Сучасні інформаційні технології/3. Програмне забезпечення

Тертичний О.І., Зайцева Т.А., Шишканова Г.А.*

Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончара

*Запорізький національний технічний університет

Дослідження взаємодії компанії розробника програмного забезпечення зі споживчим ринком

 

Відправною точкою історії розвитку ринку програмного забезпечення можна вважати 1969 рік, коли фірма IBM почала продавати своє програмне забезпечення, як самостійний товар окремо від устаткування. І розробники, і постачальники програмного забезпечення для ринку, і користувачі (покупці) дуже швидко оцінили прибутковість продажу готового програмного забезпечення, як товару, й ефективність його використання. Ринкова система господарювання (ринкова економіка і механізми стимулювання творчого потенціалу розробників програмного забезпечення, наприклад, приватна власність і розумна система оподатковування) дозволила дуже швидко сформувати і наситити ринок програмного забезпечення. По оцінках спеціалістів у даний час на ринку є десятки тисяч програм і програмних систем для різноманітних напрямків застосування. Особливо розширився ринок програмного забезпечення з появою персональних комп’ютерів, коли користувачами програмного забезпечення стають не тільки організації, але і спеціалісти будь-якої професії (вчені, робітники в галузях медицини, торгівлі, мистецтва, літератури, фінансово-бухгалтерські робітники та інші). Жорстка конкуренція на ринку програмного забезпечення потребує, як правило, великих витрат на експорт програмного забезпечення на цей ринок.

Комерційно обгрунтована розробка програмного забезпечення і його маркетинг на ринку можливий у тому випадку, якщо програми є товаром для даного ринку. Перетворення програм у “програмний товар“ здійснюється шляхом доробки цих програм під вимоги ринку, а також подальшим забезпеченням організаційних, технічних і комерційних умов по маркетингу, експлуатації, підтримці і розвитку цього пакету (товару) на ринку.

У роботі проводиться дослідження споживчого ринку програмного забезпечення. Зокрема вплив різноманітних факторів, на просування програмного продукту на ринку. Розроблено програмне забезпечення на мові програмування С++ для оцінки рентабельності продукції. Оцінка рентабельності проводиться на основі таких критеріїв: попит, пропозиція, конкурентоспроможність товару.

Попит виражає сформовану на ринку потребу в життєвих засобах, що визначається кількістю товарів і послуг, які споживачі можуть придбати за цінами, що склалися на ринку, та наявністю коштів. Попит завжди конкретно виражений, динамічно змінюється під впливом ряду чинників.

Критерій попиту розраховується за допомогою 5 моделей:

1. Модель поведінки споживача.

2. Кейнсіанська модель споживання.

3. Модель міжчасового споживчого вибору І. Фішера.

4. Модель життєвого циклу Ф. Модільяні.

5. Модель перманентного доходу М. Фрідмена.

Пропозиція показує кількість товарів і послуг, яка е у продажу. Пропозиція представлена результатами діяльності (виробництва), що набувають товарного вигляду і можуть бути доставлені на ринок в певному обсязі та в певний час.

Критерій пропозиції розраховується за допомогою таких показників:

-                     вартість продукту;

-                     час, що витрачається на виробництво продукту;

-                     кількість працівників, що потрібно для виробництва продукту;

-                     оцінка складності виробництва продукту.

Основою складовою у оцінці товару є його конкурентоспроможність.

Конкурентоспроможність продукції і конкурентоспроможність фірми-товаровиробника співвідносяться між собою як частина і ціле. Можливість компанії конкурувати на визначеному товарному ринку безпосередньо залежить від конкурентоспроможності товару і сукупності економічних методів діяльності фірми, які чинять дію на результати конкурентної боротьби.

Конкурентоспроможність товару - характеристика продукції, яка показує її відмінності від товару-конкурента за ступенем відповідності конкретній суспільній потребі, так і за витратами на її задоволення. Тому конкурентоспроможність товару (тобто можливість збуту на даному ринку) можна визначати, тільки порівнюючи товари конкурентів між собою.

Конкурентоспроможність виробника (фірми) представляє собою відносну характеристику, яка віддзеркалюючи відміни процесу розвитку даного виробника від виробника-конкурента як за ступенем задоволення своїми товарами або послугами конкретної суспільної потреби, так і за ефективністю виробничої діяльності.

Критерій конкурентоспроможності товару розраховується за допомогою таких показників:

-                     оцінка сегменту ринку;

-                     наявність фірм конкурентів, що розробляють подібний товар;

-                     оцінка конкурентного товару;

-                     корисність товару(новаторство);

-                     ціна;

-                     якість;

-                     можливість сервісного обслуговування, або усунення помилок.

Усі дані містяться у базі даних.

В результаті оцінено сучасне становище ринку програмного забезпечення. Було проведено аналіз, що дозволяє робити висновки про рентабельність товару, що у свою чергу дозволяє компанії або фірмі конкурувати на ринку. Для наочності результати були представлені у вигляді графіків та таблиць. Розроблена програма може використовуватись у компаніях або підприємствах розробниках програмного забезпечення для ефективного аналізу рентабельності продукції, що планується до випуску.