Бондаренко К.М.

Науковий керівник: Титова К.В.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

 ім. М. Туган-Барановського, Україна

 

Недосконалість законодавства України в сфері реклами

 

         Реклама міцно увійшла в повсякденне життя сучасної людини. Ми зустрічаємося з нею скрізь: на телебаченні та радіо, в міському транспорті та метро. Для більшості підприємств реклама необхідна, бо без неї неможливо притягнути достатню кількість нових клієнтів, а також втримати вже існуючих. Якісна реклама не тільки розповсюджує інформацію о товарах та послугах на ринку, а й формує імідж підприємства.

        За принципом свого функціонування реклама дуже унікальна, бо вона перетинає  інтереси бізнесу, потреби споживачів та державне правове регулювання. Сучасні споживачі впевнені, що велика частина реклами не відповідає етичним нормам, та не розкриває негативні сторони товару.

       Метою даної роботи є виявлення реклами, що не відповідає закону «Про рекламу» та відповідальність за порушення цих норм. Прикладом може служити неякісна реклама лікарських засобів.

      Рекламні пропозиції, які ми бачимо та чуємо – це кінцеві продукти  цілого ряду досліджень. Однак створення реклами відповідно законодавству, потребує точності, достовірності інформації, використання форм та засобів, які не наносять споживачам моральної, фізичної або психологічної шкоди [1].

Закон «Про рекламу» забороняє наступне:

-         Надавати відомості, що можуть призвести до порушення законодавства, спричиняють або можуть спричинити шкоду здоров’ю або життю людини та  навколишнього середовища, а також спонукають до зневажання засобів безпеки;

-         Використовувати затвердження, що можуть дискримінувати осіб, що не використовують просуваєму продукцію;

-         Використовувати та імітувати зображення Державного герба;

-         Використовувати зображення неповнолітніх, що використовують продукцію,заборонену для придбання або споживання для неповнолітніх;

-         Використовувати легковірність або відсутність досвіду у неповнолітніх; використанні справжньої або іграшкової зброї [2].

      Згідно закону, забороняється реклама деяких видів продукції, на сам перед , зброї, лікарських засобів, що  мають у своєму складі наркотичні речовини або відпускаються тільки за рецептом, алкогольних напоїв та тютюнових  виробів.              

       На прикладі фармацевтичної продукції України було проведено експеримент -  обрано 5 препаратів, що вільно відпускаються в аптеках країни. Це були: Мезим-форте(Berlin Chemie\Menarini Group), Гепабене (Ratiopharm), Делобене (Ratiopharm), Галстена (Richard Bittner AG), Гентос (Richard Bittner AG). Провідні лікарі оцінювали правдивість рекламних роликів.

       Групою провідних лікарів країни та спеціалістів у фармацевтичній сфері були зроблені наступні висновки, що деякі з наведених препаратів шкодять організму за умови невірного використання, а деякі з них взагалі необхідні для лікування інших хвороб [3].

        В зв’язку з некоректністю реклами, в Україні може виникнути питання о повній забороні реклами лікарських засобів, бо це може нести загрозу для здоров’я, у випадку використання їх людиною без призначення лікаря. В багатьох країнах світу, під час рекламного ролику таких препаратів з’являється попередження  о необхідності консультації з лікарем [5].

       Закони України передбачають відповідальність за не дотримування законодавства у сфері реклами. Кабінетом міністрів України була прийнята постанова «Про внесення змін в порядок накладання штрафів за порушення законодавства про рекламу». Після вступу у силу даної постанови, буде збільшена відповідальність розповсюджувачів реклами, винних в порушенні порядку її розміщення та розповсюджування до п’ятикратного розміру вартості розповсюдженої реклами [5].

       Таким чином, для того щоб уникнути штрафів та не нашкодити людині, реклама лікарських препаратів, а також уся недобросовісна реклама, що хоч трохи впливає на стан здоров’я громадян, повинна бути заборонена. У той же час, було б розумним розміщувати рекламу лікарських засобів в аптеках, де хворий має можливість проконсультуватися з фармацевтом. Недотримування законів дуже часто обходиться компаніям дуже дорого, але фінансові втрати не можна порівнювати з моральною та фізичною шкодою, що потерпає споживач. Тому удосконалення законодавчої бази в сфері реклами є дуже актуальним у наш час.

 

Література:

1.     www.zakon.rada.gov.ua

2.     Закон Украйни «Про рекламу»// ст.8

3.     www.advesti.ru

4.     «Захист прав» // Інтелектуальна Власність, 2010 р., с. 22

5.     www.obozrevatel.com