Лиман А.Ю., Бачинський В.М.

Буковинська державна фінансова академія,

М. Чернівці

 

Емоційний інтелект та його вплив на кадрову політику

 

Загальновідомим фактом є те, що відмінні знання, отримані в школі чи у вузі ще не гарантують успіху в житті. В боротьбі за досягнення успіху вирішальну роль грають не аналітичні здібності, а сукупність інших характеристик.

Дослідження цього питання є надзвичайно важливим і актуальним у сучасних умовах розвитку економіки. Адже одною з головних проблем, які зараз стоять перед менеджментом є раціональний і ефективний відбір персоналу.

Багато вітчизняних науковців звертають свою увагу на тему емоційного інтелекту. Зокрема, Л. Бурлачук у своїй статті «Що таке емоційний інтелект?» показує його взаємозв’язок з управлінням персоналу. Проте, закордоном значно раніше почали розвиватися різні теорії щодо даного питання.

Психологи запропонували теорію, згідно якої запорукою життєвих успіхів виступає так званий емоційний інтелект - здатність людини розуміти і контролювати свої емоції, а також емоції оточуючих. Вважається, що EQ більш важливий фактор для успіху людини, ніж «звичайний»  інтелект - IQ. На його основі люди стають могутніми політиками, успішними підприємцями та  ефективними управлінцями.

Сама ідея емоційного інтелекту в сучасній його інтерпретації  виникла з поняття соціального інтелекту, яку розробляли такі автори, як Едуард Торндайк, Радість Гілфорд та Ганс Айзенк.

Активні дослідження в сфері емоційного інтелекту почалися ще в 1940 р. - Девід Вечлер, один із засновників  IQ-тестування, наполягав на тому, що велике значення у дослідженнях людської особистості мають «емоційні чинники». Проте, вимірювання емоційних здібностей не було включено в IQ-тест. Але дослідження в цій галузі розвивалися і вже в 1948 р. Р.В. Ліпер висунув ідею «емоційного мислення». В 1955 р. Альберт Елліс створив методику логічного дослідження емоцій (Rational Emotive Therapy). З 1980 р. над феноменом емоційної культури активно працює Реувен Бар-Он, який знаходить відповіді на багато питань стосовно емоцій і їх ролі в успіху. Він розробив тест, відомий як бар-оновский EQ-і (Emotional Quotient inventory). Модель EQ Бар-Она була представлена в 1996 р. і відразу викликала великий інтерес. Фактично в цей період теорія EQ оформилася остаточно [1].

Важливу роль у розвитку теорій емоційного інтелекту стала гуманістична психологія. Так, Пітер Салоуей в 1990 р. випустив статтю під назвою «Емоційний інтелект». Розум перестав сприйматися як якась ідеальна субстанція, емоції - як головний ворог інтелекту, і обидва явища набули реального значення в повсякденному життя.

Девід Карузо, колега Салоуея, стверджував: «Дуже важливо розуміти, що емоційний інтелект - це не протилежність інтелекту, не тріумф розуму над почуттями. Це унікальний перетин обох процесів»[2].

У 1995 р. вийшла книга Даніеля Гольмана  «Емоційна культура: чому вона може мати більше значення, ніж IQ», в якій підсумувався весь досвід досліджень в даній сфері і в доступній формі розкрито феномен EQ, рівень якого і відповідає за успіх у житті кожної окремо взятої людини. Високі бали за тестом IQ, що є підставою для прийняття на престижні та високооплачувані посади, зовсім не є гарантією того, що працівник буде ефективно працювати і завоює успіх для себе та своєї компанії. Набагато важливіше мати високі бали з EQ-тесту. Основна ідея роботи Гольмана полягає в тому, що існують різні види інтелекту, в тому числі емоційний, який може допомогти людині в різних сферах життя. З точки зору вченого, це інший спосіб бути розумним, що виражається в тому, як людина звертається з самим собою і вибудовує стосунки c іншими.

