Ткаченко С.А.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДОЛОГІЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО ІНСТРУМЕНТАРІЮ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ

ТА ЙОГО РОЛЬ В ОТРИМАННІ

МАРКЕТИНГОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ ПРО КОНКУРЕНТІВ

Система маркетингу має значну кількість складових елементів, які безпосередньо впливають на методи і результати діяльності суб’єкта підприємницької діяльності на різних сегментах ринку. Основним елементом системи маркетингу виступають конкуренти. Вони впливають на вибір підприємством ринків, маркетингових посередників, постачальників, формування асортименту продукції та на весь комплекс маркетингової діяльності. А тому, при розробці планів маркетингу потрібно враховувати великий обсяг апріорної інформації про цей елемент. Проведене ж нами практичне дослідження на підприємствах галузі машинобудування Миколаївської області України підтвердило той факт, що маркетологи означених суб’єктів господарювання використовують наявну інформацію про конкурентів не сповна, особливо це стосується системи управлінського обліку, що і підтверджує переконливу актуальність цієї проблеми.

Дослідивши ж точки зору провідних вчених-економістів [1-5] та інші з означеної проблематики, відзначимо той факт, що в роботах сучасників з управлінського обліку залишається ще безліч невирішених питань, особливо це стосується моменту формування інформації про конкурентне середовище в умовах світових інтеграційних процесів.

Тому, метою даної публікації виступає можливість переконливо довести потребу використання системи управлінського обліку в отриманні інформації про конкурентів відділами маркетингу (дослідження ринку) підприємств, її методологічно-інформаційний інструментарій на основі розкриття та всебічного висвітлення наступних категорій: об’єкти управлінського обліку; первинна інформація; головні джерела початкової інформації; вихідна інформація управлінського обліку про конкурентів.

Говорячи про неголослівне можливе і ефективне використання відділом дослідження ринку (маркетингу) комерційно-виробничої інформації управлінського обліку про конкурентів для зміцнення позиції підприємства на динамічному ринку, потрібно визначити наступні категорії: об’єкти управлінського обліку; початкова інформація; головні джерела початкової інформації; вихідна інформація про конкурентів.

Так, об’єктами управлінського обліку виступають:

-                     маркетингова інформація про конкурентів на внутрішньому і зовнішньому ринках, технічні та економічні параметри виробів кращих світових аналогів тощо;

-                     маркетингова інформація про технічні та економічні можливості виготовлених підприємством виробів тощо.

Початковою ж маркетинговою інформацією управлінського обліку про конкурентів виступає: маркетингова інформація про конкурентів на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також зіставлення технічних та економічних можливостей виготовлених підприємством виробів з кращими світовими аналогами тощо.

А головними джерелами початкової маркетингової інформації управлінського обліку про конкурентів є: найбільш важливі технічні і комерційні видання; внутрішні дані про продукцію підприємства, яка конкурує на ринку з кращими світовими аналогами.

В свою чергу, для отримання вихідної (результатної) інформації відділ дослідження ринку (маркетингу) у своєму управлінському обліку шляхом пошуку актуальних новин та їх вибірки формує спеціальні інформаційно-аналітичні таблиці, в яких знаходить угрупування маркетингова інформація про конкурентів на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також зіставлення технічних та економічних можливостей виготовлених підприємством виробів з кращими світовими аналогами тощо.

Так, наприклад, відділ маркетингу ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект» може в своєму управлінському обліку сформувати наступні інформаційно-аналітичні таблиці:

-                     порівняння вітчизняних і зарубіжних газових турбін для судових енергетичних установок, енергетики і механічних приводів;

-                     розвиток енергетичних установок комбінованого циклу конкурента, наприклад фірми Siemens-Westinghouse тощо.

На послідок зазначимо, що наявність інформації управлінського обліку про конкурентів надає можливість відділу дослідження ринку (маркетингу) підприємства вивчати, що ж саме продається ними покупцям або що споживачі придбавають найбільш охоче. Маркетологи підприємств за допомогою цієї інформації мають можливість дізнатися про всі можливі засоби задоволення конкретної потреби покупця. Візьмемо на себе відповідальність наголосити на тому, що саме цей факт визначає конкурентоспроможність суб’єкта господарської діяльності.

Література

1.                 Бутинець Ф.Ф. та ін. Бухгалтерський управлінський облік: Підручник для студентів спеціальності «Облік і аудит» вищих навчальних закладів. / Ф.Ф. Бутинець, Т.В. Давидюк, З.Ф. Канурна, Н.М. Малюга, Л.В. Чижевська; За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-тє вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2005. – 480 с.

2.                 С.Ф. Голов. Управлінський облік. Підручник. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.

3.                 Задорожний З.В. Внутрішньогосподарський облік у будівництві. – Тернопіль: Економічна думка. 2006 – 336 с.

4.                 Карпова Т.П. Управленческий учёт: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ, 2003. – 350 с.

5.                 Хомин П.Я. Формування звітності в підсистемах фінансового, управлінського й податкового обліку: Монографія. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – 288 с.