Економіка/11. Логистика

 

К.е.н. Ільницький Ю.С., Гудім В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Дослідження логістичного ланцюга постачання на прикладі доставки спортивного інвентарю

 

В умовах нестабільності економіки, яка захопила майже всі сфери нашого життя, слід більше приділити уваги своєму здоров'ю, яке завжди стоятиме на першому місці для людини. Актуальним стає вкладення грошей «в себе».  Тому зараз, щоб швидше задовольнити запити споживачів, скоротити час надходження товару та зменшити загальні витрати, власники мереж магазинів спортивного інвентарю оптимізують увесь цикл товароруху на своєму підприємстві.

Інвентар для спорту, особливо для важкої атлетики, відноситься до того типу товару, який складно перевозити, не зручно зберігати та важко оптимально розмістити на торгових площах магазину. Це зумовлено неоднорідністю матеріалу, вагою, особливістю зберігання кожного виду окремо.

Метою  статті є аналіз теоретичних та практичних заходів щодо поліпшення та оптимізації стану логістичного відділу  підприємства СПД «Шаренко».

Предметом дослідження даної статті є товарорух продукції, а об'єктом - спортивний інвентар, що реалізує СПД «Шаренко» в мережі магазинів «Інтер Атлетика».

До 2000 року основною формою товароруху на СПД «Шаренко» була складська. Товари постачалися на склад, розвантажувалися, за потребою фасувалися, потім заванта­жувалися і в кінцевій стадії направлялися до магазинів. Зрозуміло, що ця схема має певні недоліки, при цьому існують негативні моменти. Вони  полягають  в тому, що:

     уповільнюється час надходження товару до кінцевого споживача;

     підвищуються витрати на додаткові розвантажувально-навантажувальні роботи;

     не раціонально використовується транспорт.

І тому в 2001 році було переглянуто організацію роботи.

По-перше, було значно розширено клієнтську базу за рахунок укладання договорів на поставку товару.

По-друге, було створено базу даних постачальників та клієнтської мережі.

Етапи товароруху спортивного інвентарю на підприємстві,  які входять до цілісного логістичного ланцюга:

1.  Визначення цілей товароруху;

2. Розробка системи оброблення замовлень;

3. Складування та оброблення вантажів.

4. Управління запасами.

5. Вибір методу транспортування.

6. Оцінювання та контроль товароруху.

Наступні показники відповідають меті товароруху й визначають ступінь задоволеності споживачів або зниження витрат: час оброблення одного замовлення; час виконання одного замовлення; час, протягом якого товар зберігається у запасі; частка вантажів, які надійшли неушкодженими; частка випадків своєчасної доставки вантажів; витрати товароруху (у відсотках від обсягу продажу).

Якщо всі  ланки логістичного ланцюгу будуть ефективно задіяні, то витрати значно знизяться і з'явиться змога вкладати  заощаджені гроші в додатковий розвиток підприємства.

В 2005 році  у зв'язку з розвитком мережі магазинів «Інтер Атлетика», підпи­санням підприємством СПД «Шаренко» і американською фірмою «ІRОN МАSТЕR» нових значущих договорів на поставку тренажерів, було вирішено скористатися послугами компанії «Делівері» - оператора міжнародної інтермодальної поставки вантажів (табл. 1). З цього часу доставка товару перейшла на етап, коли вже не треба було думати, чим доставити високоваговий товар.

Таблиця 1

Цінова кон'юнктура ринку маршрутних вантажних перевезень (на прикладі маршруту «Київ-Донецьк»)

Компанія - перевізник

Одиниця виміру

Тариф, грн. (без вартості оформлення замовлення, з ПДВ)

DHL International Україна

1 кг

2,75*/**/***

Делівері

1 кг/м

0,3796,00*

Ін-тайм

1 кг або 5 дм3

0,5

Нічний Експрес

1 кг або 3 дм3

0,9

Новая почта

Від 1 до 5 кг

14,40*/**

Сат

1 кг

0,8

Примітка: * - «від дверей до дверей», ** - з врахуванням ПДВ, *** - послуга експрес-фрахт.

 

Робота з перевізником стала одним з найефективніших методів оптимізації дистриб'юторської логістики на підприємстві.

