисунок 1. Складові організаційної проблеми інформаційного забезпечення аудиту економічної інформації в частині розрахунків з постачальниками в розрізі видів інформації

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Отже бачимо, що організаційна проблема інформаційного забезпечення аудиту інформації стосовно обраної ділянки обліку складається з цілої низки проблем, що викликають викривлення відображення фактів господарського життя підприємства у обліку, і відповідно, викликають труднощі під час організації інформаційного забезпечення аудиту.

В свою чергу технологічна проблема, на нашу думку, полягає у відсутності розроблених програмних продуктів, для здійснення аудиту в компютерному середовищі.

Що стосується психологічної проблеми (або ж суб’єктивної), то вона полягає у нерозумінні ролі аудитора і глибоко уходить коренями до ментальних особливостей нашого суспільства, а саме до сприйняття будь-якого виду контролю як чогось нав’язливого і неприємного. Так, якщо у Великобританії, Німеччині і інших країнах Європи до аудиторів ставляться як до радників, що здатні допомогти виявити, виправити існуючі помилки і попередити якісь нераціональні дії суб’єкта господарювання, то в Україні,  у більшості випадків, аудитора сприймають як контролера, від якого необхідно приховати небажані факти господарського життя, щоб він зробив позитивний аудиторський висновок, при цьому йому можуть не надати необхідну для перевірки інформацію, запропонувати хабар, здійснювати тиск і таке інше, що в свою чергу знижує якість аудиторських послуг і довіру до цієї професії. Таким чином, можна сказати, що українське суспільство ще не є досить зрілим і економічно грамотним, щоб адекватно сприймати працю аудиторів і її результати.  В свою чергу далеко не всі аудитори є професійно компетентними і дотримуються вимог і норм законодавства України, МСА і Кодексу професійної етики аудиторів, що також викликає низьку якість аудиторських послуг і недовіру до цієї професії.

Таким чином, для вирішення окреслених проблем інформаційного забезпечення аудиту економічної інформації в частині розрахунків з постачальниками необхідно:

-       вдосконалювати законодавство в цій сфері (необхідний захід з боку держави);

-       грамотно розробляти внутрішні регламенти;

-       користуватися надійними джерелами довідкової інформації;

-       грамотно організувати та здійснювати бухгалтерський облік на підприємстві та внутрішній контроль;

-       спрямувати зусилля на розробку якісного програмного забезпечення аудиту (необхідний захід з боку аудиторської фірми, або, навіть Аудиторської палати України);

-       пояснювати роль аудитора сучасним керівникам і власникам для уникнення конфліктних ситуацій.

Література

1.                 Вікіпедія [Електронний ресурс] – електронна  енциклопедія. Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Інформація