Він виділяє чотири основних складових емоційного інтелекту (самосвідомість, самоконтроль, емпатія та навички відносин), аналізуючи які можна дійти висновку про вирішальну роль EQ в житті кожного. Особистість з високим ЕQ ініціативна, знайде вихід з будь-якої складної ситуації, легко і конструктивно вирішить всі проблеми. Характерна ознака добре розвиненого емоційного інтелекту - доброзичливість. Володар високого EQ приємний у спілкуванні, намагається уникати конфліктних ситуацій, самодостатній і незалежний, реалістично оцінює свої здібності.

Нова теорія призвела до зміни критеріїв відбору персоналу. EQ - особливий параметр, який не пов'язаний з «емоційністю» у звичному розумінні. Емоційна темпераментна людина може мати низький EQ, що пов'язано з його невмінням аналізувати і контролювати свої емоції, а спокійна, врівноважена - може демонструвати високий рівень емоційного інтелекту.

Робоча атмосфера, що створюється лідером, залежить в першу чергу від стилю його керівництва. Таких стилів Гольман виділяє шість (лідери-"диктатори", лідери-"наставники", лідери-"партнери", "авторитетні", "демократичні" лідери, лідери "зразкового" стилю). Володіння кожним з цих стилів залежить від особливостей емоційного інтелекту конкретного керівника [2]. Хороший лідер повинен вміти застосовувати різні стилі, вибираючи оптимальний для кожної ситуації, що сприятливо впливає на загальний клімат компанії. А для цього необхідно володіти розвиненим емоційним інтелектом.

Отже, лідери, які хочуть досягти кращих результатів, однаково добре повинні володіти декількома стилями управління. Чим більше стилів в арсеналі керівника, тим краще.

Відомо, що рівень інтелектуального розвитку визначається генетично, а численні дослідження показали, що IQ - величина постійна і з віком практично не змінюється.

Що стосується рівня EQ, єдиної думки з цього питання поки що немає. Вважають, що особистість людини на 50% визначається генетично, однак встановлено, що з віком рівень емоційного інтелекту може зростати. Крім того, решта 50% особистості формуються в процесі отримання життєвого досвіду, який приблизно на 40% людина створює в собі сама. А отже, велика ймовірність того, що EQ можна і потрібно розвивати самостійно. Саме ця робота дає найбільші результати, саме вона підвищує ефективність кожного індивіда [3].

Противники  методу EQ стверджують, що показник IQ є важливіші, ніж EQ. Проте, тести на EQ і на IQ не виключають, а лише ефективно доповнюють один одного.

Тест на IQ дозволяє дізнатися рівень інтелектуального розвитку людини, його логічні та аналітичні здібності, що, безумовно, є дуже важливим фактором для кожного потенційного працівника. Коли роботодавець приймає працівника на роботу, керуючись лише його високим балом по IQ, потім може з'ясуватися, що новачок зовсім не може ужитися в колективі, заражає всіх своїм песимізмом або не може вирішити елементарних робочих проблем.

Емоційний інтелект - це система навичок, яка властива практичним людям, це особисті та соціальні аспекти загальних здібностей, здоровий глузд і чутливість, це вміння відчувати політичну і соціальну обстановку, справлятися зі стресом, приймати правильні рішення, Керуючись раціональними міркуваннями і інтуїцією, грамотно будувати відносини з навколишніми, знаходити вигідні для себе компроміси і управляти своїми імпульсивними поривами. Коли ці аспекти особистості не розвинені, не врятує жодної високий IQ, спілкуватися з такою людиною буде дуже важко. Емоційний інтелект, на відміну від IQ, можна розвивати, причому як самостійно, так і за допомогою спеціальних тренінгів. Крім того, з віком EQ сам по собі зростає. Але, якщо людина не наділений достатнім рівнем IQ, він не тільки не зможе побачити проблеми недостатності свого EQ, але й не зможе його ефективно підвищити.

Список використаних джерел

1. Гуревич К. М. Психологическая диагностика: учебник / К. М. Гуревич, М. К. Акимова – Санкт-Петербург: Питер, 2008. – 656с.

2. Бурлачук Л. Що таке емоційний інтелект? / Л. Бурлачук // Управління персоналом. – 2008. - № 21. С. 18-27.

3. http://subscribe.ru/catalog/economics/manage.