Современные информационные технологии/3.Программное обеспечение

К.т.н. Гадецька З.М., студент-магістр Сотула М.О.

Східноєвропейського університету економіки та менеджменту, м. Черкаси

Проблеми та перспективи інформатизації судів

Комп'ютеризація судів сьогодні є стратегічним напрямом підвищення оперативності судочинства. У зв'язку зі змінами соціально-економічної ситуації в країні, зростанням злочинності, збільшенням і якісною зміною змісту цивільних справ, розширенням можливостей оскарження у суді неправомірних дій посадових осіб навантаження на органи судової влади зростає з кожним роком. За відсутності в більшості судів першої інстанції сучасних комп'ютерних технологій судова практика характеризується серйозними порушеннями процесуальних термінів розгляду справ і заяв. Майже половина позовів про поновлення на роботі, щодо житлових спорів, про позбавлення батьківських прав тощо не розглядаються судами вчасно. Повільність судів при розгляді кримінальних справ призводить до збільшення термінів утримання обвинувачуваних під арештом. Водночас вступ України до Європейського Союзу неможливий без впровадження міжнародних стандартів обміну правовою інформацією (включаючи судову) в електронному вигляді через Інтернет.

Аналіз робіт з інформатизації судів показує, що ці роботи виконуються непослідовно, в умовах відсутності єдиного державного проекту і належного фінансування. Недостатня забезпеченість обчислювальною технікою, велика частка застарілих комп'ютерів ускладнюють впровадження новітніх інформаційних технологій. Зокрема, використання відокремлених АРМ унеможливлює перехід до електронного документообігу. Недостатня увага приділяється розробці організаційно-правового та методичного забезпечення, формуванню єдиної системи класифікації і кодування та уніфікованої системи документообігу. Зміст баз даних правової інформації, що використовуються в судах, не враховує достатньою мірою специфіку потреб суддів та апаратів судів. У зв'язку з цим необхідно вирішити проблему адаптації інформаційного забезпечення та оперативного надходження правової інформації, а також узагальнення і систематизації матеріалів судової практики. Вимагає вирішення проблема телекомунікаційного забезпечення інформаційної взаємодії судів з правоохоронними органами та органами державної влади України. Відповідні рішення також мають забезпечувати контакти у рамках міжнародного суддівського співтовариства - оперативну взаємодію між центральними національними органами забезпечення діяльності, а також з провідними міжнародно-правовими і судовими організаціями - Міжнародним Судом, Радою Європи, регіональними та всесвітніми суддівськими асоціаціями.

Основні завдання інформатизації органів судової влади такі [1]:

- забезпечення збирання інформації з питань судового розгляду від першоджерел в електронній формі;

- підготовка, узгодження, виготовлення і передавання в електронній формі підтримуючих і реєструючих документів судочинства за єдиними правилами в усіх інстанціях;

- організація внутрішнього і зовнішнього електронного документообігу;

- систематизація архівного збереження електронних документів за єдиними правилами їх збереження, пошуку і використання у системі органів судової влади;

- інформаційна підтримка прийняття рішень голів судів і керівництва державної судової адміністрації;

-   збирання та оброблення судової статистики;

- передавання та оброблення електронних даних з організаційного, фінансового, матеріально-технічного, кадрового та інших видів забезпечення діяльності судів;

-  контроль виконання директивних документів у системі державної судової адміністрації.

Виконання зазначених завдань матиме такі позитивні наслідки [1]:

- підвищення оперативності збирання та оформлення судових документів під час підготовки і слухання справ;

- скорочення термінів розгляду карних і цивільних справ;

- формування єдиної інформаційної технології судового діловодства та електронного документообігу, а також оброблення судової статистики зі скороченням часу на листування та передавання інформації;

- забезпечення швидкого доступу суддів і співробітників апаратів судів до великого обсягу актуальної і точної інформації з чинного законодавства і правозастосовної практики;

- підвищення повноти і вірогідності інформації, скорочення термінів її подання до центрального апарату державної судової адміністрації із судів і територіальних управлінь;

- підвищення оперативності збирання та оброблення судової статистики із забезпеченням об'єктивного аналізу правозастосовної практики, структури правопорушень і напрямків криміналізації суспільства;

- підвищення ефективності кадрового, організаційного, матеріально-технічного і ресурсного забезпечення діяльності судів зі створенням інструмента інформаційно-аналітичної підтримки прийняття рішень у всіх сферах забезпечення судової діяльності;

- підвищення якості судових документів;

- підвищення оперативності реагування на звертання суддів і громадян до державної судової адміністрації;

- підвищення оперативності інформаційної взаємодії судів з Верховним Судом України, державною судовою адміністрацією, слідчими органами, прокуратурою, Міністерством юстиції, органами державної влади.

