Загальнодоступна  бібліотека як соціально-комунікативний

та інформаційний центр для громадян.

 

Сучасна бібліотека – це не тільки зібрання книжкових колекцій, але й величезний світ соціальних комунікацій для людей, об’єднаних пошуком знань. Сьогодні загальнодоступна бібліотека – це культурний центр,що забезпечує інформаційні потреби як реальних так і потенційних користувачів, надає можливість міжособистісного спілкування практично всім жителям зони обслуговування, організує їхнє культурне дозвілля. Вона наближена до конкретних людей, враховує їхні інтереси і потреби, поступово стаючи необхідною складовою інфраструктури району. Про те  бібліотека не просто надає послуги всім верствам населення, вона є гарантом забезпечення рівного доступу до інформації. В центрі їх уваги завжди стоїть пересічна людина зі спеціальними і загальнокультурними потребами, певними життєвими  інтересами.

      Реальне майбутнє у тих бібліотек, які поєднують традиційну культуру спілкування з книгою та новими  інформаційними  технологіями. Динамічні перетворення в усіх сферах життя суспільства – це сучасні реалії. Світ швидко змінюється і разом з ним змінюються наші звички, уявлення. Розуміння значення бібліотек тільки як соціально-просвітницьких структур вже давно залишилось у минулому, на зміну йому вже прийшло бачення бібліотек як інформаційно-комунікативних центрів.

     Відповідно до нових вимог будується і діяльність бібліотек Біловодської ЦБС. Кожний бібліотечний заклад району має свою родзинку, яка привертає до нього увагу користувачів, створює непотворну атмосферу. Сьогодні для користувачів району працює 18 сільських філій, відділ обслуговування для дітей, районна бібліотека з фондом 234,5 тисяч примірників, які обслуговують понад 10тисяч користувачів. Для жителів бібліотека це єдиний доступний засіб отримати вичерпну інформацію, необхідну для особистих, сімейних чи службових потреб.

2

Бібліотечні фонди допомагають отримати освіту та займатися самоосвітою, знайти розраду всім, незалежно від віку, роду занять.  Зв’язки з  громадськими організаціями, державними установами, засобами масової інформації  є невід’ємною частиною успішного функціонування бібліотек. Тісною є співпраця бібліотек з органами місцевої влади. У всіх бібліотеках створені і працюють регіональні публічні центри інформування населення с питань місцевого самоврядування. Матеріали, які представлені тут постійно оновлюються. Користувачі мають змогу ознайомитися з офіційними документами, розпорядженнями місцевої влади. До їх уваги папки-досьє, картотеки. Великою популярністю  у читачів користується постійно діюча виставка «Місцева влада інформує». Тут користувачі інформуються про діючий керівний склад області, району, уповноважених осіб з конкретних питань, години прийому громадян посадовцями, конкретні телефони та інше. Ведеться відповідна фактографічна картотека. Наочні матеріали різноманітні: інформація про бюджет (району, області), про соціальне забезпечення ( як оформити пенсію, як вона нараховується), юридичні консультації. Залежно від  належної інформації, попиту користувачів теми можуть змінюватися. Сформовано фонд нормативно-правових документів, де представлені періодичні видання з законодавства зокрема: «Відомості верховної ради», «Урядовий кур'єр», «Право України». Бібліотечні інформаційні центри дедалі більше завойовують популярність у жителів району своєю практичною корисністю, орієнтованістю на потреби пересічних людей. Бібліотеки району налагодили контакт з редакцією місцевої газети «Вісті Біловодщини». На сторінках газети розміщуються публікації про творчі акції, інформація про нові надходження в бібліотеки.

      Особливу роль у підтриманні зв’язків з громадськістю відіграють клуби та об’єднання за інтересами. Так при районній бібліотеці створені: правовий клуб «Закон», літературно-художній клуб «Натхнення», літературний клуб для дітей від 7 до 15 років «Білі води», «Мала академія народознавства».

3

В рамках роботи цих клубів проводиться різноманітні заходи. Вони тісно співпрацюють з районними краєзнавчими музеями, шкільним музеєм ЗОШ І-ІІІ ступенів,  краєзнавцями та місцевими літераторами. Слід зазначити, що бібліотеки ведуть спільну роботу з іншими закладами культури, зокрема з Будинками культури та клубними установами району. Спільно готуються та відзначаються державні свята: День Перемоги, День Незалежності, День молоді, визначні ювілейні дати, професійні свята, а також різноманітні заходи дозвіллевого характеру, розважальні програми, конкурси.

      Великою популярністю користуються заходи краєзнавчої тематики, які проводяться в рамках літературного клубу «Натхнення» і літературно клубу для дітей «Білі води» і за сприянням наших письменників-земляків. Вже традиційними стали «Біловодські читання», тиждень дитячої та юнацької книги, презентації книг місцевих поетів, літературно-музичні композиції, серед яких особливу увагу заслуговує літературно-музична композиція «Повік ті дні із пам’яті не стерти». Це була зустріч трьох поколінь, яка була проведена напередодні Дня Перемоги. Святкова зала, музичне оформлення, читання віршів, спогади, слова подяки ветеранам – все це зробило свято  запам’ятовуючим.  

     З метою кращого використання бібліотечних ресурсів та забезпечення необхідною інформацією різних груп читачів бібліотеки проводили анкетування, опитувалися, брали участь в всеукраїнських та обласних соціальних дослідженнях. Тематика їх  була різноманітною: вивчали думку читачів про бібліотеку, як вони відносяться до впровадження платних послуг, цікавились улюбленими книгами та авторами, інформаційними потребами читачів.

     Щорічно бібліотечні установи району проводять звіти перед громадськістю про роботу, проведену протягом року.

    Виходячи з цього ми можемо зробити такі висновки, що бібліотеки сьогодні – це активні учасники життя району, вкрай необхідні населенню.

4

В своїй подальшій інформаційній роботі бібліотеки повинні перейти на шлях інноваційного розвитку, щоб і надалі виконувати на сучасному рівні роль інформаційного центру своєї  громади і в повному обсязі задовольнити потреби користувачів. Така діяльність ЦБС буде сприяти підвищенню її іміджу та авторитету.

 

Начальник відділу культури і туризму

Біловодської райдержадміністрації,

заслужений працівник культури України                                         Г.Я. Верескун