Економічні науки/3.Фінансові відносини

 

Ю.В.Табенська

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, м. Чернівці

Повноваження органів Державного казначейства України в системі державного фінансового контролю

 

В період ринкових відносин, для проведення контролю за рухом і використанням бюджетних коштів, а також для здійснення операцій із коштами державного бюджету через банківський сектор в Україні функціонує контролюючий орган виконавчої влади – Державне казначейство України.

Повноваження Державного казначейства як контролюючого органу визначені Бюджетним кодексом України та Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. №1232, яким затверджено Положення про Державне казначейство України та іншими нормативними та законодавчими актами.

Рух нашої держави вектором ринкової економіки, та перетворення, зумовлені цим, потребують впровадження нових підходів і принципів у функціонуванні системи державного фінансового контролю, а також забезпечення внутрішньої безпеки країни.

Відмітимо, що державний фінансовий контроль є дієвим інструментом забезпечення економічної безпеки, зменшення ролі якого може призвести до не контрольованості ситуацій, втрати керованості бюджетним процесом. Дані питання досліджують у своїх працях ряд науковців: С.О.Булгакова, І.М.Іванова, О.О.Чечуліна, О.М.Кукурудз, І.Б.Стефанюк, І.С.Микитюк  та інші.

Положенням визначено, що Державне казначейство України:

-         організовує виконання Державного бюджету України і здійснює контроль за ним;

-         здійснює контроль за надходженням і використанням коштів державних фондів.

Згідно з бюджетним кодексом (ст.112)  Державне казначейство України в межах своїх повноважень в сфері дотримання бюджетного законодавства здійснює контроль за:

-         веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень та витрат державного бюджету та місцевих бюджетів, складанням та поданням фінансової та бюджетної звітності;

-         бюджетним повноваженнями при зарахуванні надходжень бюджету;

-         відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів показникам розпису бюджету;

-         відповідністю взятих бюджетних зобов’язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми;

-         відповідністю платежів взятим бюджетним зобов’язанням та відповідним бюджетним асигнуванням.

Державне казначейство України в межах своїх повноважень забезпечує організацію та координацію діяльності головних бухгалтерів бюджетних установ та контроль за виконанням ними своїх повноважень шляхом оцінки їх діяльності.

Таким чином, органи держказначейства у сфері державного фінансового контролю повинні забезпечувати казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, що передбачає:

-         контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов’язань та проведенні платежів за цими зобов’язаннями;

-         у межах своїх повноважень контроль за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства;

-         ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання державного та місцевих бюджетів;

-          установлення єдиних правил бухгалтерського обліку і звітності про виконання державного та місцевих бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів.

В бюджетному процесі у сфері контролю задіяні інші органи державного управління. так, при порівнянні функцій Рахункової палати, Державної контрольно-ревізійної служби, Державного казначейства України чітко простежується дублювання більшості функцій.

Внаслідок безсистемної і нескоординованої контрольної діяльності в Україні склалися такі умови, за яких певні об’єкти контролю зазнають перевірки по кілька разів на рік різними суб’єктами контролю. Безсистемність у плануванні діяльності контрольних органів певною мірою дестабілізує діяльність деяких організацій, установ, підприємств.

Незважаючи на недосконалість нормативної бази щодо функціонування фінансового контролю в Україні, Державне казначейство України, обслуговуючи державний та місцеві бюджети, здійснює контроль, що є запобіжним заходом для бюджетних установ щодо можливих порушень при використанні бюджетних ресурсів кроком до реалізації аудиту як основної форми фінансового контролю в державі.

 

Література:

1.     Бюджетний кодекс України [Електронний ресурс]: Закон України від від 8.07.2010 р. N2456-VI. – Режим доступу: http://www.qdpro.com.ua/qdw/php/common/disarchieve/getdoc.php?isnvalue=50572

2.     Дрозд І.К., Шевчук В.О. Державний фінансовий контроль. Навчальний посібник. – К.: ТОВ «Імекс-ЛТД», 2007. – 304 с.

3.     Іванова І. Державний фінансовий контроль: Парадигми розвитку: монографія/ Ірина іванова.- К.:Академвидав, 2010.- 168 с.