Экономические науки/ 7.Учет и аудит

Романюк М.К.

 Науковий керівник: д.е.н., професор Сіменко І.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

УПРАВЛІНСЬКИЙ АНАЛІЗ ЯК НОВИЙ САМОСТІЙНИЙ  ВИД ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ

 

Сучасні реалії функціонування організації вимагають уваги не тільки до її виробничої підсистеми, але і до системи управління суб'єкта господарювання. Актуальність дослідження системи управління організації пояснюється тією роллю, яку в умовах нестабільності зовнішнього середовища і жорсткої конкурентної боротьби, грає професіоналізм управлінського персоналу, адекватність структур управління політиці і цілям компанії, наявність чітких комунікативних зв'язків і інформаційних потоків. Ефективність і стійкість сучасного бізнесу безпосередньо залежить від своєчасності і якості управлінських рішень, формування яких забезпечується реалізацією однією з найважливіших функцій менеджменту – економічного аналізу.

Значний внесок до дослідження проблем організації і методики проведення комплексного економічного аналізу діяльності підприємств внесли такі відомі учені, як М.І. Баканов, С.Б. Барнгольц [1], Ф.Ф. Бутинець,             Л.Т. Гіляровська, В.В. Ковальов [2], Л.І. Кравченко, М.В. Мельник [3],          Є.В. Мних та ін. Проте ні в одній роботі не знайшли належного віддзеркалення питання аналізу системи управління підприємства.

Мета статті – обґрунтувати доцільність розгляду управлінського аналізу як нового напрямку сучасного економічного аналізу 

Сучасні умови управління підприємством вимагають розширення кола об’єктів аналізу підприємства за рахунок аналізу зовнішньоекономічної діяльності підприємства та валютних ризиків інвестиційної діяльності, включаючи операції з цінними паперами, маркетингової діяльності і маркетингових досліджень, аналізу левериджу, виробничих і фінансових ризиків. У контексті даного дослідження доцільно доповнити список об'єктів, включивши в нього систему управління і ключові підсистеми організації.

Складність і багатогранність систем управління дають можливість розглядати її як комплексний нетрадиційний для аналітичної практики об'єкт аналізу, що складається з ряду взаємозв'язаних і взаємозалежних елементів, свого роду підоб’єктів аналізу. Важливість виділення складових компонентів в даному об'єкті дозволить всебічно вивчити ступінь впливу управлінських рішень на ефективність діяльності досліджуваного об'єкту і дасть можливість розробити заходи щодо вдосконалення управлінської діяльності.

Для досягнення поставленої мети важливе розуміння системи управління як цілісного об'єкту, що складається з взаємозв'язаних елементів. Секрет розуміння системи, створення її цілісного образу полягає в умінні виділити головні зв'язки, взаємозалежності, що визначають специфічні особливості її життєдіяльності, формування інтегральних властивостей. Важливе значення має виділення основних структурних елементів системи, між якими виникають взаємозв'язки. «Щоб представити систему в цілому, вводять поняття    структури – часткове впорядкування елементів і відносин між ними по якій-небудь одній ознаці. Структура системи є вже не відношення елементів, а відношення їх відносин, які утворюють зазвичай ступінчасту, ієрархічну конструкцію» [4, с.27].

Таким чином, процес позначення взаємозв'язків в системі управління доцільно почати з визначення основних її елементів, на основі яких і будуть простежуватися взаємозв'язки. Для цього необхідно чітко позначити з позицій системного підходу суб'єкт системи управління, об'єкт і процес управління. Як суб'єкт системи управління виступає апарат управління, тобто органи управління, фахівці, що займаються формуванням управлінських рішень і що здійснюють вплив на об'єкт управління за допомогою механізму управління.

Об'єктом управління в системі управління суб'єкта господарювання є діяльність керованої системи, результати якої знаходять відображення у відповідній інформації. У цьому виявляється специфіка управлінської праці, яка на відміну від праці робітників виробництва, направлена на вивчення інформації про результати фінансово-господарської діяльності, зафіксованої в певних документах.

У системі управління суб'єкти, впливаючи на об'єкт і  отримуючи інформацію про стан досліджуваного явища, тим самим  здійснюють процес управління. Процесу управління, що полягає в реалізації функцій управління, властива провідна  роль, оскільки  саме цей елемент системи управління реалізує управлінські рішення. Доцільно виділити в системі управління такий ключовий по значущості елемент як організаційні зв'язки, що представлені організаційними комунікаціями і комунікаційним процесом.

Таким чином, ефективне управління суб'єкта господарювання потребує систематичного аналізу системи управління, що дозволить своєчасно реагувати на зміни зовнішнього середовища.

 

Література

1.                 Барнгольц С.Б., Мельник М.В. Методология экономического анализа деятельности хозяйствующего субъекта: Учеб. пособие. – М.: Финансы и статистика, 2003. – 240 с.

2.                 Ковалев В.В., Волкова О.Н. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. – М.: ПБОЮЛ Гриженко Е.М., 2000. – 424 с.

3.                 Мельник М.В. Анализ и оценка систем управления на предприятиях. – М.: Финансы и статистика, 1990. – 131 с.

4.                 Черняк Ю.И. Системный анализ в управлении экономикой. – М.: Экономика, 1975.- 191 с.