Экономические науки/ Учет и аудит

Передерій Ю.І.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНЕУ ім. В. Гетьмана», Україна

Інформаційні технології в аудиті та проблеми їх впровадження

 

У наш час на ринку програмних продуктів існують спеціалізовані програми, орієнтовані на комплексне вирішення завдань, пов'язаних з аудиторською перевіркою практично на всіх її етапах. Кожна з таких програм забезпечує складання методики проведення аудиту, систематизацію виконання аудиторських процедур, автоматизацію ряду складних і трудомістких операцій, в тому числі і за рахунок аналізу даних, що містяться в інформаційних базах бухгалтерського обліку клієнтів. Що стосується України, то стан справ із впровадженням сучасних технологій в аудит тут значно гірше.

На сьогоднішній день існує три основні програми комплексної автоматизації аудиторської діяльності: «IT Audit: Аудитор» («Майстер-Софт»), «ЕкспрессАудіт: ПРОФ» (Консалтингова група «Термік»), AuditXP «Комплекс Аудит» («Гольдберг-Софт»). Для підтримки етапу планування аудиторської перевірки в програмі передбачені різні модулі, що забезпечують формування графіка проведення аудиторських перевірок, складання плану аудиту, завдання на проведення аудиту, програми аудиту. У програмах передбачено довідник співробітників, в який по кожному співробітнику вносять заробітну плату і вартість 1 людино-години. Ознайомлення з бізнесом клієнта здійснюється за допомогою анкети «Інформація про клієнта», яка використовується для правильного вибору об'єктів аудиту в Плані аудиту та аудиторських процедур у Програмі аудиту. Автоматизована програма аудиту також дозволяє провести первинну оцінку ефективності та надійності системи внутрішнього контролю за допомогою Протоколу оцінки ефективності і надійності системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю. Програми інтегровані з платформою 1С Підприємство 7.7, 8.1, 80.2 і забезпечують використання даних бухгалтерського обліку (проводки, залишки в розрізі аналітичного обліку, фінансову звітність, довідники) облікової програми, що значно полегшує і прискорює процес перевірки [3].

Слід зазначити, що професійними організаціями та безпосередніми користувачами  на шляху впрова­дження використання комп'ютерної техніки і технології в контролі та аудиті вбачаються певне коло проблемних питань, серед яких виділяються наступні:

1. Низький рівень розвитку аудиторського ринку, викликаний незначним періодом його становлення.

2. Аудит фінансової звітності згідно з міжнародними стандартами аудиту багато в чому має за основу так зване «професійне судження» аудитора, яке ґрунтується на його досвіді та інтуїції. Бездумна ком­п'ютеризація аудиту при цьому може призвести до такої його автоматизації, яка потягне за собою ряд помилок при проведенні аудиту.

3. Ризики, пов'язані з використанням комп'ютерних систем обробки даних, можуть бути значними. При цьому ймовірність неправильної обробки даних чи втрати частини інформації стає реальною загрозою правильності аудиторського висновку.

4. Розробка аудиторського програмного забезпечення є досить важким процесом, який потребує знач­них фінансових витрат.

5.  Низький рівень комп'ютерної грамотності користувачів.

6. Різна галузева спеціалізація клієнтів аудиторських фірм, що при динамічно мінливому законодавстві не дозволяє зробити деталізоване настроювання спеціалізованих систем на «всі випадки життя».

7. Ряд методичних проблем, зокрема, необхідність розроблення методичних підходів реалізації трансформаційних процедур перетворення фінансових звітів по заданих форматах, не розголошуючи при цьому комерційну таємницю тих аудиторів, які вже виконують подібні замовлення й знають, як цю роботу виконувати [3].

З іншого боку, посилення конкуренції в аудиторсько-консалтинговому бізнесі змушує компанії знаходити нові шляхи підвищення ефективності організації, підвищення рентабельності діяльності.  Більш того, слід відзначити деякі пропозиції, що висувалися до професійних громадських та контролюючих організацій щодо використання  інформаційних технологій в аудиторській діяльності:

- З метою зниження аудиторських ризиків і підвищення якості аудита необхідно аудиторській громадськості об'єднати зусилля у фінансуванні розробок по створенню програмного продукту для аудиторів, у першу чергу, для виконання завдань по наданню впевненості в інформаційних системах об'єктів аудиту;

- Бажано організувати широку пропагандистську кампанію в ЗМІ щодо необхідності якнайшвидшого освоєння аудиторами інформаційних технологій для підвищення ефективності аудиторської діяльності й з конкурентних переваг на ринку аудиторських послуг;

- З метою підвищення якості аудиторських послуг необхідно організувати підвищення кваліфікації аудиторів у сфері аудита інформаційних технологій (поза програмою обов'язкової сертифікації).

До основних ключових моментів, яких необхідно враховувати в процесі розробки програм по автоматизації аудиторської діяльності слід віднести:

¾   продовження інтеграції з системами бухгалтерського обліку;

¾   створення майстра з настроювання користувачами алгоритмів формування бухгалтерської й податкової звітності на основі імпортованих даних бухгалтерського обліку;

¾   вбудовування й регулярне відновлення методології аудиту в частині робочих документів аудитора, бази потенційних (типових) порушень;

¾   вбудовування можливості опису бізнес-процесів клієнта [1].

До перспектив розвитку програм з автоматизації аудиторської діяльності відносять: продовження інтеграції з системами бухгалтерського обліку; створення майстра з настроювання користувачами алгоритмів формування бухгалтерської й податкової звітності на основі імпортованих даних бухгалтерського обліку; вбудовування й регулярне відновлення методології аудиту в частині робочих документів аудитора, бази потенційних (типових) порушень; вбудовування можливості опису бізнес-процесів клієнта [1].

З метою підвищення якості аудиторських послуг необхідно організувати підвищення кваліфікації аудиторів у сфері аудита інформаційних технологій (поза програмою обов'язкової сертифікації).

Таким чином, можна зробити висновок, що використання інформаційних технологій є не тільки актуальним завданням і найважливішим фактором успішної роботи аудитора, а й необхідною умовою її виконання. Українські фірми повинні усвідомити, що тільки якнайшвидше освоєння інформаційних технологій дозволить їм одержати необхідні конкурентні переваги в боротьбі на вітчизняних і закордонних ринках.

 

Література:

1.     Інформаційні технології в обліку та аудиті. Аудит інформаційних технологій // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 24-25 лист. – Х., 2006.– 213 с.

2.     Івахненков С. В. Автоматизація аудиту в Україні та світі: підході І Програмне забезпечення / С.В. Івахненков / / Аудитор України, 2007.

3.     Гушко С.В. Економічні основи проведення аудиту діяльності промислових підприємств: Монографія. – Кр. Ріг: КЕІ, 2007.-115 с.