к.е.н, доцент Гончаренко Тетяна Петрівна,

Трансформація функціональної організаційної структури в проектну в умовах організацій, що спеціалізуються на інформаційному бізнесі

 

В наш час важко налаштувати роботу підприємства ефективно. Особливо, коли мова йде про підприємства, які функціонують в сфері інформаційного бізнесу. Це пов’язано у першу чергу із специфікою маркетингового середовища, як внутрішнього так і зовнішнього. Для того щоб створити безперебійно діюче підприємство необхідно хеджувати ризики, що створюються в результаті дії вище обумовлених факторів.

         На нашу думку, скелетом організації, на основі якого вибудовуються всі елементи ефективно діючого підприємства є його організаційна структура. Г.Мінцберг дає таке визначення цьому поняття: «сукупність засобів, за допомогою  якого спочатку процес праці поділяється на окремі робочі задачі, а далі досягається координація дій по вирішенню цих задач». Ця думка підтверджує тезу, про те що організаційна структура є головним елементом побудови ефективного підприємства.

         Вже розроблено багато теорій щодо побудови численних видів організаційних структур для новостворених підприємств. Теорія менеджменту описує декілька видів організаційних структур, які підходять для підприємств різного роду діяльності: функціональна,  змішана,  матрична, конгломератна та інші.

Історично склалося, що саме функціональна організаційна структура є домінуючою серед українських підприємств, оскільки при побудові підприємства повинен виконуватися головний принцип управління: чітка ієрархічність управління. Проте функціональна ОСУ підходить не всім організаціям. Так, наприклад, підприємствам сфокусованим на ІТ бізнесі доцільніше використовувати адаптивну ОСУ проектного типу, оскільки вона є більш гнучкою та більш пристосованою до сучасних умов. Аналіз більше двадцяти організацій Сумської області виявив, що 82% з них застосовують ОСУ максимально наближену до функціональної, але із зачатками проектної. Тобто, постійною є функціональна структура, а за потребою – проектна. Але, ми вважаємо, що враховуючи специфіку підприємств ІТ бізнесу більш доцільно використовувати проектну ОСУ на постійній основі. Це пояснюється тим, що функціональна організаційна структура дає ефект в умовах валової економіки, коли випущена продукція буде майже із стовідсоткової вірогідністю куплена споживачем. Але в умовах кризової економіки, не маючи великих ресурсів та безмежних ринків збуту, використання функціональної організаційної структури є неефективним.

Ми пропонуємо здійснювати поетапну трансформацію функціональних ОСУ в проектну за наступною схемою (рис.1).

                               

І – функціональна ОСУ, ІІ – слабка матриця, ІІІ – збалансована матриця, IV - проектна

Рис 1. Трансформація функціональної ОСУ в проектну

Використовуючи запропоновану нами схему поетапної трансформації підприємства будуть здатні більш ефективно долати проблеми пов’язані із опором змінам, непідготовленістю менеджерів щодо змін та іншим характерним для трансформаційних процесів перешкодам. Також це дозволить поступово залучати фінансові ресурси, проводити роз’яснювальну роботу з працівниками та надасть час для підготовки кваліфікованих менеджерів.

Дана модель може бути використана, як на середніх, так і на малих підприємствах, що спеціалізуються на інформаційному бізнесі в умовах  українського ринку. Звісно ж це загальна схема і вона має зазнавати адаптивної модифікації до умов зовнішнього та внутрішнього маркетингового середовища конкретної організації.

 

Список використаних джерел

1.      Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента : Пер. с англ. — М.: Дело, 1997. — 704с.

2.      Основи економічної теорії: політ економічний аспект: Підручник / Г.Н. Климко, В.П. Нестеренко, Л.О. Каніщенко та ін..; За ред.. Г.Н. Климка, В.П. Нестеренка. — 2-ге вид., перероб. і допов. — К.: Вища шк. — Знання, 1997. — 743 с. : іл.

3.Структура в кулаке: создание эффективной организации / Пер. с англ. под ред. Ю. Н. Каптуревского. – СПб.: Питер, 2004. – 512 с.: ил.