Довгополова Ж., студентка

Завадська Д.В., к.е.н., доцент, науковий керівник

Одеський державний економічний університет, Україна

 

Якість обслуговування: сутність, управління та шляхи вдосконалення в українських банках

 

Постановка проблеми у загальному вигляді.  

З переходом до ринкової економіки принципово міняється зміст діяльності банків. Актуальною стає проблема підвищення ефективності банківських послуг, першорядну значущість отримують поліпшення якості банківського обслуговування і використовування сучасних методів управління, розширення асортименту банківських послуг, що надаються.

Аналіз останніх досліджень та публікацій останніх років.

 Проблеми якості банківських продуктів і послуг розглянуто у працях відомих у світі науковців Р. Акоффа, І. Ансоффа, Г. Болта, Ю. Вітт, Е. Діхтль, П. Друкера, У. Кінг, Ф. Котлера, Е. Кофлана, Д. Леманн, М. Саллівана, Г. Стюарта, Л. Штерна, Д. Еванса [4] та ін.. Однак, ці проблеми настільки складні та багатогранні, що не всі з них достатньо глибоко вивчені. Однією з таких проблем є вдосконалення якості обслуговування та подальше управління нею в українських банках.

Рекомендації в цій сфері мають вагоме значення, тому що критерій якості продажу банківських продуктів та надання послуг клієнтам стає пріоритетним. Одже, значущою складовою успіху діяльності банківських установ є управління якістю банківських продуктів та послуг [2].

Виділення невирішених раніше частин загальної проблеми.

Подальший розвиток формування ринку банківських послуг України в сучасних умовах потрібно здійснювати з використанням світового досвіду в цій сфері. Основними напрямками такого розвитку повинні стати: усвідомлення переходу конкурентних відносин на новий якісний, а не ціновий рівень, та готовність залучення нових методів підвищення якості банківських послуг. Проте слід відмітити, що системні наукові розробки даної проблеми взагалі відсутні. Особливості якості обслуговування в банківських установах  вимагають глибокого та системного вивчення, розробки шляхів вдосконалення що обумовлює актуальність обраної нами теми дослідження.

Постановка завдання.

Мета статті полягає у визначенні поняття «якість обслуговування», порівняльний аналіз систем управління якістю та наданні рекомендацій, щодо підвищення якості обслуговування українських банків.

Об’єктом дослідження є комерційні банки України.

Предметом дослідження є   якість банківського обслуговування.

Виклад основного матеріалу дослідження.

Універсальним інститутом, що спеціалізується на наданні комплексу ділових послуг є комерційні банки, послуги яких охоплюють не лише традиційні кредитно-депозитні операції, але й розповсюджуються на задоволення потреб клієнтів в консалтингових, інвестиційних, лізингових, довірчих та інших послугах.

Надання послуг – це процес творчий, інноваційний, пов'язаний з різними людьми, тонкощами міжособистісних відносин. Якість це вся кількість особ­ливостей і характеристик продукту або послуги, що поширюється на їх здатність задовольняти певні потреби.[6]

Основними критеріями якості послуг банку є: економічна вигідність, гарантованість здійснення та повнота виконання, багатоваріантність форм, доступність, комплексність, дотримання банківської таємниці. Разом з тим якість обслуговування повинна враховувати такі суттєві моменти, як чіткість визначеного часу обслуговування для кожного клієнта; доступність ціни за оплату послуги; інформаційно-технологічне  забезпечення банку тощо.

Сприйняття якості банківських послуг споживачем під час її споживання відбувається за двома аспектами: що клієнт отримує від банківської послуги (технологічний аспект якості) і як клієнт отримує банківську послугу (функціональний аспект якості).

Методологічною основою формування систем управління якістю банківських послуг є стандарт ІSО 9004 „Загальне управління якістю та елементи системи якості", що характе­ризує елементи, які забезпечують розробку та впро­вадження системи загального управління якістю послуг [6].

Стрелка вниз: Привабливість послугСтрелка вверх: Привабливість послугВзагалі управління якістю послуг – це скоординована діяльність, яка полягає у спрямуванні та контролюванні банком щодо відповідності вимогам споживача. Одним із завдань управління якістю є підвищення якості банківського обслуговування, зниження рівня ризиків, зменшення кількості помилок і неточностей, підвищення ефектив­ності управлінських ланок, зокрема таких, як стратегічне планування та прогнозування, що дасть змогу краще роз­поряджатися банківськими ресурсами (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Чинники, які знижують, та чинники, які збільшують привабливість послуг

Досягнення поставлених завдань у сфері управління якістю обслуговування неможливе без спільної роботи всіх підрозділів банку. Встановлено вісім принципів управління якістю, які найвище керівництво може використовувати для поліпшення показників діяльності банку: орієнтація на клієнта, лідерство, залучення працівників, процесний підхід, системний підхід до управління, постійне поліпшення, прийняття рішень на підставі фактів, взаємовигідні стосунки з контрагентами. Ці принципи формують основу стандартів серії ІSО 9000 на системи управління якістю [3].

Системи управління якістю призвані сприяти банківським установам у підвищенні задоволеності клієнтів. Державні стандарти ISО: 9001 та ISО: 9004 [3] розроблено як узгоджену пару стандартів на системи управління якістю, призначених доповнювати один одного, але їх також можна застосовувати окремо (рис. 2).

