Экономические науки/1.Банки и банковская система

Гуцаленко О.О., Зарубенко С.В.

Вінницький національний аграрний університет

Облік та забезпеченість виробничими запасами сільськогосподарських підприємств

Для того, щоб підприємство підтримувало виробництво сільськогосподарської продукції безперервно та на високому рівні, потрібна постійна наявність виробничих запасів. Відмінною їх особливістю є одноразове використання в процесі виробництва та перенесення всієї вартості на собівартість виготовленої продукції.

Сьогодні сільськогосподарські підприємства потребують суттєвого реформування структури управління господарською діяльністю. При цьому велике значення має визначення мінімальної величини виробничих запасів на підприємствах, оскільки матеріальні витрати на цих підприємствах займають найбільшу питому вагу.

Тому актуальність проблеми обліку і аналізу виробничих запасів сільськогосподарського підприємства не викликає сумніву і потребує дослідження.

Питання, що пов’язані з обліком виробничих запасів в Україні та за її межами обговорюються низкою вчених, в тому числі Бурдейна Л.В., Шинкаренко О.М., Станчевський В.К., Кузьменко О.М.

Склад запасів, їх оцінка та порядок відображення в фінансовій звітності визначено П(с)БО 9 «Запаси», норми якого застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності. Термін «запаси» у вітчизняній літературі з’явився із затвердженням стандартів. До того дана термінологія мала різну назву, а саме ТМЦ, матеріальні ресурси, виробничі ресурси.

Для узагальнення інформації про наявність і рух запасів сировини, матеріалів, палива, комплектуючих виробів та інших засобів Планом рахунків передбачені рахунки 2 класу «Запаси» Це активні рахунки по дебету яких

відображається наявність і надходження запасів, а по кредиту їх вибуття.

Облік виробничих запасів в Україні та в зарубіжних країнах суттєво відрізняються. Для того, щоб наочно переконатися у відмінностях обліку розглянемо в табл.1 порівняльну характеристику обліку виробничих запасів в Україні та за рубежем. 

Таблиця 1

Порівняльна характеристика обліку виробничих запасів

В Україні

В зарубіжних країнах

Принципи формування в бухгалтерському обліку інформації про запаси та розкриття її у фінансовій звітності встановлено П(с)БО 9 «Запаси»

Основні методологічні принципи оцінки, обліку та відображення у фінансовій звітності запасів викладені у Міжнародному стандарті бухгалтерського обліку 2 «Оцінка та відображення матеріально-виробничих запасів у контексті формування фактичної собівартості»

Запаси – активи, які:

а) утримують для наступного продажу за умови ведення звичайної господарської діяльності;

б) перебувають у процесі виробництва з метою наступного продажу продукту виробництва.

Запаси – активи, які:

а) утримуються для продажу за умов звичайної господарської діяльності;

б) перебувають у процесі виробництва для такого продажу;

в) існують у формі основних чи допо-міжних матеріалів для споживання у вироб-ничому процесі або при наданні послуг.

Надходження        матеріалів        на підприємство   здійснюється   на   підставі товарно транспортної накладної за якою складається  прибутковий  ордер  в  двох примірниках.     Перший    примірник    є підставою для оприбуткування цінностей на склад   Другий примірник прибуткового ордера    є    звітом    про    використання доручення.

Надходження матеріалів на підприємство оформляється рапортом, який складається у трьох примірниках. Основою для складання рапорту є рахунок-фактура постачальника. один примірник рапорту надсилають у відділ постачання для звірки з умовами розміщення замовлення, другий передають на склад із матеріалами, а третій залишають у групі приймання. Примірник рапорту, який спочатку був направлений у відділ постачання, пізніше передають у фінансову бухгалтерію для розрахунків із постачальниками.

Відпуск    запасів    проводиться    в основному на виробництво продукції, при цьому  виписується  відділом  постачання лімітно-забірна карта     на місяць в двох примірниках,        перший        примірник передається на склад, а другий в цех

Відпуск матеріалів у виробництво здійснюється за вимогами. Вимогу виписують у трьох примирниках. Перший примірник залишається на складі, другий — у групі матеріального обліку, третій — в особи, котра одержує матеріал. Вимога на основні матеріали відрізняється від вимоги на допоміжні матеріали лише за кольором бланка.

