+1 экз.

Сучасні інформаційні технології/3. Програмне забезпечення

Іванова А. О., Зайцева Т.А., Фридман О.Д., Осадча О.В.

Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончара,

Розробка програмного забезпечення для дослідження психоемоційного стану сучасної молоді

 

У великих компаніях, вищих навчальних закладах, усюди, де анкетування проходять багато людей, обробка результатів потребує великих затрат: часу, людської праці та ін. Використання математики та сучасних інформаційних технологій дають змогу, по-перше, розробити алгоритм та написати програму, що буде вираховувати остаточні результати тестів за допомогою математичних формул, а по-друге, робити статистичні аналізи великого об’єму інформації.

За основу для дослідження психоемоційного стану молоді було взято опитувач Плутчика – Келлермана – Конте «Індекс життєвого стилю» («Life Style Index»). Він містить 92 твердження. Розроблено сайт, який полегшує збір та підготовку результатів анкетувань, проведених психологами. Сайт може бути доступним у мережі Інтернет. Людині, що проходить анкетування, запропоновано 92 твердження, біля кожного з яких вона повинна поставити прапорець, якщо вона з ним погоджується.

Для написання програмного забезпечення було використано наступні технології та середи програмування: Java 6, Spring, JDBC, MySQL, CSS, JSP, Apache, HTML, Hibernate. Їх взаємодію та призначення доцільно відобразити у вигляді наступної схеми (див. Рис. 1). Результати анкетування кожноого респондента є стовбцем, що містить у собі бінарні значення 0 та 1, де кожна 1 присвоюється тому номеру питання, де опитуваний поставив прапорець. Після того, як респондент пройде тест і натисне «Показати результати», перед нею відкриється нове вікно, де буде виведено вісім шкал з тлумаченням і вже прорахованим процентом для кожної.

 

Data

Logic

Interface

DB

MS Exel

SPSS

JDBC

Web

Hibernate

Spring

Java

HTML

JSP

CSS

Controller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.

Результати вираховуються за формулою , де

 - кількість проставлених прапорців у відповідь на питання певної шкали;

 - сумарна кількість питань, що мають відношення до певної шкали.

Стовпчик даних, отриманий після проходження тесту, записується у базу даних (надалі БД), поєднану з сайтом і зберігається у ній. Після отримання першого результату тесту база даних містить один стовпчик з 92 цифр (0 та 1), що відповідає одному опитуваному. Після проходження тесту іншою людиною її результат знову записується у БД і таким чином отримуємо вже матрицю розміром 92×2. У циклі, з кожним наступним опитаним матриця, що зберігається у БД, буде зростати. Коли на тест буде надано m відповідей, а матриця буде мати розмір 92×m, вона буде збережена або на листі Microsoft Office Excel, або у програмі SPSS, де надалі буде легко обробляти ці статистичні дані. З наданням наступних m  відповідей (матриця 92×2m) файл буде автоматично  перезаписуватися. Для адміністратора передбачена функція примусового запису матриці результатів у файл. Це буде необхідно, наприклад, якщо треба провести статистичні аналізи, а кількість опитаних людей ще не сягнула . Також адміністратор зможе вибрати, куди з вищенаведених програм він бажає записати дані. Подальша обробка результатів опитування проводиться за допомогою обраної програми. На сторінці сайту також можна знайти посилання на інші сайти, що містять ключ до даного тесту, розшифровку психологічних термінів або інші анкети, опитувачі та тести. У системі передбачено наступні типи - адміністратори та користувачі.

Користувач має наступні права:

1.                 Заповнювати інформацію про себе.

2.                 Проходити тестування.

3.                 Побачити свої результати.

4.                 Переходити на сторінку «Інформація про тест».

5.                 Переходити за посиланнями.

Адміністратор має усі права користувача  (1. - 5.), та наступні права:

6. Продивлятися записані дані.

7. Вимагати примусового запису даних у файл.

8. Вибирати програму, у яку запишуться дані.

9. Виконувати пошук за критеріями.

Перед проходженням опитування користувачу буде запропоновано залишити інформацію про себе. Він може обрати установу, у якій проходить тестування (Школа\ ВНЗ\ Організація), записати її назву та заповнити поля «Прізвище», «Ім’я», «По батькові», «Вік». За цими критеріями адміністратор зможе зробити пошук і продивитися результати групи людей або певної людини. У тому випадку,якщо анкетування анонімне, ці поля можуть залишитися незаповненими.

Таким чином бачимо, що використання розробленого програмного продукту значно полегшує роботу штатних психологів різних організацій, аналітиків та людей, які займаються обробкою статистичних даних. Розмістити сайт можна як у мережі Інтернет, так і на сервері компанії, ВНЗ та ін., що забезпечує легкий доступ адміністраторам до даних.