Економічні науки/1. Банки і банківська система

Мелентьєва О. В., Лозова Л. П., Таран В. А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Валютна політика Національного банку України

Здобувши незалежність, Україна фактично не мала власної грошової одиниці. Минуло не так багато часу, а  ми вже відзначили  перше десятиріччя національної валюти – одного із суттєвих атрибутів державності.

В цій статті аналізуються окремі етапи розвитку валютного ринку, поточні кроки щодо його лібералізації, а також роль валютного курсу в забезпеченні стабільності національної грошової одиниці. Проблема дослідження знайшла своє відображення в працях Лаврушина О.М., Мороза А.Н., Г. Таскі, О.Куценко, С.Івасів., Галасюка В.М., Костюченко В.М. та інших науковців.

Протягом перших років існування національного валютного ринку його дисбаланси не лише висвітлювали загальноекономічні диспропорції, а й провокували підвищені девальваційні та інфляційні очікування. Сьогодні курсова стабільність гривні є запорукою передбачуваної динаміки цін.

Розбудовуючи власну валютно–фінансову систему, Україна була змушена формувати свої перші міжнародні резерви за рахунок зовнішніх запозичень, які тривалий час стабілізували курсову динаміку гривні та внутрішніх цін. Сьогодні ж міжнародні резерви Національного банку України становлять понад 24 млрд. доларів США. Причому вони майже на 17% перевищують монетарну базу.

Підвищуючи фінансову стабільність національної економіки, вдалося подолати її гостру боргову залежність, унаслідок чого сталий курс гривні сьогодні підтримується на фоні досить помірного державного зовнішнього боргу. Вирішувалися такі складні завдання не за мить і не завжди безболізно. Практично кожен крок доводилося робити, не маючи попереднього практичного досвіду.

Упродовж 2000 – 2005 років Національний банк України сприяв стабілізації курсу гривні щодо долара США. У такий спосіб було підтримано процеси фінансового оздоровлення, уповільнення інфляції та початку економічного зростання.

Зважена валютна політика Національного банку  стимулювала не лише швидке накопичення міжнародних резервів, а й вирішення стртегічного завдання – збереження внутрішньої і зовнішньої стабільності національної грошової одиниці. Остання виявилась надійним орієнтиром для вітчизняних підприємців та іноземних інвесторів.

Зважаючи на швидкий прилив короткострокового капіталу на початку 2005 року і різке зростання надходжень валюти, яка притримувалася за кордоном під час політичної невизначеності, а також з метою приведення валютного курсу у відповідність із бюджетними параметрами, затвердженими Верховною Радою України в березні 2005 року, Національний банк 21 квітня здійснив разове зміцнення курсу гривні щодо долара США на 2,7%. У 2006 році гривня подешевшала відносно євро та російського рубля на 11,4% та 9,3%, відображаючи конюнктуру міжнародних ринків.

Наведені курсові зміни  сприяли підвищенню конкурентної позиції вітчизняної продукції.

У 2007 році зберігається домінування пропозиції іноземної валюти над попитом на неї та збільшення обсягів міжнародних резервів. Валютний курс і надалі залишатиметься важливим фактором стабільності гривні. Її подальша курсова динаміка значною мірою залежатиме від ефективності національного виробництва: зниження його енергоємності, теїнологічного оновлення виробничих потужностей, поліпшення інвестиційного клімату в країні та створення умов для стійкого підвищення пролуктивності праці.

Національний банк України забезпечуватиме стабільність національної грошової одиниці шляхом цілеспрямованого упередження та згладжування різких коливань обмінного курсу гривні щодщ долара США, що допоможе мінімізувати негативні інфляційні та девальваційні очікування.

Національний банк України є головним органом, який визначає валютну політику. Валютна політика – сукупність заходів, які здійснюються державою у сфері валютних відносин відповідно до поточних та довгострокових цілей загальної економічної політики країни. Завданням стратегічної валютної політики держави є формування національної валютної системи, яка відповідає як умовам ринкової економіки, так і умовам сучасної міжнародної валютної системи. Завданням поточної валютної політики є оперативне регулювання валютного курсу, валютного ринку, валютних операцій. Одним із важливих інструментів валютної політики є валютне регулювання, за посередництвом якого здійснюється регулювання державою валютних відносин шляхом регламентації міжнародних розрахунків та порядку проведення валютних операцій.

 Багаторічні зусилля Національного банку України, спрямовані на розбудову зміцнення валютного ринку України, дали можливість забезпечити зокрема:

·        створення відповідної моделі валютного ринку України, розвиток його інфраструктури та механізмів проведення торгів і режимів курсоутворення;

·        поступовий розвиток валютного ринку – диверсифікацію валютної структури ринку та залучення в оборот усе зростаючих обсягів валютних коштів;

·        накопичення та підтримання на необхідному рівні золотовалютних резервів Національного банку України для проведення дієвої валютної політики;

·        можливість отримання іноземної вадюти вітчизняними виробниками, які працюють на імпортній сировині, тощо.

Результатом діяльності НБУ у сфері валютної політики є створення майже з нуля валютног ринку. Нині йому притаманний широкий спектр операцій, включаючи й арбітражні. Це наближує ринок до стандартів ЄС та допомагає реалізувати основну стратегічну мету, визначену законодавством, а саме – забезпечення  стабільності національної валюти.