+2 экз.

Психологія та соціологія/13. Сучасні технології

соціологічних опитувань

Харченко Н.І., Зайцева Т.А., Фридман О.Д., Ходько А.О.*

Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончара,

* Дніпропетровський державний інститут фізичної культури і спорту

Аналіз адаптації студентської молоді до професійної діяльності з використанням сучасних комп’ютерних технологій та статистичних методів.

Застосування статистичних методів до соціальних систем "набуває обертів", але продовжує стикатися при цьому з чималими труднощами, адже чіткість та визначеність логічності математики тут перетинається з суб'єктивізмом та широким мисленням соціології.

У сучасному індустріальному суспільстві, з притаманним йому глибоким розподілом суспільної праці, адаптація нових поколінь людей до самостійної продуктивної трудової діяльності виступає, як правило, у формі так званої професійної адаптації (адаптації до певної професії).

Емпіричні дані, отримані в ході соціологічного дослідження, ще не до­зволяють зробити вірні висновки, знайти закономірності і тенденції, переві­рити висунуті програмою дослідження гіпотези. Отриману первинну соціо­логічну інформацію (відповіді респондентів, оцінки експертів, дані спостереження та ін.) необхідно узагальнити, проаналізувати і науково інтегрувати. Прикладами методів роботи з такою інформацією є - угруповання, табулювання, розрахунок багатомірних розподілів ознак, класифікація й ін. На наступному етапі, як правило, використовують методи одержання показників, що розраховуються по частотах, згрупованим даним і кластерам (середніх величин, мір розсіювання, зв'язків, показників значимості і т.д.), також методи графічного представлення даних. Серед програмних засобів, що дозволяють застосовувати найсучасніші методи математичної статистики для обробки даних, можна виділити пакети, в першу чергу статистичні – Statistica, SPSS, STADIA, STATGRAPHICS, які мають великий набір статистичних функцій: аналіз чинника, регресійний аналіз, кластерний аналіз, багатовимірний аналіз, критерії згоди і т.д.

У роботі було використано пакет статистичної обробки даних SPSS. Результати статистичної обробки представлені в окремому вікні SPSS Output Navigator, у вигляді таблиць та графіків (діаграм). У засобі Chart Carousel цієї програми виводяться всі типи можливих діаграм і графіків. Стандартні засоби включають стовбчасті діаграми, закрашені графіки, кругові діаграми, графіки мінімальних/максимальних значень, діаграми дисперсій і дисперсійні матриці (з перекриттям ліній регресії або без), а також гістограми.

Було проведено дослідження серед студентів факультету прикладної математики Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара (ФПМ ДНУ ім. О.Гончара) за допомого анкетування. За змістом анкети мали питання стосовно того, що спонукає студентів до вибору тієї чи іншої професії, мотивація студентів до навчання та питання загального характеру стосовно віку, статі опитуваних. В анкетному опитуванні окрім загальних питань щодо віку, статі та майбутньої професії були ті питання, які допомагають визначити ступінь соціальної адаптації та усвідомлювання майбутньої професії.

В процесі роботи було зроблено статистичний аналіз показників щодо адаптації студентів факультету прикладної математики до професійної діяльності, виявлено статистичні зв’язки та залежності, розроблені практичні рекомендації, зроблено порівняльний аналіз.

Для проведення опитування студентів була створена Інтернет сторінка. Вона є достатньо простою та надає можливості по створенню навігації у мережі. Програма написана з використанням технології HTML-Application, що представляє собою файл з розширенням HTА, та представлений аналогічним з HTML кодом. При завантаженні сторінки HTML всі операції, пов’язані з нею, виконує програма браузера, а при використанні технологій HTА – інтерпретатор операційної системи. Таким чином, програма має змогу працювати з базою даних питань та варіантів відповіді на них. Система керування базою даних реалізована з використанням технології Microsoft Access. В результаті оцінено сучасне положення соціалізації серед студентів ФПМ ДНУ ім. О.Гончара. На основі проведеного аналізу та отриманих емпіричних даних був проведений статистичний аналіз, що дозволяє робити висновки про проходження адаптаційних процесів стосовно обраної професії серед молоді. Отже, можна зробити висновок, що на вибір майбутньої професії має вплив сім’я та сучасні тенденції у суспільстві, а також специфіка індивідуальних пріоритетів студентів, тобто переважно інтелектуального розвитку.

У 2008 та 2009 рр. були поведені аналогічні дослідження за тими ж анкетами. На основі проведеного минулого дослідження щодо адаптації студентів ФПМ ДНУ ім. О.Гончара до професійної діяльності, було виявлено статистичні зв’язки та залежності, а також зроблено порівняльний аналіз. Треба підкреслити, що дослідження цього року, не дивлячись на зміну контингенту опитуваних, ще раз довело, що спеціальності програміст та викладач з інформатики і сьогодні обирає молодь з високим рівнем підготовки та за своїм власним бажанням. Це підтверджують математичні результати та суспільна практика. Тому студенти ФПМ ДНУ ім. О.Гончара достатньо впевнені в своєму майбутньому, оскільки вони йдуть до вищого навчального закладу професійно зорієнтовані і отримують фундаментальну освіту свідомо. Для наочності результати були представлені у вигляді графіків та таблиць.

Висновки, що отримані за результатами досліджень можуть бути корисними при проведенні корегування професійно-орієнтованої роботи серед випускників середніх шкіл, ліцеїв, коледжів м. Дніпропетровська та Дніпропетровської області, а також розповсюджені на інші навчальні заклади України.