Экономические науки/ 9.Экономика промышленности

 

Богун К.В., Каплунова А.М.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури

 

Роль малого підприємництва у розвитку будівельного комплексу

 

Вступ. Підтримка становлення та розвитку малого підприємництва є одним з визначальних пріоритетів місцевої економічної політики, оскільки малим підприємствам належить вагома роль у забезпеченні конкурентного середовища, гнучкості економічної системи міста, зайнятості та доходів населення. Все це стосується і малих підприємств, що працюють в галузі будівництва. В сучасних економічних умовах значна роль віддається  співпраці малих будівельних підприємств з великими, що є визначальним фактором подальшого розвитку всього будівельного комплексу. Результатом такої співпраці є забезпечення замовленнями малих підприємств і оптимізація витрат і виробничих процесів великих підприємств. Цим визначається актуальність і доцільність даного дослідження.

Проблемам розвитку малого підприємництва присвячені праці таких відомих українських вчених як А.І. Барановського, М.Д. Білика, З.С. Варналія, Л.І. Воротіної, І.Г. Ганечко, О.В. Жука, Н. Кожевіної, В.В. Корнеєва. Західна економічна думка представлена дослідженнями П. Бернса, Й. Ворста, П. Друкера, П. Равантлоу, Г. Хоскінга, Й. Шумпетера та інших вчених.

Метою дослідження є визначення ролі малих підприємств у функціонуванні будівельного комплексу міста в сучасних економічних умовах.

Основна частина. Ринкові перетворення в економіці країни внесли істотні зміни в діяльність виробничих підприємств. Також це стосується і будівельного комплексу, його учасників, нових підходів до організаційних структур, способів виконання будівельно-монтажних робіт. У цей час безпосередньо в будівництві України працює більше 900 тис.осіб, а з урахуванням сполучених галузей, проектувальників, транспортників, які забезпечують будівельним підприємствам - більше 1,3 млн. [2].

У структурі малих підприємств за видами економічної діяльності велика частка малих підприємств (близько 40%) зайнята в оптовій і роздрібній торгівлі, у сфері здійснення операцій з нерухомістю, надання послуг підприємцям, та близько чверті - у промисловості та будівництві. Така тенденція зберігається протягом багатьох років, майже з моменту набуття Україною незалежності.

Переходячи до аналізу розвитку малого підприємництва у будівництві в м. Донецьк, слід зазначити, що майже дві третини малих підприємств зосереджено в трьох центральних районах міста: Ворошиловському (близько 3 тис.), Калінінському (2,8 тис.) та Київському (2,7 тис.) районах. Аналіз статистичної інформації показав, що в 2009 р. у порівнянні з 2008 р. обсяг реалізованої продукції, виконаних робіт у будівництві знизився  на 642343,50 тис. грн. (або на 19,57%). Це є наслідком кризових явищ, які почались в 2008 році. Саме з того часу відбулося значне зниження фінансово-господарської активності малих підприємств через скорочення кількості замовлень, нестачу оборотних активів, подорожчання енергоресурсів, неможливість оформлення кредитних ліній для розвитку підприємницької діяльності.  За тієї ж причини знизилась кількість найманих працівників (на 10,54%). Однак, незважаючи на зниження кількості робітників в будівельній галузі в 2009 році середньомісячна заробітна плата становила 1209,24 грн., що на 7,25 % більше, ніж у 2008 році. В 2010 р., за статистичними даними, кількість малих підприємств в розрахунку на 10 тис. населення в м. Донецьк становила близько 134 од.; на 13,8% збільшився обсяг реалізації продукції малими підприємствами у порівнянні з 2009 р., а заробітна плата зросла на 16% відповідно до 2009 р. Такі позитивні зміни свідчать про пожвавлення і активізацію економічних процесів у будівельному комплексі міста останнім часом. 

Основою міцних позицій малих підприємств в умовах ринку є їх гнучкість, здатність швидко впроваджувати нові технології будівельно-монтажних робіт, оперативне реагування на зміну попиту як у цілому, так і на тому або іншому сегменті будівельного ринку. Характерним для малого підприємництва є готовність до впровадження різних технологічних й організаційних новинок, нових матеріалів, виробів, їх прихильності йти на виправданий ризик.

Слід зауважити на тому, що для сучасної економіки характерна широка співпраця рівних за масштабами будівельних організацій — великих, середніх і малих.

Важливою функцією невеликих підприємств у будівельному комплексі є звільнення великих і середніх підрядних будівельних організацій від виконання невеликого обсягу спеціальних будівельних видів робіт. На відміну від великих будівельних організацій (компа­ній) малі підприємства (фірми) діють за принципом «орієн­тації на потреби», тобто пропонують будівель­ному ринку дійсно необхідну будівельну продукцію. Разом з тим, співпраці малих і великих підприємств будівельної галузі може заважати недовіра замовників будівельних робіт до малих фірм. Крім того, малі підприємства не настільки відомі, як крупні будівельні компанії, оскільки не завжди можуть дозволити собі рекламну компанію. Зазвичай, крупні фірми, коли виграють тендери на будівництво великих, складних об’єктів, тоді вони за допомогою підряду залучають малі підприємства вузької спеціалізації для виконання певних робіт. Завдяки такій налагодженій взаємодії обидві сторони цього процесу  (малі і великі підприємства) отримують можливість розвитку і оптимізації власної діяльності.

Висновки. Таким чином, враховуючи можливості і переваги малих підприємств, можна зробити висновок відносно того, що ефективне функціонування будівельного комплексу має ґрунтуватись на тісній співпраці малих і великих підприємств. Логічним продовженням такої взаємодії може бути формування будівельного кластеру, що цілком можливе в м. Донецьк. Однак ініціювання процесу формування будівельного кластеру має належати власне підприємствам, однак стимулювання такої співпраці має визначатись у програмних документах підтримки з підтримки малого підприємництва і соціально-економічного розвитку міста. 

 

Література

 

1.                 Білоус Г. Розвиток малого підприємництва в Україні / Г. Білоус // Економіка України. -  2000 - №2 - с. 34 - 46.

2.                 Варналій З. С. Мале  підприємництво:   основи теорії і практики /                   З. С. Варналій – К.: Т-во «Знання», КОО, 2003.- C. 177 - 179.

3.                 Гнатовський О.П. Ефективність запровадження та розвитку малого підприємництва в Україні / О. П. Гнатовський // Фінансист – 2006. - № 5. - с.17-19.