Доцент Непомняща Т.С.,  магістрант Запорожець Н.В.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту, Україна

МЕХАНІЗМ РЕГУЛЮВАННЯ інноваційнОЇ  діяльнОстІ  промисловості ЧЕРКАЩИНИ

 

Забезпечення конкурентоспроможності окремих підприємств промисловості та їх інтеграції у світове співтовариство можна досягти лише при умові активізації інноваційної діяльності. Цей визначальний фактор економіки використовується недостатньо, що зумовлено  несприятливими умовами для здійснення інноваційної діяльності, невисокі темпи якої пояснюються нестачею коштів і ресурсів для впровадження нововведень, слабою зацікавленістю виробників у впровадженні новітніх технологій, руйнуванням виробничого процесу в промисловості, що стало причиною зупинки і закриття багатьох підприємств. Саме тому  особливого значення набуває вдосконалення діючого організаційно-економічного механізму регулювання інноваційної діяльності.

Інновації можна розглядати як взаємодію між знаннями в технічній та технологічній сферах і потребами, що зумовлюють необхідність  реалізацій даних ідей. Звичайно під інноваціями  розуміють безпечні, енерго- та ресурсозберігаючі технології; новостворені, вдосконалені, високотехнологічні, конкурентоспроможні, екологічно чисті види продукції; високоякісні послуги; організаційно-технічні заходи виробничого, адміністративного чи комерційного характеру, які істотно поліпшують структуру виробництва, якість продукції та соціальну сферу.

Економічний розвиток Черкащини значною мірою залежить від науково-технічного потенціалу як бази розширення інноваційної діяльності в промисловості, від ефективного використання людських та матеріальних ресурсів, які відносяться до сфери науки і техніки. Мережа наукових організацій промислового комплексу області являє собою досить розгалужену систему організацій різних типів - науково-дослідних інститутів, спеціальних конструкторських бюро, проектно-конструкторських, наукових центрів і т. ін.

Результат інноваційної діяльності характеризується станом та обсягами її впровадження в промислове виробництво. Не дивлячись на систематичне скорочення обсягів фінансування науки, чисельності організацій і працюючих в них, погіршення стану матеріально-технічної бази досліджень, робота наукових організацій різних типів спрямована на забезпечення належного науково-технічного рівня різних сфер промисловості Черкащини. Виконанням наукових та науково-технічних робіт в області займається 30 підприємств. Серед 27 регіонів України Черкащина по кількості наукових організацій посідає 12 місце. Близько половини наукових організацій Черкащини виконують роботи у галузі технічних наук: 5 організацій займаються обробкою металів, виробництвом машин та устаткуванням, 6 – приладобудуванням та електронікою,  в яких працює понад 15,0% загальної кількості працівників цієї сфери, забезпечуючи майже 6,0% обсягів виконаних науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт [3].

По кількості виконаних наукових та науково-технічних робіт Черкащина займає 10 місце по Україні та найвище – серед сусідніх областей. У 2008 р. науковими організаціями області було виконано 1310 наукових та науково-технічних робіт. В їх числі:  63 роботи спрямовані на створення нових видів виробів, з яких 27 – нові види техніки; 120 робіт спрямовані на створення нових видів технологій, 45,8% з яких – ресурсозберігаючі. Із загальної кількості наукових та науково-технічних робіт 72 -  мали інноваційну спрямованість (переважна більшість їх – нові технології  та нові види виробів). Більшість виконаних робіт (75,6%) впроваджені у виробництво або набули інших форм широкого застосування [3].

Це свідчить, що Черкащина має необхідний науково-технічний потенціал для створення і виробництва конкурентоспроможної промислової продукції, яка задовольняли б потреби замовників.