Порядок обліку ТМЦ у зарубіжних країнах регламентує міжнародний стандарт №2 «Оцінка та відображення матеріально-виробничих запасів у контексті формування фактичної собівартості», який введений в дію з 1 січня 1976р. Стандарт визначає поняття собівартості (початкової вартості) і методи оцінки.

Зміни в законодавстві, що регулює бухгалтерський облік в Україні відбуваються досить часто. Це стосується і обліку виробничих запасів. Так, найбільших змін бухгалтерський облік зазнав протягом 1999 - 2000 рр., коли було впроваджено новий План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, який повинні були застосовувати всі підприємства на території України, а також було затверджено Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств й організацій.

Останніми роками погіршилася забезпеченість виробничими запасами сільськогосподарських підприємств, про що свідчить зниження ефективності використання виробничих запасів.

Таблиця 2

Показники забезпеченості виробничими запасами сільськогосподарських підприємств України

Рік

Виробничі запаси

Темп зростання, %

Виробничі запаси на 1 га сільськогосподарських угідь, грн.

Тривалість обороту виробничих запасів, днів

тис.грн.

До загальної вартості оборотних активів, %

2007

17259000

53,1

-

1185

550

2008

17574800

55,6

1,02

1129

245

2009

23286500

50,5

1,32

1395

348

2010

24568900

52,5

1,34

1460

415

Джерело: Офіційний сайт комітету статистики України www.ukrstat.gov.ua

З аналізу табл.2 ми бачимо, що частка виробничих запасів у структурі

оборотних активів у 2009 р. зменшилась на 5,1%  порівняно з 2008 р. та в 2010 р. цей показник зріс на 2%. Вартість виробничих запасів зросла в абсолютному

відношенні  у 2010р. порівняно з 2007 р. на 7309900 тис.грн. при одночасному

їх збільшенні на 1 га. сільськогосподарських угідь.

Для того, щоб визначити основні тенденції зміни забезпеченості виробни-

чими запасами проаналізуємо їх структуру.

Таблиця 3

Структура виробничих запасів сільськогосподарських підприємств України

Види виробничих запасів

Рік

2007

2008

2009

2010

Насіння

11,8

12,1

12,7

12,8

Корми

29,6

29,9

30,3

30,4

Нафтопродукти

15,4

14,1

13,8

12,2

Мінеральні добрива

13,6

14,2

15,4

16,4

Паливо

1,7

1,6

1,5

1,6

Запасні частини, будівельні матеріали

7,9

7,7

7,0

6,6

Інші

20

20,4

19,3

20

Всього

100

100

100

100

Джерело: Офіційний сайт комітету статистики України www.ukrstat.gov.ua

Частка насіння у структурі виробничих запасів у 2010 р. зросла порівняно з 2007 р. на 2 пункти, а мінеральних добрив на 3%, але частка удобреної площі під сільськогосподарськими культурами з 82% у 2000р. за цей період зменшилась до 53% у 2010р. Таке погіршення забезпечення мінеральними добривами пов’язане з подорожчанням даного виду виробничих запасів, а також зі збільшенням фермерських господарств, які недостатньо забезпечені не лише оборотними активами в сучасних умовах господарювання, а й основними засобами. 

Отже, за сучасних умов господарювання сільськогосподарських підприємств має місце подорожчання частки виробничих запасів промислового виробництва. Таке подорожчання в свою чергу призвело до значного зростання собівартості сільськогосподарської продукції і одночасно, відповідно, і оборотних активів власного виробництва.

Література:

1.Кузьменко О.М.Сутність виробничих запасів та їх класифікація/ О.М.Кузьме-нко// Економіка АПК.-2010.-№4.-С.259-267

2.Шинкаренко О.М.Проблеми обліку виробничих запасів на сільськогосподар-ських підприємствах //Регіональна економіка.-2009.-№11.-С.12-19

3.Станчевський В.К.Управління виробничими запасами підприємства/ В.К.Ста-нчевський//Економічний аналіз.-2009.-№18.-С.346-352