студентка 4 курсу 7 групи фінансового факультету Гужва В.О.

Харківський національний економічний університет, Україна

НАУКОВІ ПІДХОДИ ДО ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

 

Ключові слова: бюджет, бюджетна система, місцевий бюджет.

У статті розглядається теоретичні підходи щодо визначення сутності місцевих бюджетів. Розкриті підходи вітчизняних та зарубіжних економістів до цього питання. Обґрунтовано актуальність та важливість місцевих бюджетів у бюджетній системі держави, що в цілому зумовлює стабільний розвиток соціально-економічної сфери країни.

В статье рассматриваются теоретические подходы к определению сущности местных бюджетов. Раскрыты подходы отечественных и зарубежных экономистов к этому вопросу. Обоснованны актуальность и важность местных бюджетов в бюджетной системе государства, что в целом предопределяет стабильное развитие социально- экономической сферы страны.

In the article the theoretical going is examined near determination of essence of local budgets. Going of domestic and foreign economists is exposed near this question. Grounded actuality and importance of local budgets in the budgetary system of the state, that predetermines stable development socially of economic sphere of country on the whole.

 

Сукупність бюджетів держави різних рівнів, які формуються відповідно до нормативно–правових актів та адміністративно-територіального устрою забезпечують ефективний розподіл грошових надходжень, необхідних для соціально – економічного розвитку країни, що являє собою бюджетну систему.

Основною ланкою бюджетної системи, безперечно, є бюджет країни, саме він охоплює всю економічну діяльність держави на відміну від інших структурних елементів фінансової системи, оскільки забезпечує виконання її основних функцій. Державний та місцеві бюджети є важливим елементами суспільного сектора економіки держави та мають особливе значення для фінансової системи країни.

Вивченням проблематики доходів та видатків місцевих бюджетів, динаміки фінансових ресурсів, при їх формуванні та напрями реструктуризації доходів бюджету, прогнозування доходів місцевих бюджетів при розрахунку міжбюджетних трансфертів та видатків займався ряд вітчизняних вчених, а саме: Буковинський С.А., Василик О.Д., Зайчиков В.В., Кириленко О.П., Кравченко В.І., Луніна І.О., Огонь Ц.Г., Опарін В.М., Павлюк К.В., Чугунова І.Я., Сала І.В.

Однією із умов побудови демократичної держави у першу чергу є самостійність і незалежність органів місцевого самоврядування. Основним джерелом для виконання місцевою владою своїх функцій є бюджетні кошти. Саме за допомогою бюджетних коштів місцеві органи самоврядування надають суспільству блага та послуги за принципом територіального поділу, які значною мірою впливають на рівень добробуту та якість життя населення. Але проблема забезпечення місцевих бюджетів необхідним об’ємом коштів полягає у тому, що значно більша частка надходжень місцевих бюджетів йде до державного бюджету, і це обумовлює актуальність проблем. Також це пояснюється тим, що до цього часу фінансова наука зосереджувала свою увагу на дослідженні сутності державного бюджету, так як державний бюджет охоплював усі інші види бюджетів, які не були самостійними, а місцеві бюджети розглядалися як його складова частина. Тому, на наш погляд, перш за все, слід визначити, що собою представляє місцевий бюджет як самостійна економічна категорія.

Таким чином, метою даної роботи є розгляд та дослідження різноманітних джерел, що визначають сутність бюджету та формування узагальненого та найбільш вірного визначення сутності місцевих бюджетів.

У Бюджетному кодексі України (від 19.10.2010 ) першою статтею зазначено, що «місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування» (ст.1), а саме бюджет як «план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду» [1].

Місцеві бюджети в Україні є найчисельнішою ланкою її бюджетної системи, їх кількість становить 11949, у тому числі республіканський бюджет Автономної Республіки Крим, 24 обласні бюджети, міські бюджети міст Києва і Севастополя, 165 бюджетів міст обласного підпорядкування, 488 районних бюджетів, 277 бюджетів міст районного підпорядкування, 104 бюджети районів у містах, 787 селищних бюджетів і 10101 сільський бюджет. Сільські та селищні бюджети, а також бюджети міст районного підпорядкування і бюджети районів у містах є базовими бюджетами; бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, та районні бюджети, а також міські бюджети з районним поділом належать до централізованих місцевих бюджетів. Бюджети різних рівнів складаються із загального і спеціального фондів.

