Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

студентка 3-ого курсу, Білокрис Ю.О.

 Криворізький економічний інститут ім.Вадима Гетьмана, Україна

Побудова ефективної  системи мотивації  на сучасному підприємстві

 

Розвиток ринкової економіки, перехід до пост-індустріальних засад функціонування виробництва призводять до того, що людські ресурси стають чи не найбільш важливими у розвитку підприємства. Досвід         багатьох успішних організацій свідчить про те, що саме людина забезпечує прогрес господарювання. Хороші працівники, спеціалісти є на сьогодні основним капіталом будь-якого підприємства. Забезпечення сталого соціально-економічного розвитку підприємства можливо на основі ефективного використання трудового потенціалу. Проблемою є лише питання того, як же мотивувати діяльність працівника таким чином, щоб він був здатний реалізовувати цілі і завдання підприємства.

Проблемою ефективної мотивації праці займалося багато вчених. Так, питання мотивації знаходилося у центрі уваги таких науковців як  Д. Макклелланд, Д. Аткінсон, Г. Хекхаузен, Г. Келлі, Ю. Роттер, К. Роджерс, Р. Мей. А.Н. Леонтьєв та ін.

Сьогодні роль мотивації на підприємствах зростає ще більше. Стимулювання трудової активності – це невід'ємний атрибут функціонування підприємства. Адже, саме ефективна мотиваційна система запорука росту організації, її конкурентоспроможності. Вічною залишається вислів, про те, що «кадри вирішують все». Змінюються лише підходи до активізації трудовою активності працівників.

Так , мотиваційна система підприємства – це невіддільна складова його розвитку і від ефективності цієї системи залежать багато показників виробничо-господарської діяльності. Тому менеджери будь-якого підприємства. Повинні чітко усвідомлювати, що результати функціонування організації починаються ще на стадії формування правильної системи мотивації.  

По-перше, сутність мотивації  на підприємстві  зводиться до створення умов, що дозволяють працівникам відчувати, що вони можуть задовольнити свої потреби такою поведінкою, яка забезпечує досягнення цілей  самого підприємства. Тобто мотивація трудової діяльності на підприємстві повинна створювати певний баланс між задоволеністю працівників роботою і її винагородою та результатами їх діяльності.  

По-друге,   будуючи систему мотивацію на підприємстві необхідно дотримуватись правил, які дозволяють підвищити ефективність стимулюючих заходів. Треба  пам'ятати про те, що:

1.     похвала ефективніше осуду і неконструктивної критики;

2.     заохочення має бути відчутним і бажано негайним  (мінімізація розриву між результатом праці та його заохоченням);

3.     непередбачувані і нерегулярні заохочення мотивують більше, ніж очікувані і прогнозовані;

4.     постійну увагу до працівника і членам його сім'ї - найважливіший мотиватор;

5.     людям подобаються перемоги, тому частіше давайте людям відчувати себе переможцями;

6.     заохочуйте за досягнення не тільки основної мети, але і проміжних;

7.     дайте працівникам почуття свободи дії, можливість контролювати ситуацію;

8.      надавайте можливість "зберегти обличчя";

9.     великі нагороди, які рідко кому дістаються зазвичай викликають заздрість, невеликі і часті - задовольняють більшість;

10. розумна внутрішня конкуренція - двигун прогресу.

По-третє, система мотивації повинна   відповідати таким принципам:

·        гнучкості, який означає, що система мотивації  підприємства повинна мати здатність до оперативного реагування на зміну зовнішніх і внутрішніх умов функціонування, а також на зміну загальних і локальних цілей підприємства;

·        системності, який означає повне відображення індивідуального вкладу людини в досягнення кінцевих результатів підприємства через ланцюги "людина-посада-робота" і "особа-група-колектив";

·        відповідності, що полягає у встановленні такого рівня мотивації персоналу, який відповідає кількості, якості та вагомості затраченої праці;

·        структурованості, яка характеризує поділ заробітної плати на частини, кожна з яких є відображенням особистого вкладу працівника в досягнення поточних, кінцевих і віддалених результатів діяльності підприємства;

·        відкритості системи мотивації персоналу означає її прозорість та інформаційну доступність для кожного працівника.

Далі, треба розглянути складові ефективної мотиваційної системи сучасного підприємства. Це як матеріальні так і нематеріальні заходи заохочення. Окремо розглянемо ці два напрямки.

 Роль матеріальної мотивації звичайно для працівника звичайно є провідною.  Завдання ж менеджера полягає у тому, щоб створити правильне співвідношення між основною  заробітною платою та додатковими грошовими виплатами. До фінансових методів мотиваційної системи необхідно включати:

·        Заробітню платню. Визначення її повинно відбуватись на основі використання багаторівневої системи оплати праці із застосуванням індивідуальної оцінки працюючого.

·        Регулярні грошові премії з нагоди певних подій.  Але треба пам'ятати, що регулярні гарантійні премії з часом втрачають своє мотивуючі здібності і працівники сприймають такі заохочення як належне.

·        Нерегулярні грошові премії з нагоди певних подій в житті працівника (ювілей, народження дитини, певні досягнення у роботі.

·        Інші грошові виплати, які пов язані із участі працівників у розподілі прибутку підприємства чи участі в акціонерній власності.  

      Не менш важливою є  нематеріальна  мотивація. На думку багатьох бізнесменів та спеціалістів з управління цей вид мотивації важливіший для успішного розвитку бізнесу за фінансову мотивацію.
Так до нефінансової складової мотиваційної системи сучасного підприємства
 належать:

·        Мотиваційні подарунки. Людині подобається відчувати повагу до себе і свою значимість;

·        Соціальний пакет. Це соціальні вигоди такі, як безкоштовні медичні огляди, безкоштовний відпочинок під час відпустки, можливості для оздоровлення і заняття спортом;

·        Мотиваційні навчання. Працівник отримує можливість відійти від щоденної робочої рутини, отримати нові знання, новий мотиваційний заряд.

·        Спільні корпоративні святкування, під час яких відбувається зближення трудового колективу. На таких святкуваннях обов’язкова присутність керівництва. Адже у неформальній ситуації простіше спілкуватися;

·        Відкритість і постійний діалог керівництва з персоналом. Ефективність праці персоналу зростає, коли працівники поважають керівника, як вмілого управлінця, а не відчувають перед ним страх.

При створенні системи мотивації, треба пам'ятати про те, що співробітники будь-якого підприємства  є основою успіху і ключовим ресурсом, що забезпечує конкурентоспроможність  організації. Ефективність мотиваційної системи підприємства можна аналізувати розглядаючи основні показники діяльності підприємства. Підвищення економічної зацікавленості працівників призводить до поліпшення результатів виробничо-господарської діяльності виробництва.  Тому керівництво кожної компанії повинно віддавати собі звіт у тому, що розробка мотиваційної системи - невід'ємна складова розвитку підприємства.