Рис. 2  Модель системи управління якістю банку, в основу якої покладено процес обслуговування

 

Надана на рисунку модель графічно відбиває інтеграцію основних найменувань розділів 4-8 ISO 9001 та ISO 9004, де зацікавлені сторони відіграють важливу роль у визначенні вимог як входів. вимоги. Вперше в явній формі розглядається моніторинг роботи си­стеми, процесів, продукції, відзначається необхідність визначення методів і критеріїв збору і використання інформації про задоволеність і (або) незадоволеності споживачів, аналіз удос­коналювання системи пов’язаний із визначенням її ефективності й ін.

Виходячи з того, що, задовольняючи свої потреби, сучасний споживач постійно підвищує вимоги до якості послуг та продуктів, які надаються банком, останнім часом набула поширення система ТQM (Total Qality Management) – загального управління якістю (ще має назву «менеджмент якості») [7]. Вона має за мету досягнення вищої якості продукції та послуг, орієнтує всі підрозділи банку на якість за кінцевою метою – задоволення очікувань покупців (споживачів). Концепція тотального управління якістю товару виникає за умов стратегічної цілеспрямованості на базові принципи діяльності підприємства (установи) та участі керівництва і всіх співробітників в цих процесах. Е. Демінг писав, що вирішення проблеми якості на 85 % залежить не від людей, а від системи управління нею [5].

Підвищення якості послуг, у свою чергу, не можливе без ретельного моніторингу, визначення і задоволення нових потреб клієнтів даного сегмента ринку в будь-яких банківських продуктах.

Моніторинг – безперервне стеження за яким-небудь процесом з метою виявлення його відповідності бажаному результату або тенденцій розвитку [1].

Важливим моментом у діяльності банку стають дослідження кон'юнктури ринку банківських послуг з подальшим втіленням результатів досліджень у практичну роботу банку.

Тому моніторинг банківських продуктів – це оцінка роботи персоналу банку та рівня виконання стандартів обслуговування клієнтів. Моніторинг якості банківських продуктів та послуг складається з певних етапів (рис. 3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 3  Етапи моніторингу якості обслуговування в банку

 

Найпоширенішими результатами процесу моніторингу якості обслуговування є: розробка/виправлення системи якісного обслуговування клієнтів, достовірно та просто описуюча процес взаємодії консультанта та покупця; рішення про необхідність проведення тренінгу та\або навіть його розробка, програма мотивації, розроблена за результатами моніторингу, суттєве збільшення рівня продажів у результаті розробки та виправлення системи якості обслуговування, отримання регулярних достовірних, об’єктивних і актуальних відомостей щодо якості сервісу.

Далі надамо результати перевірки якості обслуговування банків, які є лідерами банківського ринку в місті Одеса (Приватбанк, Марфінбанк, Ощадбанк, Райффайзен банк Аваль, Укрсиббанк, Укрсоцбанк, Альфа-банк, ОТП банк), за допомогою інструменту моніторингу якості банківського обслуговування Mystery Shopping. Інструментом моніторингу якості банківського обслуговування – Mystery Shopping, показники, що нами досліджувалися – зустріч клієнта; виявлення потреб; консультування; завершення діалогу; конфіденційність; зовнішній вигляд відділення (рис. 4).

Рис. 4 Обєктивна оцінка якості обслуговування клієнтів у банках, що працюють в м. Одеса

Згідно даних рисунку, лідером за якістю обслуговування є ОТП банк, рівень сервісу в цьому банку склав 70%. Останнє місце у рейтингу банків займає «Ощадбанк», рівень сервісу - 27%. В цілому, середній показник по всіх банках дорівнює 51,47%, що говорить про середній рівень сервісу.

Висновки і перспективи подальших розробок.

Результати проведеного нами дослідження дозволяють зробити такі висновки та напрямки подальшої роботи українських банків щодо вдосконалення якості обслуговування клієнтів:

1.             Періодично проводити моніторинг якості обслуговування клієнтів, використовуючи такі інструменти як Market Survey та Mystery Shopping.

2. Постійна орієнтація на клієнта, адже, банківські установи залежать від своїх клієнтів і тому повинні розуміти поточні та майбутні потреби клієнтів, виконувати їхні вимоги і прагнути до перевищення їхніх очікувань.

3. На сучасному етапі обслуговування клієнтів українським банкам потрібно розробляти, на нашу думку, систему показників, що логічно відображають увесь життєвий цикл взаємодії клієнта та банку у розрізі надання послуг. До цих показників належать такі коефіцієнти:

ü            коефіцієнт якості продажу, що відображає рівень якості просунення банківських послуг;

ü            коефіцієнт якості супроводження клієнта, що відображає наскільки клієнтові зручно користуватися послугою;

ü            коефіцієнтом якості кредитора, що відображає економічну ефективність банку від продажу  послуг.

За допомогою цих коефіцієнтів можливо визначити стан рівня якості банківських послуг та в подальшому підвищувати його рівень.

 

Література

 

1.             Білецький В.С. Мала гірнича енциклопедія. Донецьк: «Донбас», 2004

2.             Бондаренко А.Ф.,Управління якістю банківських послуг. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.dspace.uabs.edu.ua

3.             Васильков В.Г. Організаціно-виробниче забезпечення якості та конкурентоспроможності продукції [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://vsau.vin.ua

4.             Голуб В. Ф. Управління каналами збуту банківських продуктів на роздрібному ринку : Дис... канд. наук: - 2008.

5.             Джордж С., Ваймерских А. Всеобщее управление качеством. TQM. – М.: Виктория плюс, 2002. – 256 с.

6.             Смілянець В., Окремі питання управління якістю банківських послуг.[Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://intkonf.org

7.             Стивенсон В. Дж. Управление производством: Пер. с англ. — М.: Лаборатория базовых знаний: БИНОМ, 1998. — 928 с