  Інформатизація судів передбачає також застосування відео конференц - зв'язку у залі судового засідання. Інформаційні зв'язки судів не обмежуються використанням розподілених баз даних та передаванням електронних документів. Ілюстрацією до цього твердження є система відеоконференц-зв'язку для дистанційної участі засуджених у касаційних судових засіданнях. Розробка ініційована Верховним Судом і зумовлена тим, що згідно з рішенням Конституційного Суду суди мають забезпечити участь у касаційних засіданнях усіх засуджених, які подали відповідне клопотання. При цьому виникає ряд проблем, пов'язаних з організацією конвоювання засуджених зі слідчих ізоляторів, охороною у суді та оплатою витрат на доставку засуджених до місця розгляду справи. Ця проблема вирішується на основі використання комп'ютерів і засобів телекомунікацій, що відповідає міжнародній практиці і не суперечить закону [2].

Інформатизація судів не тільки підвищить рівень організації праці робітників судів, а й прискорить розгляд справ у суді на будь-якій стадії процесу, збільшить період часу для аналізу справ, надасть можливість більш повного та оперативного оброблення статистичних даних, забезпечить ефективний пошук інформації, її надійність і конфіденційність, а також створить передумови для удосконалення контролю керівництва за діяльністю підлеглих підрозділів і суддів та своєчасного поширення судової практики, пов’язаної у першу чергу з постійними змінами норм процесуального і матеріального права.

Така інтегрована технологія ведення діловодства реалізується на основі комплексів АРМ співробітників канцелярій, суддів, секретарів судового засідання та інших посадових осіб, організованих за єдиним принципом. Кожне робоче місце забезпечує введення всієї необхідної інформації та її оброблення з метою реалізації функцій співробітників судів різних рівнів згідно з процесуальними нормами та інструктивними матеріалами.

Введення інформації здійснюється за допомогою вбудованого редактора — заповнення шаблонів процесуальних документів забезпечується вибором усієї необхідної інформації з можливістю подальшого редагування одержаного тексту документа. Наявні також інструменти зміни шаблонів та їх поповнення.

Кожне АРМ також оснащене [3]:

- засобами автоматичного формування документів будь-якої форми, створюваних у процесі руху справи, на основі раніше введеної інформації;

-   засобами контролю процесуального і логічного характеру;

- різного роду довідниками, які містять законодавчу і нормативну інформацію.

АРМ секретарів канцелярій містять функції одержання статистичної звітності за будь-який період за визначеними формами з можливістю їхньої подальшої модифікації без залучення програмістів, видачі довідок і запитів за довільною формою для всіх користувачів, що мають доступ до цієї інформації.

Усі АРМ працюють з єдиною базою даних, що дає змогу: забезпечити введення в базу даних інформації там, де вона виникає; реалізувати принцип колективної роботи в мережі, що виключає повторне введення даних; зберегти службові функції співробітників, закріплені за ними посадовою інструкцією з діловодства.

АРМ керівників суду мають доступ до інформації з усіх підрозділів суду в режимі перегляду і контролю за діяльністю його співробітників і діловодства в цілому. Голова суду або канцелярія за його дорученням у будь-який момент можуть одержати відомості про справи, призначені до слухання на певний період, про призупинені або відкладені справи, про справи, що їх не здали у канцелярію, про результати розгляду справ.

АРМ адміністратора координує роботу всіх підрозділів, має функції резервного копіювання, відновлення даних, відповідає за розмежування доступу, контроль за «зовнішніми» користувачами системи, створення додаткових запитів до БД за вимогою керівництва суду, має функції супроводження єдиних каталогів БД.

Література:

1.                 Сегай М. Концептуальні засади інформатизації судочинства // Вісник Академії правових наук України. – 2000. - № 4. – С. 193-200.

2.                 Стефанюк В.С., Клімашевська Ю.А. Інформаційні технології в діяльності Верховного Суду України // Вісник Верховного Суду України. – 2001. – № 4.

2.  Богданов Л.В. Комп’ютерна система арбітражних судів як один із чинників захисту прав сторін у судовому процесі // Вісник арбітражного судочинства. – 2002 . – № 2.