Гаврилова О.С.

Донецький національний  університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Керівник – Гасило О.О.

 

ПРОЦЕС ВПРОВАДЖЕННЯ КОНТРОЛІНГУ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Актуальність теми: актуальність даної теми полягає у тому, що на сучасних підприємствах виникає потреба у створенні системи контролінгу, оскільки динамічні зміни в навколишньому середовищі, глобалізація ринків і поступове підвищення конкурентної боротьби вимагають від менеджменту вітчизняних підприємств застосування найсучаснішого інструментарію для виявлення існуючих в системах управління резервів ефективності.

Мета роботи: розробити шляхи впровадження системи контролінгу на підприємстві.

Об`єкт дослідження: процес впровадження контролінгу в систему управління підприємством.

Система контролінгу на підприємстві дає можливість керівництву оцінювати результати діяльності підприємтсві у порівнянні з розробленими планами, а також оцінити рівень ефективності своєї діяльності у порівнянні з конкурентами.

Впровадженню контролінгу заважають дві групи факторів: недосконалість моделі контролінгу та соціально-психологічні фактори. Протистояння впровадженню контролінгу на підприємстві може бути індивідуальним та груповим.

Активність протистояння впровадження контролінгу підлягає впливу багатьох факторів [2, с.157]: ступінь невідповідності культури та структури влади майбутнім змінам; тривалість періоду процесу контролінгу; загроза втрати престижу та влади; відданість робітників інтересам організації; сила культурно-політичних орієнтацій в підрозділах підприємства.

Нами було здійснено оцінку ступеня протистояння впровадження контролінгу  в ПП«ТКФ «Маяк-Дон» (таблиця 1) за допомогою 3-х бальної шкали оцінки. Загальна оцінка опору персоналу щодо впровадження контролінгу належить до низького ступеня, оскільки дорівнює 27 балам.

Існує багато різних підходів щодо впровадження контролінгу в систему управління підприємством. Спеціалісти, зайняті вивченням проблем впровадження контролінгу в діяльність підприємств виділяють наступні підходи до перетворень в організації: „малими кроками”, „бомбометання”, „планована еволюція” [1, с.179].

Таблиця 1. Оцінка ступеня протистояння персоналу впровадженню контролінгу  в ПП«ТКФ «Маяк-Дон»

Критерії оцінки

Ступінь опору

1 бал

2 бали

3 бали

·         інерція структур

 

 

Х

·        задоволеність

 

 

Х

·        загроза статусу групи

Х

 

 

·         загроза сформованим відносинам влади всередині підприємства

Х

 

 

·        загроза сформованому порядку розподілу ресурсів всередині підприємства

 

Х

 

·        інформаційний фільтр в організації

Х

 

 

·        «сніжна сліпота»

Х

 

 

·         колективні фантазії

Х

 

 

·        ідеологія

 

Х

 

·         звички і страх перед невідомістю, страх втратити владу і посадові повноваження; побоювання втратити комфортних умов праці і грошей

 

 

Х

·         незрілість

 

Х

 

·         егоїзм

 

Х

 

·        невпевненість в собі

Х

 

 

·        людська природа

Х

 

 

·        цинізм

 

Х

 

·        егоцентризм

Х

 

 

Разом:

8

10

9

 

27

Підхід, що має назву „планованої еволюції” має найбільш прийнятну форму для впровадження контролінгу в систему управління підприємством, оскільки використовує переваги вище означених методів впровадження контролінгу. Цей метод дає змогу знизити протистояння впровадженню контролінгу.

Що стосується послідовності етапів впровадження контролінгу, то слід відзначити що кожне підприємство повинно розробити склад та послідовність реалізації етапів впровадження контролінгу відповідно до потреб та можливостей підприємства.

Відповідно до думки Кармінського А.М. [2, с.175] впровадження контролінгу передбачає реалізацію таких етапів: прийняття рішення щодо впровадження контролінгу; входження контролінгу в „двері підприємства”; „вживлення” контролінгу в поточну діяльність підприємства; зайняття міцних позицій; фаза росту значущості та обсягу функцій контролінгу.

Під час прийняття рішення про впровадження контролінгу в діяльність підприємств необхідно визначити привабливість моменту впровадження, тобто визначення дійсної необхідності впровадження; наявність необхідних ресурсів; психологічний клімат на підприємстві.

Отже, запровадження контролінгу на підприємстві дасть можливість максимізувати прибуток, мінімізувати ризики, забезпечити ліквідність і платоспроможність підприємства.

 

 

Література:

1.       Ананькина Е.А. Контроллинг как инструмент управления предприятием /Под.ред. Н.Г.Данилочкиной.- М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998.-279с.

2.       Карминский А.М. Контроллинг в бизнесе. Методологические и практические основы построения контроллинга в организациях /А.М.Карминский, Н.И.Оленев, А.Г.Примак, С.Г.Фалько.- М.: Финансы и статистика, 1998.-256с.

3.       Портна О.В. Контролінг/Портна О.В. – Львів: «Магнолія 2006», 2008. – 240с.