Місцеві бюджети це основний фінансовий план розвитку територіальних громад, районів і областей України. Прибуткова частина кожного місцевого бюджету відображає результати роботи підприємств, організацій та іншихсуб'єктів господарювання, що діють на визначеній території, масштаби хньої діяльності й обсяги прибутків, частина з яких мобілізується в прибутки місцевих бюджетів за допомогою податків, зборів та інших обов'язкових платежів. На формування місцевих бюджетів впливає рівень прибутків населення, що також є платником податків. Вагомість цього джерела прибутків зростає в умовах розвитку підприємницької діяльності громадян.

Слід зазначити, що створенню проектів місцевих бюджетів передує розроблення прогнозних показників плану економічного й соціального розвитку регіону, які є основою для складання проектів бюджетів. Прогнозні показники плану економічного і соціального розвитку регіонів розробляються на підставі основних прогнозних макропоказників економічного й соціального розвитку України на планови й рік.

Для того щоб більш детально охарактеризувати сутність місцевих бюджетів доцільно проаналізувати підходи до визначення поняття «бюджет». Тому поняття «бюджет» можна розглядати в розрізі декількох аспектів, що зазначені в таблиці 1.1.

 

Таблиця 1.1.

Підходи до визначення поняття «бюджет»

Назва аспекту до визначення поняття

Визначення підходу

1

2

За економічною сутністю

Бюджет - як систему економічних відносин з приводу форму-вання, розподілу та використання фонду грошових коштів держа-ви, що виникають при перерозподілі валового внутрішнього продукту (ВВП) [9, с. 92].

За матеріальним змістом

Бюджет - як централізований фонд фінансових ресурсів держави, який використовується для виконання покладених на неї функцій [3, с. 32].

 

За юридичною формою

Бюджет - план фінансової діяльності органів влади (у масштабах країни) на визначений період, який представляється в структурі доходів і видатків [7, с. 6].

 

За формою прояву

Бюджет - це своєрідний кошторис держави, її основний фінансовий план на рік і за функціональною побудовою містить дві частини: в одній (дохідній) фіксуються всі грошові надходження, які буде мобілізовано державою, а в іншій (видатковій) – видатки, пов’язані з використанням економічних та соціальних функцій держави [4, с. 20].

 

За характером

Бюджет - обов’язків документ у вигляді закону, який юридично забезпечує організацію бюджетного процесу і функціонування бюджетної системи [8, с. 26].

 

За організаційною структурою

Бюджет - центральна ланка фінансової системи, яка зумовлює розподіл і перерозподіл ВВП між сферами, напрямами, структурами процесу виробництва й обігу, між окремими ланками бюджетної системи та верствами населення [5, с. 26].

 

 

А.Б. Борисов зазначав, що місцевий бюджет – це бюджет адміністративно-територіальних одиниць, що управляються місцевими органами влади [2, c. 43].

С.В. Мочерний надає твердження, що місцевим бюджетом виступає кошторис щорічних доходів і видатків місцевих органів влади, що визначається державним устроєм і відповідним адміністративним поділом [5, с. 121].

В.М. Опарін визначає, що місцеві бюджети – бюджети адміністративно-територіальних одиниць, призначені для фінансового забезпечення закріплених і делегованих відповідним місцевим органам влади і самоврядування функцій [3, с. 183].

