Корольова Н.В.

м. Харків, Українська інженерно-педагогічна академія

кафедра педагогіки та методики професійного навчання

Дидактичне проектування в системі методичної підготовки майбутніх інженерів-педагогів

Аналіз психолого-педагогічної літератури показав, що проблема методичної підготовки інженера-педагога розглядалась в роботах Н.Е. Ерганової, О.Е. Коваленко, А.М. Копейкіна, В.П. Косирєва, П.Ф. Кубрушко, В.С. Лєдньова, В.І. Нікіфорова, А.К. Радченко, П.А. Силайчова, Б.А. Соколова та ін. В цих роботах обґрунтовано і доказано, що методична підготовка це відносно самостійна цілісна система, яка утворює своєрідне ядро в структурі професійної підготовки спеціаліста. Щодо проблеми дидактичного проектування, то дане питання розкрито в працях В.С. Безрукової, В.А. Бухвалова, Г.І. Ільіна, Л. Клінберга, О.Е. Коваленко, Р.І. Кузьмінова, В.М. Монахова, Є.Г. Скибіцкого, Н.М. Суртаєвої та ін.

На думку В.І. Нікіфорова [5] методична підготовка здійснюється всіма дисциплінами навчального плану технічного, економіко-управлінського і соціально-гуманітарного циклів. Метою методичної підготовки інженера-педагога є система методичних знань, вмінь і навичків, які дають можливість випускнику навчати і виховувати учнів в професійно-технічних закладах освіти в процесі їх навчання.

Всі ці задачі методичної підготовки інженера-педагога як викладача технічних дисциплін реалізується в наш час в процесі вивчення студентами курсів: «Методика професійного навчання: дидактичне проектування», «Методика професійного навчання: основні технології навчання», «Методика виховної роботи», а також при проходженні педагогічних практик в професійно-технічних закладах освіти.

В зміст методичної підготовки інженера-педагога складової частиною входить методична діяльність, тобто формування у майбутніх інженерів-педагогів професійних знань, умінь і навичків в процесі розробки дидактичного проекту навчання.

Структура методичної діяльності, на думку О.Е. Коваленко [3], може бути представлена як три взаємопов’язані блоки, які включають аналіз і створення проекту навчання, реалізацію цього проекту, контроль і корегування його з метою подальшого удосконалення. Саме блок створення проекту навчання, на думку автора, і є методичною діяльністю, суть якої полягає в тому, що в ній проходить складна інтеграція психолого-педагогічної та інженерно-технічної діяльності.

Під дидактичним проектуванням Л. Клінгберг розуміє розумове передбачення педагогом процесу навчання і його результатів [2].

В.С. Безрукова, наприклад, розуміє дидактичне проектування як діяльність, що включає етап створення моделей освіти, проектів освіти та педагогічних конструктів [1].

На думку Р.І. Кузьмінова, під дидактичним проектуванням слід розуміти складну багатоступінчату діяльність педагога, яка направлена на розробку моделей дидактичних систем різного рівня складності і процесів їх здійснення. [4].

Для нашого дослідження більш приємним є визначення дидактичного проектування, яке надає О.Е. Коваленко. Автор розглядає дидактичне проектування [3] як методичну діяльність, тобто діяльність щодо створення проекту навчання. При цьому, метою дидактичного проектування інженера-педагога є трансформація технічних знань у педагогічну систему. Отже, продуктом дидактичного проектування є дидактичний проект, який дозволяє представити освітній процес у вигляді цілісної системи навчальних занять, взаємозв’язаних по етапах процесу освіти: цільовому, змістовному, операційноіяльнісному, контрольно- регулювальному, рефлексії.

Дидактичний проект теми – це модель процесу поетапного руху до бажаного кінцевого результату. Це особливий засіб забезпечення цілеспрямованості і інтегрованості зусиль педагога і учнів.

Як і всякий будь-який проект, дидактичний проект навчальної теми повинен володіти певними якостями: актуальність, прогностичність, раціональність, реалістичність, цілісність, контрольованість [4].

Відсутність у проекту якого-небудь з перерахованих властивостей може привести до того, що бажані результати не будуть отримані зовсім, або отримані в пізніші терміни або з більшими, ніж передбачалося, витратами.

Як і будь-яку творчу роботу, розробку проекту потрібно почати з осмислення майбутньої діяльності і її результатів, створити як би контури, що визначають перспективи вашої передбачуваної діяльності і її результати. Наявність такої основи, усвідомлення задуманого, наміченого полегшує процес підготовки до вивчення теми.

Дидактичне проектування вимагає від інженера-педагога готовності до здійснення даного виду діяльності, яка складається з системи методичних знань і вмінь. Знання забезпечують теоретичну готовність до дидактичного проектування, вміння – практичну готовність. В сукупності теоретичні знання і практичні вміння забезпечують ефективність здійснення дидактичного проектування.

Література:

1. Безрукова В.С. Проективная педагогика. – Екатеринбург.: Деловая книга, 1996. – 344 с.

2. Клинберг Л. Проблемы теории обучения. – М., 1984. -256 с.

3. Коваленко О.Е. Методика професійного навчання: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. – Х.: Вид-во НУА, 2005.-360 с.

4. Кузьминов Р.И. Проектирование инновационных процессов в образовании: понятийно-терминологический аппарат // Проектирование инновационных процессов в социокультурной  и  образовательной сферах: Матер. 5-й Международ. научно-метод. конф. Ч. 1.- Сочи, 2003.- С. 61-62.

5. Никифоров В.И. Основы и содержание подготовки инженера-преподавателя к занятиям: Уч. Пособие.- Л.: Изд-во Ленингр. Ун-та,1987. – 141с.