Экономика. Экономика предприятия

Чинник М.І.

(науковий керівник ст. викладач Берест М.М.)

Харківський національний економічний університет, Україна

ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БАЗИ ОЦІНКИ РІВНЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Актуальність проблеми. Сучасні світові процеси глобалізації та інтеграції ускладнюють умови функціонування вітчизняних підприємств та породжують кризові явища, що можуть погіршувати фінансовий стан суб’єктів господарювання. У зв’язку з цим перед вітчизняними підприємствами постає питання щодо забезпечення високого рівня організації фінансової безпеки (ФБ), що дозволить своєчасно запобігати та протидіяти негативним явищам та процесам, які спричиняють появу загроз та порушують інтереси фірми щодо сталого розвитку та самодостатності.

Однак, аналіз літературних джерел [3, 8-9] з проблем ФБ та сучасної практики функціонування господарюючих суб’єктів свідчить про загальний низький рівень організації фінансової безпеки підприємств (ФБП). Перш за все, це обумовлено відсутністю на підприємствах методики оцінки ФБ, яка є  інструментом діагностування реального стану підприємства з точки зору його ФБ. Тому розробка та удосконалення відповідного методичного забезпечення є першим кроком на шляху підвищення якості організації ФБП.

Аналіз останніх наукових досліджень. Проблемами оцінки рівня ФБП займалися такі вітчизняні та зарубіжні науковці, такі як Геєць В.М., Кизим М.О., Клебанова Т.С., Бланк І.А., Погосова М.Ю., Ареф’єва О.В., Кузенко Т.Б., Кракос Ю.Б., Разгон Р.О., Єпіфанов О.А., Пластун О.Л., Домбровський В.С., Кім Ю.Г., Папєхін Р.С та ін. Інформаційною базою оцінки рівня ФБП у  розроблених методиках виступають, в першу чергу, фінансові коефіцієнти. Однак, слід  зазначити , що серед вітчизняних та зарубіжних вчених немає єдності щодо набору індикаторів ФБП, що обумовлює необхідність подальшого удосконалення підходів до визначення сукупності показників оцінки рівня ФБП.

Метою дослідження є вивчення існуючих методик оцінки рівня ФБП та формування інформаційної бази його оцінки.

Виклад основного матеріалу дослідження. Важливою умовою забезпечення організації ФБП є наявність ефективної методики її оцінки, яка дозволить отримати кількісну оцінку рівня захищеності пріоритетних фінансових інтересів від загроз як в статиці, так і в динаміці.

Сучасні методики оцінювання ФБП базуються на розрахунку основних показників фінансового стану та економічної ефективності функціонування підприємства, серед яких ті, що характеризують забезпеченість підприємства власними коштами, раціональність розміщення власного капіталу, а також ефективність використання власного, обігового та сукупного капіталу, фондовіддачу активів підприємства. Недоліком існуючих методик оцінки ФБП є невизначеність, яка пов’язана з набором індикаторів фінансового стану суб’єкта господарювання, у зв’язку з відсутністю єдиної методики щодо врахування значущості показників.

Для визначення системи індикаторів ФБП проведемо аналіз сучасної економічної літератури стосовно оцінки рівня ФБП. В табл. 1 представлені результати ранжування індикаторів ФБП за частотою їх використання у досліджених методиках.

Відповідно до сутності ФБП її рівень визначається  за фінансовим станом субєкта господарювання. Це свідчить про багатоплановість ФБ, оскільки фінансовий стан характеризує всі аспекти діяльності господарюючого субєкта. Таким чином, одним з основних критеріїв формування системи індикаторів ФБП є комплексність, тобто за своїм змістом сукупність коефіцієнтів ФБП має відображати всі напрямки аналізу фінансового стану підприємства, а отже і ключові моменти фінансової діяльності суб’єкта господарювання.


Таблиця 1

Ранжирування індикаторів фінансової безпеки підприємства

Вчений

Показник

Геєць В.М., Кизим М.О., Клебанова Т.С. [6]

Бланк І.А. [2]

Погосова М.Ю. [8]

Кракос Ю.Б., Разгон Р.О. [5]

Єпіфанов О.А., Пластун О.Л., Домбровський В.С. [9]

Кім Ю.Г. [4]

Папєхін Р.С. [7]

Арефєва О.В., Кузенко Т.Б. [1]

Кількість разів, що зустрічається відповідний показник у методтці

Ранг

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Показники фінансової стійкості

Коефіцієнт автономії

+

+

+

+

 

+

+

+

7

2

Коефіцієнт фінансової залежності

+

+

+

 

+

 

 

 

4

5

Коефіцієнт фінансового левериджу

+

 

 

 

 

 

+

+

3

6

Коефіцієнт поточної заборгованості

+

+

+

 

 

+

 

 

4

5

Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності

+

+

+

 

 

 

 

 

3

6

Коефіцієнт фінансового ризику

+

 

