Здирко Н.Г., Слободянюк І.С.

Вінницький національний аграрний Університет

 

Проблеми та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні

 

В Україні аудиторська діяльність регламентується рядом нормативних документів серед яких чільне місце посідає Закон України «Про аудиторську діяльність» прийнятий в 22.04.1993 році (зі змінами та доповненнями) [1]. Міжнародними стандартами аудиту: 400 «Оцінка ризиків і систем внутрішнього контролю», 401 «Аудит в умовах  комп’ютерних та  інформаційних систем», 402 «Аудит клієнтів, що користуються послугами сервісних організацій», постановами Кабінету Міністрів України.

Практика свідчить, що на сьогоднішній день найкращим інструментом ринкових змін у комерційній сфері є впровадження системи внутрішнього контролю.

Нажаль в Україні  недооцінюється значення внутрішнього аудиту як самостійного виду контролю. Пов’язано це  з відсутністю в достатньому обсязі необхідної інформації з методики створення, функцій, об’єктів та прийомів, значення та засобів внутрішнього аудиту, що визначає актуальність даної теми [3].

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Велику увагу приділяли проблемі внутрішнього контролю підприємств такі відомі вітчизняні вчені як проф. Бутинець Ф.Ф., проф. Мельник М.В., Бутинець Т.А., Виговська Н.Г., Корінько М.Д., Кочєрін Є.А. та інші, де розглядаючи визначення внутрішнього контролю, сприяли еволюційному розвитку термінології.

Метою даної роботи є наукове внутрішнього аудиту, проблеми та його подальші перспективи розвитку.

Виклад основного матеріалу. Як зовнішньому так внутрішньому аудиту в розвинутих країнах приділяється велика увага. Якщо ж в Україні зовнішньому аудиту приділяється велика увага і становлення вже відбулося, то ж внутрішній аудит знаходить ще на початковій стадії розвитку [3].

Внутрішній аудит – це незалежна експертна діяльність аудиторської служби суб’єкта господарювання для перевірки і оцінки адекватності, ефективності системи внутрішнього контролю та якості виконання призначених обов’язків працівниками. Відповідальність за організацію внутрішнього аудиту несе керівник підприємства, який зобов’язаний організувати безперервний процес ефективного контролю в усіх підрозділах підприємства, а також організувати взаємовідносини зі всіма підрозділами і зовнішніми компетентними організаціями з питань контролю фінансово – господарської діяльності. Одним із принципів внутрішнього аудиту, як і зовнішнього, є його незалежність [2].

Існує проблема з принципами, на основі яких повинен будуватися внутрішній аудит підприємства. Можна виділити такі принципи щодо організації ефективної системи внутрішнього аудиту на підприємстві:

·       Надійність (керівництво підприємства, де проводиться перевірка,повинно встановити надійну та дієву систему і забезпечити її функціонування);

·       Адаптативність (прагнення до підтримки певного балансу внутрішніх можливостей розвитку системи внутрішнього аудиту);

·       Постійність (ефективне та постійне функціонування внутрішнього контролю дозволяє вчасно виявити випадки шахрайства, господарських порушень, що регулюють господарсько-фінансову діяльність підприємства);

·       Динамічність (динамічне приведення у відповідність мети та спонукальних мотивів контрольної діяльності)[4].

На внутрішній аудит особливий попит виник в останнє десятиліття. На сьогодні внутрішні аудитори надають свої послуги приватним і державним підприємствам.

Внутрішньо – аудиторська служба проводить оцінку системи внутрішнього контролю підприємства, також розробляє відповідні рекомендації для покращення результативності та ефективності фінансово – господарської діяльності; дотримання законодавчої бази;забезпечення збережень активів, а також директив управлінського персоналу та інших внутрішніх вимог.

Внутрішній аудит не може замінити зовнішній, оскільки зовнішній аудит проводиться періодично, як правило один раз на рік, то внутрішній – здійснюється безперервно,але внутрішній виконує окремі процедури, які можуть бути використані для потреб зовнішнього. Тому таки ці два види повинні функціонувати паралельно, виконувати свої функції і цим доповнювати один одного [5].

 Діяльність служби внутрішнього аудиту на підприємстві є надійною гарантією недопущення в майбутньому необґрунтованих і незаконних дій працівників підприємства, неефективних та неправильних управлінських рішень [3].

У даній роботі ми акцентували увагу на проблеми та перспективи внутрішнього аудиту в Україні, які, на нашу думку, є найбільш актуальними з позицій сьогодення і перешкоджають розгортанню аудиторської діяльності в Україні. Разом з тим можна зазначити, що вітчизняний внутрішній аудит значно відрізняється від зарубіжного.

ЛІТЕРАТУРА:

1. ЗУ «Про аудиторську діяльність» від 14.09.2006 р. -  №140

2.Давидов Г.М. Аудит [Підручник] / Г.М. Давидов. - К.:Знання, 2004, - 511с.

3.Кравченко В.В. Проблеми та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання // Економічні науки. - 2010. - №17.

4.Макєєва О. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту//Економіст. - 2010. -  №6.

5.Утенкова К.О. Внутрішній аудит в аграрних підприємствах: проблеми і перспективи розвитку // Облік і фінанси АПК. – 2010.- №2.