Бєдзай О.В., Чернявський Є.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Необхідність проведення фінансового аналізу сучасного стану підприємства

 

В сучаних умовах, процеси ринкових перетворень привернули суттєву увагу до дослідження теоретичних та практичних проблем розвитку та підвищення ефективності функціонування підприємств. Важливу роль у забезпеченні ефективних форм господарювання на вітчизняних підприємствах відіграє фінансовий аналіз, який відповідає за відбір і оцінку фінансових, економічних та інших даних, що впливають на процес прийняття інвестиційних та фінансових рішень.

Особливістю формування цивілізованих ринкових відносин в Україні є посилення впливу таких чинників, як жорстка конкурентна боротьба, технологічні зміни та постійне вдосконалення методів технічної обробки економічної інформації.

 Середовище, в якому функціонують вітчизняні підприємства характеризується також безперервними нововведеннями в податковому законодавстві, змінами процентних ставок та валютних курсів, а також різкими коливаннями цін на ресурси та відносно високим темпом інфляції. Саме тому, методи фінансового аналізу постійно вдосконалюються по мірі настання змін в економічному середовищі нашої держави [2,  С. 112].

За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності і фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності, що  і визначає актуальність досліджуваної теми [1,  С. 56].

Слід зазначити, що дослідженнями методики проведення фінансового аналізу та його необхідності при прийнятті рішень на підприємстві займаються такі відомі українські вчені-економісти як О.Я. Базілінська, Ф.Ф. Бутинець, Є.В. Мних, Ю.М. Ряснянський, О.О. Шеремет.

Для того, щоб підприємство мало змогу ефективно працювати в умовах жор­сткої конкуренції та бути прибутковим і рентабельним, керівниц­тву необхідно володіти методикою фінансового аналізу, мати пе­вну інформаційну базу для його проведення та відповідних кваліфі­кованих робітників для реалізації цієї методики на практиці.

Перехід на ринкові умови господарювання, існування підпри­ємств з різними формами власності потребує нових підходів до формування фінансових ресурсів. Неефективність використання фінансових ресурсів призводить до низької платоспроможності підприємства і, як наслідок, до можливих перебоїв у постачанні, виробництві та реалізації продукції; до невиконання плану прибутку, зниження рентабельності підприємства.

Тому на сьогодні фінансовий аналіз є особливо актуальним, оскільки він вивчає всю сукупність фінансових ресурсів, яка ха­рактеризується визначеною системою показників їх наявності, розміщення та використання [3, С.104].

Для проведення якісного аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства необхідно не лише знання методів та прийомів фінансового аналізу, а й уміння правильно застосовувати їх.

На результати аналізу суттєвий вплив має інфляція, яка деформує дані фінансової звітності, впливає на величину амортизаційних відрахувань, вартість товарних запасів, розмір прибутку тощо. Тому при аналізі діяльності підприємства протягом тривалого періоду, a також при порівнянні результатів діяльності підприємств, які здійснювали діяльність у різні часові періоди, необхідно враховувати інфляцію через виявлення впливу її на окремі фінансові показники та перерахунок даних фінансової звітності у порівнянні величини.

При проведенні аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства за допомогою фінансових коефіцієнтів доцільно ви-користовувати для порівняння дані інших підприємств галузі та усереднені дані по галузі в цілому. Це дасть змогу визначити, наскільки ефективною є діяльність конкретного підприємства порівняно з іншими підприємствами галузі і які резерви має підприємство щодо підвищення ефективності своєї діяльності.

При проведенні аналізу за допомогою фінансових коефіцієнтів, як правило, не дають конкретну оцінку одному окремому показнику, а проводять комплексний аналіз усіх абсолютних і відносних фінансових показників та здійснюють узагальнюючу оцінку фінансово-господарської діяльності підприємства.

Фінансовий стан підприємства треба систематично й усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик фінансового аналізу. Це уможливить критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства як у статиці за певний період, так і в динаміці - за ряд періодів, дасть змогу визначити "больові точки" у фінансовій діяльності та способи ефективнішого використання фінансових ресурсів, їх раціонального розміщення.

В цілому, фінансовий аналіз використовує весь комплекс економічної інформації, носить оперативний характер і цілком підпорядкований волі керівництва підприємством. Саме тому, тільки такий аналіз дасть можливість реально оцінити стан справ на підприємстві, дослідити структуру собівартості випущеної і реалізованої продукції, склад комерційних і управлінських витрат, а також дозволить з особливою точністю вивчити характер відповідальності посадових осіб за дотриманням розділів бізнес-плану.

 

Література:

 1. Бикова В.Г., Ряснянський Ю.М, Фінансово-економічний потенціал підприємства//Фінанси України 2008, №6. - 56 с.

 2. Базілінська О.Я. Фінансовий аналіз: теорія та практика: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] /О.Я. Базілінська - К.: Центр учбової літератури, 2009. - 328 с.

3.  Шеремет О. О. Фінансовий аналіз. Навчальний посібник. - К.: Кондор, 2009. - 194 с.