Отже, слід виходити з того, що місцеві бюджети, з одного боку, є складовою частиною бюджетної системи держави, а з іншого — складовою частиною місцевих фінансів і віддзеркалюють певну систему економічних відносин. Ці економічні відносини виникають у двох площинах: у процесі формування доходів різних рівнів місцевих бюджетів, і при їх використанні як цільових фондів грошових коштів місцевих органів самоврядування. Незважаючи на велику різницю між доходами і видатками місцевих бюджетів, характерним для цих двох напрямів є те, що вони — носії розподільних відносин і мають однакове призначення — найповніше задовольняти потреби регіону. У процесі розподілу вартості валового внутрішнього продукту шляхом формування та використання місцевих бюджетів грошові відносини виникають між бюджетами середньої ланки та вищими бюджетами, підприємствами комунальної форми власності, закладами соціально-культурної сфери та населенням регіону. Тому особливістю місцевих бюджетів є те, що вони відображають певну чітко обмежену частину грошових відносин, які функціонують на окремій території.

Не менш важливою особливістю функціонування місцевих бюджетів є те, що вони забезпечують матеріальну незалежність органів місцевого самоврядування, і безпосередньо їм підпорядковані. Це дає змогу місцевим органам самоврядування бути організаторами цих бюджетних відносин. Особливістю місцевих бюджетів є і те, що всі їх ланки органічно зв’язані не тільки між собою, а й з установами та підприємствами всіх форм власності, які функціонують на території регіону. Цей зв’язок проходить через два основні канали розподілу створеної вартості — надходженнями в бюджет і фінансуванням з бюджету. Сукупність особливостей розподільчих відносин, які виникають у процесі формування та використання місцевих бюджетів, дає можливість виділити їх з місцевих фінансів і бюджетної системи країни в окрему економічну категорію.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що місцеві бюджети як економічна категорія відображають грошові відносини, що виникають між місцевими органами самоврядування та суб’єктами розподілу створеної вартості в процесі формування територіальних фондів грошових коштів, які використовуються для соціально-економічного розвитку регіонів та поліпшення добробуту їх населення.

Отже, місцевий бюджет - це фонд фінансових ресурсів, який забезпечує грошовими засобами фінансування заходів економічного і соціального розвитку. Через місцеві бюджети складаються певні фінансові взаємовідносини органів самоврядування з усіма підприємствами, організаціями й установами окремої території, а також між місцевими бюджетами різних рівнів і державним бюджетом. Тому для вирішення проблемних питань, що стосуються місцевих бюджетів, слід звернути увагу на вплив умов формування місцевих бюджетів на економічний розвиток регіонів, створення умов для заінтересованості органів місцевого самоврядування у збільшені податкових надходжень, в ефективному і цільовому використанні бюджетних коштів.

 

Список використаної літератури:

 

1.       Бюджетний кодекс України вiд 19.10.2010 на пiдставi 2478-17 –                Електронний ресурс – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2542-14

2.       Борисов А.Б. Большой экономический словар. Издание 2-е    переработанное и дополненное.- М.: Книжный мир,2009. – 860 с.

3.       Василик І.П., Павлюк К.В. Державні фінанси України: Підпр.-  К.: Центр навч. літ., 2003.- 608 с.

4.       Загорський В.С. Бюджетна система та оподаткування в Україні: проблеми розвитку: Монографія.– Х.: ВД «ІНЖЕК».– 288 с. Укр. мова

5.       Мочерний С.В. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т1/ Редкол.: … С. В. Мочерний (відп. Ред..) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 200 – 864 с.

6.       Опарін В.М.,Малько В.І., Кондратюк С.Я. Бюджетна система: Навч. – метод. Посібник для самостю вивчю диск. – К.:КНЕУ,200. – 208 с .

7.       Региональное финансовое планирование: обзор зарубежного и российского опыта / Сер. «Проект «Финансовое планирование».- СПб.: ГП МЦСЭИ «Леонтьевский центр»,2003.- 104 с.

8.       Фещенко Л.В., Проноза П.В., Кузьминчук Н.В. Бюджетна система України: Навчальний посібник.- Х.: ВД «ІНЖЕК», 2007.- 296 с. Укр. мова

9.       Чечетов М.В. Бюджетний менеджмент: Навчальний посіб. У 2-х ч.– Ч.1 / М.В. Чечетов, Н.Ф. Чечетова, А.Ю. Бережная.– Х.: ВД «ІНЖЕК», 2004.- 560с.