Экономические науки / 6. Маркетинг и менеджмент

 

Крещенецька А.А., Заболотна А.В., Медведкіна Ю.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Практичні аспекти дослідження цін на мобільні телефони у різних місцях продажу

 

Економічна думка древнього світу, що стояла на захисті свого суспільного ладу, розглядала ціну як еквівалент обміну речей за емпіричною вартістю, але сьогодні ціна — єдиний чинник діяльності, єдиний елемент комплексу маркетингу, що створює прибуток [1]. Історично склалося так, що ціна завжди була основним фактором, який визначає вибір покупця.  Розвиток товарних ринків нині відбувається ду­же динамічно і служить причиною постійного вдосконалення мето­дів ціноутворення. Тим більше що ціна є досить гнучким інструмен­том, що піддається достатньо швидким змінам [2].

Об’єктами нашого дослідження стали ціни на мобільні телефони фірми  «Nokia»,  «Samsung», «Fly», «LG»,  «Sony Ericson», «Motorola», „Siemens”.

 Головними критеріями при виборі торгових точок для продажу товарів є ціновий фактор, однак, переконання споживачів, що деякі місця продажу є «дорогими», а інші — «дешевими», є досить субєктивним. Завданням дослідження є визначення показників, базуючись на яких споживач робить висновок про ціновий рівень торгової точки. Найчастіше існує декілька моделей, аналізуючи ціну яких споживач і робить припущення щодо відносного цінового рівня місця продажу.

Ми здійснили аналіз рівня цін в окремих роздрібних підприємствах у м.Вінниця – у мережі магазинів «Алло», «Life»,  «Мобілочка», також на Центральному ринку та відділах Універмагу.

За результатами проведеного дослідження ми з’ясували, що найчастіше мобільні телефони купують раз у два-три роки. Найбільш  оптимальною ціною на мобільні телефони  вважається ціна в межах 1000-1500 грн., таким моделям віддають перевагу в більшості випадків студенти та керівники. Також користуються високим попитом  телефони за ціною біля 1000грн, такій вартості  віддають перевагу робітники та службовці. Пенсіонери схиляються до ціни - 300-500 грн. Також було виявлено, що студенти віддають перевагу в більшості випадків торговій марці „Nokia”, робітники та службовці - „Samsung”,  «Sony Ericson» та „Nokia”. Ще було з’ясовано, що 97% споживачів задоволені якістю та ціною свого мобільного телефону.

Всіх респондентів ми групували за такими соціальними статусами:

-         студенти - 29%,

-         робітники – 47%,

-         службовці – 15%,

-         пенсіонери – 3%,

-         керівники – 6%.

Проаналізувавши отримані дані нашого дослідження, ми можемо дати такі поради та рекомендації виробникам, постачальникам та продавцям. Перш за все, необхідно дослідити ринок та вивчити потреби споживачів, оскільки вони мають здатність змінюватися під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів. Виробникам важливо буде звернути увагу на якість, дизайн та надійність мобільних телефонів, адже це є ключовими факторами при встановлені ціни на товар. Велике значення у прийнятті цінового рішення щодо товару є місце розташування магазину, цілі придбання товару, ринковий сегмент споживачів, на який орієнтується магазин, попит на той чи інший вид товару і періодичні акції та знижки у магазинах.

      Ми можемо порадити продавцям у збуті ,наприклад, телефонів  Nokia”, орієнтуватися на студентів, а  телефонів „Samsung” – на службовців та робітників тому, що рівень цін  на дані моделі найбільше задовольняє цей сегмент споживачів. А виробникам телефонів «Fly», «LG», «Siemens» ми пропонуємо удосконалювати якість своєї продукції, розвивати рекламну компанію свої  торгової марки та змінити цінову політику на вище перераховані моделі тому, що попит на них найнижчий.

   На нашу думку, необхідно було б покращити роботу консультантів, що працюють у місцях продажу мобільних телефонів, а саме: досконало знати ціни на різні моделі мобільних телефонів, а також вдало аргументувати її, щоб споживача спонукати до покупки.

 

Література:

1.                  Крючкова О. Маркетингові стратегії в умовах глобалізації ринків // Маркетингові стратегії. Глобальний ринок послуг. – 2007. - №11 – С. 108-110.

2.                 Длігач А.О. Актуальні проблеми економіки. Формування маркетингової цінової стратегії //Маркетингова цінова політика. – 2005. - №12 – С.80-93.

3.                 Бєлєвцев М.І., Петренко І.В., Прозорова І.В. Маркетингова цінова політика: Навчальний посібник. – К.: ЦУЛ, 2005.

4.                 Литвиненко Я.В. Сучасна політика ціноутворення: Навч. посіб. – 2-ге видання – К.: МАУП, 2003.