Компанія «Делівері» у свій рахунок включила 3 місячне безкоштовне користування послугою «від дверей до дверей». Для того, щоб оптимально використати цю послугу, було модернізовано зону на складі, яка передбачала швидке завантаження транспорту. Зверталася велика увага на те, що кожен вид продукції слід пакувати та зберігати індивідуально.

Спортивний інвентар вимагає правильного поводження з ним на складі: неправильне складування несе великі втрати продукції. Висока автоматизація складу є важливим фактором зменшення затрат часу на розвантажувально-навантажувальні роботи, так як деякі тренажери для важкої атлетики можуть досягати декількох тонн.

Неоднорідність продукції змусила переглянути стандартну схему зберігання на складі. Основною задачею є визначення оптимальної кількості запасів, щоб склад встигав обробляти вантажопотік, виключаючи надмірне завантаження, постачальник був спроможний доставити товар в будь-який магазин  в потрібній кількості. В цьому випадку визначення необхідної кількості запасу повинно узгоджуватися з відділом продажу з врахуванням потужності складу.

Логістичний процес на складі досить трудомісткий, він потребує повної злагодженості функцій доставки товару, його переробки та фізичного розподілу замов­лень. Складський логістичний процес включає наступне: доставку запасів; контроль за поставками; розвантаження та прийом товару; внутрішньо-складське транспортування і перевалку товару; складування і зберігання товару; комплектацію замовлень і відвантаження, транспортування і експедицію замовлень; збір і доставку пустих товароносіїв; контроль за виконанням замов­лення; інформаційне обслуговування складу;  забезпечення обслуговування клієнтів. [1, с. 45]

Саме тому виникла необхідність розділити склад СПД «Шаренко» на певні зони, залежно від призначення продукції та  особливостей її зберігання. Також існує буферна зона для тимчасового зберігання товару, що прибув, за умови, що зона збереження повністю завантажена, або ж за умови надходження великої партії товару, яку важко розмістити за короткий час. Продукція знаходиться в так званих комірках, де інвентар, чи його складові можуть зберігатися трьома способами:  в контейнерах,  в ящиках та у розібраному стані.

Під час зберігання товару на складі виділяють наступні типи операцій: прийом – вигрузка товару з транспорту постачальника в зону приймання; маркування – позначка піддонів-ящиків партії проводиться необхідними атрибутами; розміщення переміщення товару з зони прийомки товару в зону зберігання згідно прийнятим цілям; пікінг – процес формування замовлення,  його безпосередній збір [8, с.31]; упаковка    формування контейнерів чи упакованих піддонів для завантаження. Кожна така операція потребує значних зусиль і затрат часу.

З проведеного аналізу можна зробити висновок, що в умовах жорстокої конкуренції на ринку спортивних товарів, СПД «Шаренко» за рахунок оптимізації логістичних витрат розви­вається значними темпами. Сьогодні мережа магазинів «Інтер Атлетика» знаходиться на рівні (за обсягом продажу) з магазинами «Sportlife», які вже більше 30 років реалізують свою продукцію по всій Європі та США.

Великим досягненням для СПД «Шаренко» стало: підписання договорів з відомими американськими постачальниками інвентарю для важкої атлетики; використання послуг оператора міжнародного інтермодального транспортування вантажів; оптимізація роботи на складі за рахунок автоматизації та поділу території на зони; комплексне вирішення проблеми великої кількості помилок на етапі пікінгу та комісіонування – налагодився контроль за якістю виконання замовлень. Цей комплекс логістичних заходів призвів до покращення всіх економічних показників, підвищення конкурентоспроможності СПД «Шаренко».

Викладене свідчить, що застосування логістичних методів управління товарорухом суттєво поліпшує стан підприємства, значно підвищує його економічний рівень.

 

Література:

1.  Азоян М.  Храним правильно //Логістика. - 2004. - № 2. - С. 44-45.

2.  Костюк О. Конкурентні стратегії підприємства в маркетинговій і логістичній інтерпретації. // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2005. - № 3. - С. 152-161.

3.  Лофинг А. Анализ ошибок персонала склада при отборе товара //Логинфо. - 2001. - № 9. -С. 48-51.

4.  Луганський В., Будрина Е. Зкономическая оценка затрат на логистику при международных автомобильных перевозках // Дистрибуция и логістика. - 2007. - № 9. - С. 40-43.

5.    Смирнов  И.   Особенности  автоматизации  управлення  складом  готовой  продукции  // Логістика. - 2008. - № 2. - С. 38-39.