Економічні науки / 1. Банки і банківська система

 

К.е.н., доц. Потьомкіна О.В., Матвіїв І.І.

Луцький національний технічний університет, Україна

Застосування системи контролінгу

в управлінні доходами та витратами банківської структури

 

Для того, щоб вітчизняний банк мав можливість досягти значних успіхів і визнання, необхідно впроваджувати в практику найбільш передові, прогресивні методи роботи на ринку. Оскільки система управління часто не може правильно оцінити ситуацію і прийняти ефективне рішення виникає потреба в комплексному підході до виявлення й розв’язання проблем, що постають перед банком у короткостроковому періоді. Розв’язання цих проблем можливе з появою нового функціонально-відокремленого напряму у банку, що пов’язаний з реалізацією фінансово-економічної інформативної функції управління для прийняття управлінських рішень. До таких управлінських інновацій в межах побудови та реалізації системи контролю належить практика впровадження контролінгу, зокрема, доходів і витрат банку [4].

Виявлено, що об’єктивними умовами формування системи контролінгу у сучасному банку є [1]:

- зростання швидкості та частоти змінюваності процесів, які відбуваються у зовнішньому щодо банку середовищі;

- зміщення акценту контролю з минулих подій на прогноз майбутнього.

Провівши діагностику доходів та витрат банку ПАТ «Укрексімбанк» за 2008-2010 рр., службою контролінгу здійснено ряд робіт, спрямованих на виявлення ключових показників і характеристик діяльності організації, також розроблені пропозиції щодо прийняття управлінських рішень.

Комплексний аналіз доходів і витрат банку дає можливість виявляти резерви зростання його прибутковості й оцінювати ефективність їх використання [2].

Створення нових способів одержання доходів включає в себе реалізацію наступних завдань [3]:

- залучення нових клієнтів;

- відкриття нових структурних підрозділів (офісів, операційних кас, обмінних пунктів);

- запровадження нових видів продуктів;

- збільшення обсягів активних операцій;

- збільшення кількості комісійних угод.

Збільшення чисельності клієнтів пропонується досягати за допомогою:

- збільшення частки ринку;

- збереження клієнтської бази;

- задоволення потреб клієнтів шляхом:

1) створення оптимального режиму роботи з клієнтами;

2) розвитку служби персональних менеджерів;

3) індивідуальної роботи з VIP-клієнтами;

3) переведення клієнтів на більш економічні способи обслуговування.

 - покращення якості обслуговування.

Покращення структури видатків здійснюється за допомогою:

- оптимізації витрат шляхом:

1) усунення дублювання функцій;

2) об’єднання ресурсів на одному кореспондентському рахунку;

3) централізації нарахування і сплати податків.

 - скорочення витрат за рахунок:

1) зменшення орендної плати;

2) зменшення вартості обслуговування рахунків клієнтів;

3) використання альтернативних засобів зв’язку.

На основі проведеного дослідження з питань контролінгу як основи системи управління можна зробити висновки, що значення аналізу доходів і витрат полягає в ефективному управлінні дохідністю банківської структури. Тобто у виявленні резервів зростання прибутковості та формуванні пропозицій щодо їх ефективного використання. За результатами розрахунків визначаються фактори найбільшого впливу на зміну обсягу витрат. Завдання служби контролінгу банку полягає у розробці заходів щодо зниження таких витрат, оскільки вони обернено пропорційні до банківського прибутку.

Отже, контролінг не можна вважати досконало невідомим для банків. Незначна кількість банків експлуатує систему контролінгу, яка призначена виключити непогодженість операцій між різними службами, дати можливість оперативного контролю і керування ресурсами. Без запровадження системи контролінгу в банках неможливе їх нормальне функціонування та розвиток.

 

Література:

1.   Криклій А.С. Банківські об’єднання в Україні: проблеми та перспективи / А. С. Криклій // Економіка та держава. – 2007. – № 7. – С. 15-18.

2.   Кушнір І.М., Адноралова Т.А. Сутність і необхідність запровадження контролінгу в банківській системі (на прикладі ЗАТ «ПУМБ») / І. М. Кушнір, Т. А. Адноралова // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 8(50). – С. 143-149.

3.   Пушкар М.С., Пушкар Р.М. Контролінг – інформаційна підсистема стратегічного менеджменту: Монографія / М. С. Пушкар, Р. М. Пушкар. – Т., 2004.– 314 с.

4.   Стефаненко М.М. Використання контролінгу в системі управління підприємством / М. М. Стефаненко // Економіка та держава. – 2007. – № 2. – С. 24-26.