+

+

 

+

 

 

4

5

Коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел

+

 

 

 

 

 

 

 

1

8

Коефіцієнт маневреності власного капіталу

+

+

 

+

 

+

 

 

4

5

Загальний коефіцієнт співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованості

 

+

 

+

 

+

 

 

3

6

Показники ліквідності

Чисті оборотні активи

+

 

 

 

 

 

 

 

1

8

Власні оборотні кошти

+

 

 

 

 

 

 

 

1

8

Коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами

+

 

 

+

 

 

 

 

2

7

Коефіцієнт забезпеченості запасів та витрат власними оборотними засобами

+

 

 

 

 

 

 

 

1

8

Коефіцієнт поточної ліквідності

+

+

+

+

+

+

+

+

8

1

Коефіцієнт швидкої ліквідності

+

+

 

 

 

 

 

 

2

7

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

+

+

 

+

 

+

 

 

4

5

Закінчення табл. 1

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Показники рентабельності

Рентабельність активів

+

+

+

+

+

+

+

+

8

1

Рентабельність капіталу

+

+

+

+

+

+

+

+

8

1

Рентабельність перманентного капіталу

+

 

+

 

 

 

 

 

2

7

Рентабельність поточних витрат

 

+

 

 

 

+

 

 

2

7

Рентабельність реалізованої продукції

 

+

 

+

 

+

 

 

3

6

Фондовіддача основних засобів

 

 

 

 

+

 

 

 

1

8

Показники ділової активності

Оборотність капіталу (активів)

+

+

 

+

+

+

 

 

5

4

Оборотність основних засобів

 

 

 

+

 

 

 

 

1

8

Оборотність власного капіталу

+

+

 

+

 

 

 

 

3

6

Оборотність позикового капіталу

+

+

 

 

 

 

 

 

2

7

Оборотність кредиторської заборгованості

+

+

 

 

 

 

 

 

2

7

Оборотність дебіторської заборгованості

 

 

+

 

 

 

 

 

1

8

Оборотність оборотних активів

 

+

 

+

 

+

 

 

3

6

Коефіцієнт співвідношення оборотності кредиторської та дебіторської заборгованості

 

 

 

 

 

 

+

+

2

7

Темпи росту прибутку, реалізації продукції, активів

 

 

 

 

 

 

+

+

2

7

Фінансовий цикл

 

 

+

 

 

 

 

 

1

8

Показники майнового стану

Індекс постійного активу

 

 

 

+

 

 

 

 

1

8

Коефіцієнт зносу основних засобів

 

 

 

 

+

 

 

 

1

8

Коефіцієнт мобільності активів

 

 

 

+

 

 

 

 

1

8

Коефіцієнт співвідношення основних засобів та активів

 

 

+

 

 

 

 

 

1

8

Показники інвестиційної привабливості

Показник чистого прибутку на акцію

 

 

 

+

 

 

 

 

1

8

Коефіцієнт стійкості економічного зростання

 

 

 

+

 

 

 

 

1

8

Рентабельність власного капіталу

+

+

 

+

 

+

+

+

6

3

Середньозважена вартість капіталу

 

 

 

 

 

 

+

+

2

7


У зв’язку з цим, на наш погляд, індикатори ФБП мають бути згруповані за наступними напрямками: показники фінансової стійкості, ліквідності, рентабельності, ділової активності, інвестиційної привабливості підприємства та показники майнового стану.

Наступним етапом формування множини показників фінансової безпеки підприємства є вибір таких індикаторів, які є інформативними та різноплановими. Під час аналізу фінансової діяльності часто використовуються показники, що дублюють один одного, що загромаджує аналіз. Наприклад, коефіцієнти автономії, фінансової залежності та фінансового ризику. Ці показники є одноплановими, тому не має необхідності розраховувати одночасно декілька показників.

При визначенні індикаторів фінансової безпеки субєктів господарювання важливим є також врахування виду економічної діяльності підприємства, оскільки особливості господарської діяльності того чи іншого підприємства потребує розрахунку відповідних показників.

Для формування системи індикаторів ФБП з кожної з груп показників фінансового стану підприємства обираємо по одному базисному показнику, який має найбільший ранг (табл. 1) та один додатковий, відповідно до особливостей господарської діяльності підприємств у галузі операцій з нерухомим майном, оренди. Таким базисними показниками є: коефіцієнт автономії, поточної ліквідності, рентабельності та оборотності активів та рентабельності власного капіталу.