Оцінюючи кадровий потенціал наукових організацій області насамперед, слід відзначити тенденцію його реального скорочення. Кількість працівників науково-технічної діяльності Черкащини за 1995-2010 рр. скоротилася на 2600   осіб (63%) [3]. Не уникнули скорочення науковців практично всі підгалузі промисловості, навіть така пріоритетна як машинобудування. Нестабільність роботи окремих наукових установ області та невисока заробітна плата не сприяє популярності наукової та науково-технічної діяльності і  не приваблює молодих спеціалістів.

Інноваційна діяльність спрямована, в першу чергу, на подолання технічного відставання, переорієнтацію виробничого потенціалу, на створення конкурентоспроможних промислових виробництв, розвиток яких залежить  від рівня сприйнятливості підприємств до нововведень.

Починаючи з 2006 року відбулося абсолютне і відносне збільшення кількості підприємств промисловості, які активно  впроваджували інновації. Результати статистичного спостереження показали, що у 2009 р. 37 промислових підприємств області займалося інноваційною діяльністю, це становить 11,9% обстежених промислових підприємств (у 2008 р. таких підприємств було 37 (11,6%); у 2007 р. - 27 (8,9%); у 2006 р.- 23 (7,5%)) [2].

 Основними напрямами інноваційної діяльності були розробка і впровадження нових технологічних процесів, створення і освоєння технологічно нової або значно удосконаленої продукції та впровадження її у виробництво. У 2009 р. впровадженням інновацій займались 34 промислових підприємств Черкащини.  Протягом 2009 року 3 підприємства впроваджували організаційні інновації та 7 – маркетингові [2].

Напрямком діяльності для більшості інноваційно  активних підприємств була поставка на ринок нової продукції. Обсяг реалізованої інноваційної продукції (робіт, послуг) у 2009 році становив 1230,1 млн. грн., або 7,1% загального обсягу реалізованої продукції  промисловими підприємствами області (у 2008 р. - 265,7 млн. грн., або 13,6%; у 2007 р. – 511,4 млн. грн., або 4,1%; у 2006 р. – 162,3 млн. грн., або 1,9%) [2].

Існуючі масштаби інноваційної діяльності свідчать про позитивний вплив впроваджених інновацій на економічні показники виробництва. Більшість  підприємств, що впроваджували інновації, одержали приріст продукції, підвищили її конкурентоспроможність та розширили ринки збуту: замінили застарілу продукцію новими її видами;   знизили матеріало- та енергомісткість продукції та  впровадили нові технології, направлені на охорону навколишнього середовища.

Для вдосконалення організаційно-економічного механізму регулювання інноваційної діяльності  промисловості Черкащини однією із основних складових інноваційної політики є вибір пріоритетів та стимулювання конкретних напрямів наукових досліджень, створення на їх основі нових технічних систем і технологій, оновлення виробничого потенціалу, випуску нової конкурентоспроможної продукції. В першу чергу до них відносяться ресурсозберігаюче устаткування та технологічні процеси для виробництва промислової продукції.

Отже, дослідження сутності та закономірностей інноваційної діяльності підводить до висновку, що вона може бути ефективною, якщо буде задіяно такий важливий фактор як державне регулювання, яке доповнює дію ринкових регуляторів (попиту і пропозиції, конкуренції, мотиваційних механізмів) у сфері розвитку науки і техніки, оскільки воно являється фундаментом сучасних інновацій.

Література

1. Зянько В. Глобалізація та інноваційний процес: їхній взаємовплив / В. Зянько // Економіка України. – 2006.- №2. – С. 84-87.

2. Статистичний збірник. Промисловість Черкащини у 2002-2009 роках. /За ред.М.Г. Литвина.  -  Черкаси, 2010. – 238 с.

3. Статистичний збірник. Наукова діяльність в Черкаській області за 2008 рік.  /За ред. М.Г. Литвина. -  Черкаси, 2009. – 160 с.

4. Інноваційна стратегія українських реформ. / А.С. Гальчинський, В.М. Геєць, А.К. Кінах, В.П. Семиноженко. – К.: Знання України, 2002. – 336 с.