Флору Ю.П.

науковий керівник: Шелест О.Л.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Роль банків з іноземним капіталом в банківській системі України

 

Роль іноземного капіталу у формуванні банківського сектору економіки України заслуговує особливої уваги. Присутність банків з іноземним капіталом у банківській системі України відповідає інтересам розвитку національної фінансової системи, сприяє залученню іноземних інвестицій та розширенню ресурсної бази соціально-економічного розвитку.

Іноземні банки з’явилися в Україні з метою отримання прибутку за рахунок монополізації кредитних операцій з населенням через відсоткові ставки за кредитами і депозитами. Нині розгорнулася конкурентна боротьба між вітчизняними й іноземними банками

 Водночас існують досить серйозні фінансові та економічні ризики швидкого зростання частки іноземного банківського капіталу, пов’язані з можливою втратою суверенітету в сфері грошово-кредитної політики, можливим посиленням нестабільності, несподіваними коливаннями ліквідності банків, спекулятивними змінами попиту та пропозиції на грошово-кредитному ринку, можливим відпливом фінансових ресурсів.

Якщо проаналізувати дані за останні 6 років (див. Рис. 1, 2), можна побачити, що частка іноземного капіталу в статутному капіталі банків зросла на 30,8%, що не може не позначитися на діяльності вітчизняних банків.

Рис. 1. Банки з іноземним капіталом (1)

Рис. 2. Частка іноземного капіталу у статутному капіталі банків (2)

 Приходу іноземців на український ринок банківських послуг сприяють непередбачувано високі темпи  зростання попиту на банківські послуги, низька конкуренція, слабкість національних банків, високі темпи інфляції, внаслідок чого останнім часом важко залучати дешеві ресурси.

На даний момент в Україні діє багато банків з іноземним капіталом які входять у великі міжнародні фінансові групи, серед них найрейтинговіші такі (див. Рис. 3).

У зв’язку з появою на території України іноземних банків обґрунтовується необхідність прийняття законодавчих актів щодо удосконалення взаємовідносин банків із зовнішніми фінансовими установами.

 

Рис. 3. Українські банки з іноземним капіталом, які входять до міжнародних фінансових груп (3)

На нашу думку, щоб знизити негативний вплив іноземного капіталу на економіку України треба:

   обмежити кількість банків з іноземним капіталом (квоти) до тієї кількості, яка б не перешкоджала нормальному функціонуванню вітчизняних банків;

   забезпечити однакові умови функціонування вітчизняних та іноземних банків, позбавити іноземні банки пільг, яких не мають вітчизняні банки;

   розробити та прийняти законодавчі положення, які б сприяли підвищенню ефективності вітчизняного капіталу;

   створити ефективну систему нагляду за банківською системою України;

   створити умови для підвищення конкурентоспроможності вітчизняних банків на світовому ринку.

Всі ці заходи допоможуть вітчизняній економіці і зокрема банківській системі функціонувати на повну потужність, а також знизять нищівний вплив іноземного капіталу на економіку України.

 

Інтернет-ресурси:

1. http://www.bank.gov.ua/Bank_supervision/dynamics.htm

2. http://www.ukrstat.gov.ua/

3. http://capitaltimes.com.ua/news/11390.html