Додатковими показниками є:

загальний коефіцієнт співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованості – розрахунок даного показника дає можливість визначити рівень забезпеченості ФБП у короткостроковому періоді;

коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами – для нівелювання впливу ризиків внутрішнього та зовнішнього середовищ підприємство має бути забезпечене не тільки власними необоротними активами, а й мати в наявності власні оборотні кошти, для забезпечення стійкості та стабільності господарської діяльності;

рентабельність поточних витрат – одним з пріоритетних фінансових інтересів сучасних вітчизняних підприємств є мінімізація поточних витрат, тому визначення прибутковості операційної діяльності та її витратності є доцільним при виявленні загроз, що генеруються факторами зовнішнього середовища, внаслідок несприятливої динаміки макроекономічних показників та деструктивної поведінки контрагентів;

коефіцієнт співвідношення оборотності кредиторської та дебіторської заборгованості – проблемним питанням вітчизняних суб’єктів господарювання є розбалансування платіжних відносин, тому для ідентифікування загроз, що генеруються під дією суб’єктів фінансових відношень підприємства, необхідно визначати співвідношення швидкості обороту кредиторської та дебіторської заборгованостей;

коефіцієнт зносу необоротних активів – основну роль при формуванні чистого прибутку підприємств у галузі операцій з нерухомим майном, оренди відіграють необоротні активи, тому  визначення їх зношеності є необхідним при аналізі ефективності господарської діяльності;

індекс постійного активу – оскільки підприємства у галузі операцій з нерухомим майном, оренди характеризуються «важкою» структурою активів, тому визначення частки необоротних активів, що фінансується за рахунок власного капіталу, є доцільним з позиції ідентифікування  загрози активам суб’єкта господарювання;

показник чистого прибутку на акцію – розрахунок даного коефіцієнту дає можливість відстежити забезпечення головного фінансового інтересу підприємства – максимізацію добробуту його власників.

Сформована інформаційна база оцінки рівня фінансової безпеки підприємств представлена в табл. 2.

 

Таблиця 2

Система індикаторів фінансової безпеки субєктів господарювання

 

Напрямок оцінки

Показник

Фінансова стійкість

Коефіцієнт автономії

Загальний коефіцієнт співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованості

Ліквідність

Коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами

Коефіцієнт поточної ліквідності

Рентабельність

Рентабельність активів

Рентабельність поточних витрат

Ділова активність

Оборотність активів

Коефіцієнт співвідношення оборотності кредиторської та дебіторської заборгованості

Інвестиційна привабливість

Показник чистого прибутку на акцію

Рентабельність власного капіталу

Майновий стан

Індекс постійного активу

Коефіцієнт зносу необоротних активів

 

Таким чином, запропонована інформаційна база оцінки рівня ФБП:

 ґрунтується на системі показників фінансового стану підприємства, яка відповідає таким критеріям: комплексність, інформативність  та  врахування особливостей економічної діяльності підприємств у сфері операцій з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та надання послуг підприємцям;

може бути використана для формування кількісної оцінки рівня захищеності пріоритетних фінансових інтересів підприємства від загроз як в статиці, так і у динаміці.

 

Література:

1)   Ареф’єва О.В. Економічні основи формування фінансової складової економічної безпеки / О.В. Ареф’єва, Т.Б. Кузенко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. №1(91). – С.98-103; 2) Бланк И.А. Управлене финансовой безопасностью предприятия / И.А. Бланк. – К.: Эльга: Ника-Центр, 2006. – 776 с.; 3) Гринюк Н.А. Інноваційні підходи до вивчення стану фінансової безпеки підприємств України / Н.А. Гринюк // Проблеми науки. 2009. №1. С. 8-15; 4) Кім Ю. Г. Управління системою фінансової безпеки підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. економ. наук: спец. 21.04.02 «Економічна безпека суб’єктів господарської діяльності» / Ю.Г. Кім. К.: Унів-т ек-ки та права «КРОК». – 2009. с.23; 5) Кракос Ю.Б. Управління фінансовою безпекою підприємства / Ю.Б. Кракос, Р.О. Разгон // Економіка та управління підприємствами машинобудівної галузі: проблеми теорії та практики. – 2008. – №1 (1). – С. 86-97; 6) Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство. Моногр. / [Геєць В.М., Кизим М.О., Клебанова Т.С., Черняк О.І.]; Наук.-дослід. центр індустр. проблем розвитку НАН України.Х.: ІНЖЕК, 2006.239 с.; 7) Папехин Р.С. Факторы финансовой устойчивости и безопасности предприятия: автореф. дис.канд. экон. наук: спец.08.00.10. / Р.С. Папехин. – Волгоград. : ГОУ ВПО «Волгоградский государственный университет», 2007. – 13 с.; 8) Теоретико-методичне забезпечення управління фінансовою діяльністю підприємств: монографія / Мартюшева Л.С., Берест М.М., Журавльова І.В. – Х.: АдвА, 2009. – 272 с.;  9) Фінансова безпека підприємств і банківських установ: монографія / за заг. редакцією д-ра економ. наук, проф. О.А. Єпіфанова, [Єпіфанов О.А., Пластун О.Л., Домбровський В.С. та ін.]. – Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009. – 295 с.