Бєляєва К.В., Звягінцева Г.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Сучасний стан страхування життя в Україні

 

Повноцінне функціонування ринкової економіки не можливе без розвинутих інститутів страхування, які мінімізують неминуче властиві ринку ризики та протиріччя. Нестійкість соціально-економічного становища в Україні робить проблему розвитку сфери страхових послуг ще актуальнішою. Усунення монополії держави при вирішенні питань страхової справи і поява недержавних страхових компаній створили необхідну базу для організації ринкових відносин у страховій діяльності й передумови формування страхового ринку України.

Страхування життя є важливим напрямком діяльності переважної більшості страхових ринків економічно розвинених країн світу та важливою складовою в системі страхового захисту інтересів громадян.

В усіх країнах з ринковою економікою страхування життя є найважливішим елементом соціальної системи держави, що дозволяє успішно вирішувати багато суспільних проблем, а також задовольняти потреби фізичних осіб у забезпеченні стійких гарантій захисту їх економічних інтересів, збереженні добробуту та здоров'я. Саме над дослідженням ринку страхування життя успішно працювали такі вчені, як: В. Базилевич, К. Базилевич, С. Осадець, В.І. Приймак, Я. Шумелда та ін.

Страхування життя в усьому світі - один із найпотужніших інструментів вирішення соціальних проблем. У країнах зі сталою ринковою економікою держава стимулює розвиток страхування життя за рахунок оптимальної системи оподатковування, в якій страхові внески розглядаються як привілейована частина оплати праці, що має цілу низку податкових пільг.

В європейських країнах частка страхових платежів по довгостроковому страхуванню життя досягає 6-10% ВВП. Так, у Німеччині на страхування життя припадає 2,7% ВВП, у Франції - 5,9%. Український ринок реального страхування життя складає 0,07-0,08% від ВВП. Статистика також свідчить, що за страхуванням життя Україна посідає місце в дев'ятому десятку країн світу [3].

Разом з тим, вітчизняний ринок страхування життя має великий потенціал внаслідок новизни цієї послуги на фінансовому ринку. Сьогодні в Україні страхування життя складає найменшу частину ринку страхових послуг - близько 1,0% від загального обсягу страхових платежів [4].

Сучасний стан страхування життя в Україні можна дослідити завдяки деяким показникам, а саме: страхові премії, страхові виплати, кількість застрахованих осіб та кількість договорів страхування. Отже, лідерами серед компаній по страхуванню життя за результатами 2010 року за розміром страхових премій (характеризують розмір коштів, отриманих страховиком за договором страхування і перестрахування) є «Аліко Україна» (197483 тис.грн), що на 10,71 % більше ніж в 2009 році (175008 тис.грн), «Граве Україна Страхування життя», страхові платежі якої в 2010 році становили 149026,7 тис.грн , що на 2,86% менше ніж у 2009 році. Ще одним із лідерів є СК «ТАС», сума платежів  якої  збільшилася відносно 2009 року (120689 тис.грн) на 10,62%. За 2010 рік страхові платежі СК «ТАС» становили 128221 тис.грн.

Щодо рейтингу компаній по страхуванню життя за цей період за розміром страхових виплат, то передові позиції займають такі страхові компанії як: «Блакитний поліс» - 10623 тис.грн., «АЛІКО Україна» - 6631тис.грн., «ТАС» - 3488 тис.грн.

Найбільша кількість застрахованих громадян за результатами 2010 року в «Ренесанс життя» -  407289 чоловік, «Аска-життя» - 109186 чоловік, «Блакитний поліс» - 10465 чоловік [5].

Компанії зі страхування життя - члени Ліги страхових організацій України за підсумками 2010 року зібрали близько 628 млн.грн. страхових премій. Порівняно з минулим роком даний показник продемонстрував зменшення, адже в 2009 році розмір страхових премій компаній України становив близько 655 млн.грн..

На скорочення глобальних премій по страхуванню життя вплинув економічний спад в промислово розвинених країнах. Світова страхова галузь зазнала значних збитків, але досить добре впоралася з гострою фінансовою кризою. Практично в усіх промислово розвинутих країнах страхування життя - один з центральних видів страхування, який є випробуваним та популярним інструментом для індивідуального забезпечення старості та сім'ї померлого, тому більшість страхових компаній мають достатньо капіталу для покриття витрат [2].

Страхування життя є одними з пріоритетних напрямів розвитку страхового ринку, адже його подальший ефективний розвиток сприятиме підвищенню ролі приватного сектору у виконанні соціальних програм та зменшенню видатків державного бюджету. Підґрунтям цього повинні стати наступні кроки по вдосконаленню страхування життя в Україні:

- підготовка нової редакції Закону України «Про страхування», яка б дозволила більш досконало врегулювати відносини у сфері страхування життя, спрямовані на посилення страхового захисту і інтересів громадян;

- створення умов для рівноправної участі страхових компаній в системі недержавного пенсійного забезпечення.

 

Література:

1. Закон України «Про страхування» зі змінами і доповненнями від 22.12.2010 №86/96-ВР.

2. Страхування життя в Україні: шляхи вдосконалення.// Вісник ім. Т. Шевченка. Економіка. – 2006. - №(81-82).

3. [Електронний ресурс]. - Режим доступу : forinsurer.com.

4. [Електронний ресурс]. - Режим доступу : uainsur.com.

5. [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://uainsur.com/stats/life/.