Сучасні інформаційні технології/4. Інформаційна безпека

Сорокоумова Аліна Ігорівна

Науковий керівник: Николайко А.В.

Буковинська державна фінансова академія,Україна

Небезпека несанкціонованих доступів. Суть інформаційної безпеки підприємства.

Для українського суспільства питання забезпечення економічної безпеки стоїть особливо гостро, що пояснюється наявністю низки проблем, необхідності створення сприятливих умов для подальшого розвитку підприємництва; існування економічної кризи; порушення прав і свобод  громадян; зростання рівня злочинності. Необхідною передумовою належного захисту інтересів громадян і  підприємств таким різним загрозам є створення та ефективне функціонування підсистем підприємницьких структур, які в комплексі забезпечують економічну цілісність та захист підприємства, протидіють внутрішнім і зовнішнім загрозам.

Під інформаційною безпекою слід розуміти такий стан системи підприємства, котрий дає змогу уникнути зовнішніх загроз і протистояти внутрішнім чинникам дезорганізації за допомогою наявних ресурсів.

 Чинники інформаційної  безпеки підпри­ємства різноманітні і в кожній галузі виробництва мають свою специфіку. Однак найважливішим є надійний захист комерційної таємниці. Сьогодні ми живемо і працюємо у світі, де поширилась кіберзлочинність. Вона розвинулась через низку чинників. Зокрема,сектор торгівлі та надання послуг відбувається через електронні засоби телекомунікації. Значну небезпеку для фірм, різних установ являє собою наш помічник, тобто Інтернет. Інфікація комп’ютерів вірусами здатна призвести до: викрадення конфіденційної інформації; руйнування цінної інформації; виведення з ладу комп’ютерних систем.[3]

Для забезпечення інформаційної безпеки підприємства у складі системи безпеки повинні організовувати підрозділи конкурентної  розвідки, контрроз­відки та інформаційно-аналітичної служби.  Кожна з цих служб виконує певні функції, які в сукупності характеризують процес створення та захисту інформаційної безпеки. Це різноманітні збирання всіх видів інформації, що стосується діяльності того чи іншого суб'єкта господарю­вання, аналіз одержуваної інформації з обов'язковим дотриманням загаль­ноприйнятих принципів (систематизації, безперервності надходження, все­бічного характеру аналітичних процесів) і методів (локальних із специфічних проблем) організації робіт,

 прогнозування тенден­цій розвитку науково-технологічних, економічних і політичних процесів на підприємстві, в країні та у світі для конкретної сфери бізнесу, а також показ­ників, яких необхідно досягти суб'єкту господарювання. Саме в цьому полягає оперативна реалізація заходів з розроблення та охорони інформаційної.[1] Проблемою вирішення цих питань є те, що держава не має достатньо коштів для попередження і боротьби з кіберзлочинністю. Також недостатні професійні знання працівників правоохоронних органів у сфері боротьби з інформаційними злочинами.

На практиці люди, які працюють у підрозділах інформаційної безпеки схиляються до використання засобів охоронного типу. Варто зазначити, що результати сприяють кращому одержанню не тільки кількісної інформації, але й якісних значень показників безпеки, що відіграє важливу роль у розвитку фірми чи будь-якої установи, а саме безпеки. Досліджуючи інформаційну безпеку підприємства, пропонується застосовувати системний підхід, який дозволяє будь якому підприємству мати перспективну систему захисту. Згідно цієї системи, взаємодія  із зовнішнім середовищем має інформаційний і речовий характер і здійснюється засобами входів і виходів. Існує багато типів інформаційної взаємодії. Найпоширенішою являється взаємодія між системою і зовнішнім середови­щем, коли відбувається обмін керуючою інформацією, необхідною для існування і функціонування даної фірми. Можна стверджувати,що всі інші види обміну інформацією – це  випадки дестабілізуючих чинників, які загрожують безпеці функціонування підприємства, поступаючи із зовнішнього середо­вища.[2]

Сьогодні одним з найновіших засобів передачі даних підвищеної конфіденційності є квантова криптографія. Особливість такого захисту є передавання повідомлень, при цьому захист цих повідомлень з використанням спеціальних технологій кодування даних. Це дозволяє  забезпечити високоякісний захист від несанкціонованого перехоплення інформації, її розголошення. Особливість цього виду захисту у носії інформації. Але, крім усіх позитивних якостей, квантова криптографія має деякі негативні аспекти – це складнощі з повторенням  сигналу для передачі на більшу відстань.

Життєздатність підприємства чи організацій в економіці в значній мірі залежить від наявного рівня їх інформаційної безпеки. Тому перед всіма суб'єктами господарювання в нашій державі виникає необхідність внутрішньої самооцінки та прогнозування можливих змін в стані їх економічної безпеки. В свою чергу інформаційна безпека суспільства, держави характеризується ступенем  захищеності вітчизняних підприємств, та, як наслідок, стійкістю головних сфер життєдіяльності у відношенні до небезпечних інформаційних впливів. Інформаційна безпека визначається здатністю нейтралізувати такі впливи.

 

 

 

                         Список використаної літератури:

1.       Судакова О.І., Гречко Д.В., Шкурупій А.В. Стратегія забезпечення належної економічної безпеки підприємства

2.       Макаренко Е., Кирик В. Інформайційно-психологічний захист як складовий чинник інформаційної безпеки // Проблеми безпеки української нації на порозі ХХІ сторіччя. - К.-Чернівці, 1998.

3.       Апухтін С. Інформаційна безпека як засіб протидії кіберзлочинності. Електронний документ.