Городецький В. В., Колісник Р. С., Шевчук Н. М.

 

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

 

Про оператор узагальненого інтегрування у просторах аналітичних функцій типу

         

Інтегральні оператори та інтегральні рівняння займають важливе місце в сучасній математиці. Наприклад, оператори вигляду  є модельними в теорії Фредгольма – Рісса цілком неперервних операторів. Крім того, до розв’язання інтегральних рівнянь зводиться розв’язання багатьох звичайних диференціальних рівнянь, а також рівнянь з частинними похідними. Оскільки операція інтегрування є оберненою у відомому розумінні до операції диференціювання, з якою пов’язане  поняття аналітичної функції, то природним є вивчення  властивостей інтегральних операторів у різних просторах аналітичних функцій. У теорії аналітичних у крузі функцій з топологією компактної збіжності (простори )  вивчається питання про зображення лінійних неперервних відображень, зокрема, у вигляді інтегральних операторів скінченого або нескінченного порядків, операторів узагальненого інтегрування. Різні аспекти цієї проблеми досліджували Ж. Десальт,  Ж. – Л. Ліонс, Ю. Ф. Коробейник, М. І. Нагнибіда, В. В. Напалков, В. А. Ткаченко, І. І. Райчинов, В. П. Подпорін, С. С. Лінчук та інші математики. Важливий клас операторів узагальненого інтегрування утворюють оператори  вперше введені в праці [1]. Ці оператори будуються за фіксованою послідовністю , для якої

тобто   - коефіцієнти Тейлора деякої цілої функції порядку  і типу . За означенням [1],

 

де    - довільна функція з простору  Зазначимо, що якщо  то   збігається з оператором  звичайного інтегрування в :  Якщо ж  то  де  - оператор множення на незалежну змінну. Прикладами інших просторів, елементами яких є цілі функції і які широко використовуються при дослідженні проблеми про класи єдиності та класи коректності задачі Коші для рівнянь з частинними похідними є простори типу ,  введені Б. Л. Гуревичем (озн. просторів типу див. у книзі [2]). Функції з таких просторів на дійсній осі разом з усіма своїми похідними при  спадають швидше, ніж  Топологія просторів типу  відмінна від топології простору . Простори типу  є природними множинами початкових даних задачі Коші для широких класів рівнянь з частинними похідними скінченого та нескінченного порядків, при яких розв’язки є цілими функціями за просторовими змінними.

         Основний результат цього повідомлення наступний: знайдено підпростори   просторів типу , в яких визначені, є лінійними і неперервними оператори узагальненого інтегрування , а також оператор узагальненого інтегрування нескінченного порядку вигляду  де   - ціла функція, яка задовольняє умову

 - диференційовна, парна на  та зростаюча на  функція,  

                                         послідовність  задовольняє умову:

фіксоване).

         Зазначимо, що у вказаних просторах коректно визначений і є неперервним оператор

         Властивості операторів   та  дозволяють встановити розвязність задачі Коші для еволюційних рівнянь з вказаними операторами у відповідних підпросторах типу .

 

Література

 

1.     Фишман К.М. О базисе из обобщенных первообразных / К.М. Фишман, Н.И. Нагнибіда // Сиб. мат. журн. – 1965. – Т.6, №4. – С. 944 – 946.

2.     Гельфанд И.М. Пространства основных и обобщенных функций / И.М. Гельфанд, Г.Е. Шилов. – М.: Физматгиз, 1958. – 307с.