Экономика/14.Экономическая теория

Лобачева І.Ф., Кирильчук Ю.М., Семененко С.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Інформаційні ресурси як передумова економічного аналізу

В умовах ринкової економіки значно зростає роль інформації, як одного з найважливіших ресурсів суспільства. Своєчасне, оперативне і якісне формування управлінських рішень залежить від раціональної організації інформаційного забезпечення. Відсутність необхідної економічної інформації, використання неточних або неактуальних даних можуть призвести до серйозних економічних прорахунків. Тому метою використання інформації в економічному аналізі є зменшення невизначеності під час прийняття управлінських рішень, що визначає актуальність досліджуваного питання.

Питаннями застосування інформаційного забезпечення в економічному аналізі займаються різні вчені як вітчизняні, так і зарубіжні, зокрема,  М.Г. Твердохліб, О.В. Коваленко, М.Г. Горлов, С.О. Жуков, Г.І. Андрєєва, А.Ф. Павленко, Н.В. Тарасенко та інші.

Нашою метою є вивчення теоретичних основ інформаційного забезпечення та його принципи, висвітлення етапів процесу забезпечення економічного аналізу інформацією.

Інформаційне забезпечення економічного аналізу – це система даних і способи їх опрацювання, що дозволяють вивчити реальний стан об’єкта управлянні, виміряти вплив факторів, які його  визначають, а також виявити можливості здійснення необхідних управлінських дій. Змістовність аналізу, його глибина і повнота врахування всіх факторів, які впливають на об’єкт дослідження, значною мірою визначаються станом інформаційного забезпечення.

Призначення інформаційної бази є фіксація в документах, збір, передача, обробка, трансформація, зберігання даних про операційну, фінансову та інвестиційну діяльність підприємства. Тому економічна інформація повинна бути корисною для потреб управління. Збирати треба не будь-яку інформація, а ту, яка буде необхідною для певних суб’єктів з метою вирішення конкретних аналітичних завдань, тобто вона повинна бути адресною. Витрати на її збір повинні порівнюватися з ефектом від її використання [1, c.201].

 Інформаційне забезпечення можна розглядати і як процес забезпечення інформацією, і як сукупність форм документів, нормативної бази та реалізованих рішень щодо обсягів, розміщення та форм існування інформації, яка використовується в економічному аналізі у процесі його функціонування.

 Формування інформаційної бази має підпорядковуватись певним вимогам. До загальних вимог належать: достовірність інформації, необхідність і достатність її обсягу, своєчасність передачі і подання. Порядок переліку названих вимог не залежить від значення. Вони рівнозначні, і недотримання кожної з них призводить до негативних наслідків [2, c.119].

Достовірність економічної інформації, тобто її відповідність госпо­дарським явищам, визначає об'єктивність результатів аналізу, правиль­ність, обґрунтованість його висновків і пропозицій. Дотримання вимог достатності означає, що для якісного проведення аналізу потрібно володіти всією необхідною для цього інформацією. Якщо даних недостатньо, стан об'єкта управління буде вивчений неповно, що, звичайно, призводить до необґрунтованих, помилкових рішень.

Небажаний також надлишок інформації, оскільки збільшуються ви­трати на збір і опрацювання непотрібних даних, що призводить до зростан­ня загальних витрат на управління; продовжується період створення інфо­рмаційної бази і проведення аналізу, а це, в свою чергу, викликає запізнен­ня у прийнятті необхідних управлінських рішень.

Вимога своєчасності реєстрації і передачі економічної інформації пов'язана з необхідністю скорочення часу між виникненням відхилень від запрограмованих параметрів об'єкта аналізу і прийняттям заходів по їх ліквідації.

Організація інформаційного забезпечення спирається на принципи:

-   виявлення і узгодження потреби в інформації і засобів її задоволення відповідно до поставлених завдань і цілей;

-   об'єктивність відображення процесів виробництва, обігу, розподілу та споживання;

- об'єктивність використання природних, матеріальних, трудових, фінансових і земельних ресурсів;

-   єдність і зіставність інформації, яка надходить з різних джерел: облікова інформація (оперативний, статистичний, бухгалтерський, податковий облік), планова, нормативна інформація та ін.;

-   відсутність дублювання у первинній інформації; швидкість передачі, обробки й отримання інформації;

- підвищення коефіцієнта використання інформації; забезпечення одноразового введення інформації і багаторазового її використання;

-   забезпечення інтегрованої обробки облікових, планових, нормативних даних за допомогою ПЕОМ з метою їх використання в управлінні, контролі, плануванні і прогнозуванні;

- забезпечення використання комп'ютерної локальної мережі телекомунікаційних зв'язків з іншими підприємствами, банками, Іntегnеt технологій;

-   своєчасне надання інформації користувачам [3, c.236-237].

Процес забезпечення економічного аналізу необхідною інформацією передбачає підготовчий, основний і завершальний етапи.

Підготовчий етап розпочинається зі збору інформації по місцях виникнення, а саме планової, нормативної, облікової і позаоблікової. Від якості цих процедур залежить достовірність, повнота та оперативність зібраної інформації. Наступним кроком є перевірка інформації на точність, адекватність документів, комп'ютерних систем, програм, файлів встановленим параметрам. Засобами перевірки є логічне осмислення інформації, перевірка стану обліку, взаємоузгодженості і обґрунтованості показників. Після контролю інформації відбувається її накопичення, що включає тривалість збереження, старіння та оновлення інформації.

Основний етап включає передачу інформації на обробку, яка здійснюється за допомогою локальних мереж, факсів, телефонів. Наступним кроком цього етапу є обробка інформації за допомогою ПЕОМ, що формує вихідну інформацію.

Завершальний етап полягає в оформленні результатів аналізу у формі пояснювальної записки - для вищих установ, довідки - для внутрішнього користування, висновків - коли аналіз здійснює вищий орган управління. Після проведення усіх вищезазначених етапів відбувається оцінка корисності повноти, якості, достовірності інформації і формування управлінських рішень і дій.

Отже, можемо зробити висновок, що інформаційне забезпечення відіграє важливу роль в економічному аналізі, адже дає можливість проводити автоматизований збір, обробку та зберігання інформації. Економічна інформація становить систему (сукупність) зве­день, даних про економіку досліджуваного об'єкта, що відбу­ваються в господарських процесах і явищах. Обсяг інформації має бути у співвідношенні понять: «необхідно» та «достатньо», а також має відповідати повноті та достовірності даних. Важливим моментом є своєчасна подача даних користувачам. За допомогою налагодженого інформаційного забезпечення здійснюється контроль за певним об’єктом та зовнішнім середовищем.

Література:

1.                 Серединська В.М., Загородна О.М., Федорович Р.В. Теорія економічного аналізу / Підручник. – Тернопіль: Астон, 2006. – 368 с.

2.                 Коваленко О.В. Роль інформаційних ресурсів в економічному аналізі процесів і технологій у виробничих системах / О.В. Коваленко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №10. – с. 117 -126.

3. Бутко А.Д. Теорія економічного аналізу / підручник. – К.: КНТЕУ. – 2005. – с.411.