Право/7. Экологическое, земельное и аграрное право

Ярмольчук Марія Миколаївна

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника, Україна

Типи та види сільськогосподарських кооперативів: законодавче регулювання

На сьогодні в Україні створені і діють різні види кооперативів, зокрема і сільськогосподарських. Конституція України [1] є правовою основою їх діяльності. Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок створення і ліквідації сільськогосподарських кооперативів є Закон України «Про кооперацію» [2] та Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» [3].

Дослідження проблем кооперативних відносин та правового становища сільськогосподарських кооперативів проводили такі науковці як: Я. З. Гаєцька-Колотило, О. В. Гафурова, П. Ф. Кулинич, В. І. Семчик, О. М. Сонін, Н. І. Титова, В. Ю. Уркевич, В. І. Федорович та інші.

У ст. 6 Закону України «Про кооперацію» [2] вказано, що відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Проте Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» (ст.2) [1] виділяє лише два типи сільськогосподарських кооперативів: виробничі та обслуговуючі. Відповідно до цього, такий тип як споживчий кооператив не виділяється взагалі. Також у Законі України «Про кооперацію» вживається словосполучення «типи кооперативів», а в Законі України «Про сільськогосподарську кооперацію» вони названі видами, а не типами. Згодом у ч.3 цього ж Закону такий вид як сільськогосподарський обслуговуючий кооператив поділяється на «види».
Відповідно до Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» сільськогосподарський виробничий кооператив – це юридична особа, утворена шляхом об'єднання фізичних осіб, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, для спільного виробництва продукції сільського, рибного і лісового господарства на засадах обов'язкової трудової участі у процесі виробництва [3].
Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив згідно із ст.1 Закону – це кооператив, створений для надання послуг переважно членам кооперативу та іншим особам з метою провадження їх сільськогосподарської діяльності.
В.Ю.Уркевич пропонує такі ознаки, за яки­ми мо­жна кла­си­фі­ку­вати сільсько­го­с­по­дар­сь­кі ко­о­пе­ра­ти­ви за су­час­них умов: рід ді­я­ль­но­с­ті; предмет діяль­но­с­ті; спо­сіб утво­рен­ня ко­о­пе­ра­ти­вів; рі­вень усу­с­пі­ль­нен­ня май­на; правовий ре­жим зе­мель; фу­н­к­ці­о­на­ль­на спря­мо­ва­ність; те­ри­то­рія ді­я­ль­но­с­ті; сту­пінь вклю­чен­ня в го­с­по­дар­сь­кий обіг; участь у рі­з­них фа­зах су­с­пі­ль­но­го виро­б­ни­ц­т­ва; га­лузь на­род­но­го го­с­по­дар­с­т­ва; під­ста­ви об’єднан­ня у кооператив; під­га­лу­зе­ва озна­ка; кон­к­ре­т­но-­ро­до­ва озна­ка; соці­а­ль­ний склад; сфе­ра ді­я­ль­но­с­ті; ціль ді­я­ль­но­с­ті й об’­єк­ти вла­с­но­с­ті; вид про­ду­к­ції, що виробля­єть­ся; мі­с­це в ор­га­ні­за­цій­но-­го­с­по­дар­сь­кій струк­ту­рі; рі­вень спеціалізації; дже­ре­ла за­без­пе­чен­ня ма­те­рі­а­ль­ни­ми ресур­са­ми то­що, в залежнос­ті від ко­т­рих ви­ді­ля­ють від­по­ві­д­ні гру­пи коопе­ра­ти­вів [4, с. 9].

Залежно від виду діяльності сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи поділяються на такі види: переробні, заготівельно-збутові, постачальницькі, сервісні, багатофункціональні та інші. Як зазначає Я.З. Гаєцька-Колотило, в Законі України «Про сільськогосподарську кооперацію» нічого не говориться про можливість створення кредитних кооперативів, хоча така й не виключається, оскільки перелік видів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів не є вичерпним. Тому авторкою обґрунтовується необхідність прийняття Закону України «Про сільськогосподарські кредитні кооперативи» [5, с. 6, 12].

Сільськогосподарські виробничі кооперативи, на думку Я. З. Гаєцької-Колотило, слід поділяти на виробничо-збутові та виробничо-переробні [5, с. 7].

На підставі викладеного, вважаємо, що доцільно внести зміни до Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» та передбачити, що сільськогосподарські виробничий і обслуговуючий кооперативи є типами сільськогосподарських кооперативів та, в свою чергу, поділяються на види. Таким чином будуть усунуті суперечності з приводу словосполучень «типи», «види» при характеристиці сільськогосподарських кооперативів. Також доцільно визначити особливості діяльності окремих видів кооперативів в окремих розділах Закону.

Крім того, потрібно врахувати пропозиції науковців та передбачити у ст.2 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» окремий тип сільськогосподарських кооперативів споживчий кооператив, що передбачений Законом України «Про кооперацію». Це сприятиме певному узгодженню норм Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» та Закону України «Про кооперацію», що дасть змогу забезпечити належне правове регулювання діяльності сільськогосподарських кооперативів.

Література:

1.   Конституція України від 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - №30. – Ст.141.

2.   Закон України «Про кооперацію» вiд 10.07.2003 № 1087-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2004. - №5. – Ст.35.

3.   Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» вiд 17.07.1997 № 469/97-ВР // Відомості Верховної Ради України. – 1997. - №39. – Ст.261.

4.   Правові проблеми становлення сільськогосподарських кооперативів в умовах ринкової економіки України: Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. юрид. наук: 12.00.06 / В.Ю. Уркевич; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. К., 2001. 20 с.

5.   Організаційно-правові форми сільськогосподарської кооперації в Україні: Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. юрид. наук: 12.00.06 / Я.З. Гаєцька-Колотило; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. К., 2003. 22 с.