Башкова Д.О.

Криворізький економічнй інститут Державоного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана » , Україна.

 

Прямий метод складання звіту про рух грошових коштів

 

У Звіті про рух грошових коштів (ф. № 3) подається інформація про суму чистого надходження або чистого видатку грошової маси у підприємства за рік у розрізі операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Цей документ характеризує здатність підприємства своєю діяльністю генерувати приток грошових коштів, використовується для оцінювання потреб суб’єкта господарювання щодо напрямів та обсягів їх витрачання. Незалежно від видів діяльності такий звіт надає корисну для управління інформацію та надає можливість зіставляти звітності про результати діяльності різних підприємств.

Наказом Мінфіну України від 10.06.2010 р. № 382 (зареєстровано в Мін’юсті України 05.07.2010 р. за № 470/17765) затверджено зміни до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 4 «Звіт про рух грошових коштів», затвердженого наказом Мінфіну України від 31.03.99 р. № 87 (зареєстровано в Мін’юсті України 21.06.99 р. за № 398/3691, зі змінами та доповненнями, за текстом – ПСБО 4).

Попередня редакція ПСБО 4 передбачала застосування непрямого методу для визначення показників руху грошових коштів у результаті операційної діяльності та прямого методу для визначення показників руху грошових коштів у результаті інвестиційної та фінансової діяльності. Непрямий метод використовував готові показники звіту про фінансовий стан підприємства (баланс – ф. № 1) та Звіту про фінансові результати (ф. № 2) для безпосереднього заповнення рядків Звіту про рух грошових коштів (ф. № 3) або через визначення з них різниць для заповнення окремих рядків, і лише незначна кількість рядків потребувала вибірок з даних синтетичного або аналітичного обліку.

З часом запровадження нових положень (стандартів) бухгалтерського обліку №31 та змін чинних положень №7, 15 – 17, 19, 27 кількість рядків, які потребували вибірок з даних синтетичного та/або аналітичного обліку, зростала і застосування непрямого методу ставало не таким переконливим (з оцінки простоти та витрат щодо складання звіту про рух грошових коштів) щодо застосування прямого методу. Зміна методу потребувала змін показників розділу першого Звіту про рух грошових коштів (ф. № 3), але це забезпечило скорочення форми з чотирьох граф до двох і кількості показників у цьому звіті на 20 %. При цьому збережено коди більшості рядків розділу першого та всіх рядків розділів другого і третього цього звіту.

Застосування прямого методу складання звіту про рух грошових коштів базується на безпосередньому використанні даних з регістрів бухгалтерського обліку щодо дебетових або кредитових оборотів грошових коштів (рахунки 30 «Каса» і 31 «Рахунки в банках») за звітний період у кореспонденції з рахунками бухгалтерського обліку операцій, активів або зобов’язань (рахунки 14, 15, 18, 34 – 37, 39, 41, 45 – 48, 50 – 53, 55, 60 – 69, 70, 71, 73 – 76).

Внутрішні зміни у складі коштів (з каси у банк, з поточного рахунку в банку на депозитний, акредитивний рахунки і рахунок лімітованих чекових книжок і навпаки) не включаються.

Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності визначається за сумою надходжень від операційної діяльності та сумою витрачання на операційну діяльність грошових коштів за даними записів їх руху на рахунках бухгалтерського обліку.

Статті, в яких наводиться витрачання грошових коштів (а це рядки 090 – 145, 240 – 270, 340 – 360), за установленою практикою як величини, що віднімаються, наводяться у дужках.

Чистим надходженням грошових коштів визнається перевищення суми надходжень грошових коштів над сумою їх видатків у звітному році. Чистим видатком (як від’ємна величина наводиться у дужках) грошових коштів вважається перевищення суми видатків грошових коштів над сумою їх надходження за звітний рік.

Дані про рух грошових коштів під час здійснення фінансової та інвестиційної діяльності також визначаються вибіркою даних про їх витрачання і надходження безпосередньо за оборотами на рахунках у регістрах бухгалтерського обліку грошових коштів.

 

Література:

1. П(С)БО 4 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 «Звіт про рух грошових коштів», затверджене наказом Мінфіну України від 31.03.99 р. № 87, зареєстроване в Мін’юсті України 21.06.99 р. за № 398/3691, зі змінами та доповненнями

2. Пархоменко В. «Складання звіту про рух грошових коштів» Праця і зарплата №27 від 21.08.2010р.

3.Гура Н.В., Кащенко Е.Н. Порядок заповнення звіту про рух грошових коштів прямим методом, Бухгалтерський облік та аудит №25 від 01.2011р.