Секція: Економіка, Міжнародні фінанси

Костишина О. Я., Кулинич І. Ю.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ЗАГАЛЬНА МЕТА СВІТОВОГО БАНКУ – СВІТ БЕЗ БІДНОСТІ

Інтеграція до Європейського Союзу — пріоритетний напрямок, який Україна визначила для свого розвитку. Поступове наближення до світових, і насамперед європейських, стандартів обумовило необхідність використання нових концепцій, методологічних і методичних підходів до вивчення можливостей та стратегій їх здійснення комерційними банками України.

Питанням діяльності міжнародних фінансових організацій присвячені праці провідних економістів всього світу. Серед них відомі зарубіжні вчені такі, як Р. Барро, Ш. Бланкарт, Д. Долан, Дж. Кейнс, А. Лернер, А. Пігу, Д. Сакс, П. Самуельсон, Д. Сорос та інші. Проблеми співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями знайшли відображення у роботах С. Боринця, І. Бураковського, А. Гальчинського, О. Єременка, Г. Климка, Л. Красавіної, Д. Лук'яненка, В.Новицького, Ю. Полунєєва, В.Федосова, А.Філіпенка та деяких інших видатних вчених. Тим часом зберігається потреба у дослідженні проблемних аспектів та перспектив інтеграції України до світового фінансового середовища.

Мета дослідження полягає у визначенні ролі та місця Світового банку у сучасній світовій системі, і визначити перспективи співпраці України зі Світовим банком, розглянути можливості використання позик Банку і вдосконалення механізму підготовки і реалізації інвестиційних проектів, що фінансуються за його рахунок.

Однією із значних міжнародних фінансових організацій виступає Світовий банк. Світовий банк - це міжнародна організація розвитку.

Термін "Група організацій Світового банку" охоплює п'ять юридично відокремлених, але тісно пов’язаних між собою, міжнародних організацій, власниками яких є країни-члени, що володіють правом ухвалення остаточних рішень (рис. 1):

     Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) — надає позики безпосередньо країнам-учасницям або іншим позичальникам під гарантію держави-учасниці (195 країн);

     Міжнародна асоціація розвитку (МАР) — надає кредити на пільгових умовах для розвитку найбіднішим країнам (166 країни);

     Міжнародна фінансова корпорація (МФК) сприяє стійкому притоку приватних інвестицій в країни, що розвиваються, скороченню бідності і поліпшенню умов життя населення, здійснює інвестиції в приватному секторі (179 країн);

     Багатостороннє агентство по гарантіях інвестицій (БАГІ) — страхує іноземних інвесторів від визначених категорій некомерційних ризиків (наприклад, експропріація, неконвертованість валюти і обмеження на переклад засобів за межу, а також військові дії і цивільні безлади) і сприяє отриманню іноземних інвестицій державами-членами (171 країн);

     Міжнародний центр по врегулюванню інвестиційних суперечок сприяє залученню іноземних інвестицій, забезпечуючи міжнародні механізми врегулювання і вирішення інвестиційних суперечок в арбітражному порядку, сприяє створенню атмосфери взаємної довіри між державами і іноземними інвесторами (144 країни) [6].

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. – Структура Групи Світового банку.

Кожна з цих установ грає певну роль в рішенні задач боротьби із бідністю і підвищення рівня життя населення країн, що розвиваються.

Термін "Світовий банк" відноситься лише до двох із них – МБРР і МАР. І хоча вони спеціалізуються на різних аспектах процесу розвитку, їх об’єднує загальна мета -  світ без бідності.

Мета діяльності Міжнародного банку реконструкції і розвитку полягає в тому, щоб скоротити бідність в країнах із середніми рівнем доходу і в кредитоспроможних бідних країнах, шляхом надання сприяння стійкому розвитку за рахунок надання позик, гарантій, інструментів управління ризиками і (не кредитних) аналітичних і консультаційних послуг. На відміну від комерційних банків, МБРР керується цілями розвитку, а не прагненням отримати максимально високий прибуток. Позики МБРР (і кредити МАР), як правило, супроводжуються наданням послуг, не пов'язаних з кредитуванням, з тим щоб забезпечити ефективніше використання засобів. Термін погашення позик порівняно з комерційними банками складає 15-20 років, включаючи 3-5-річний пільговий період до початку погашення основної суми. Сукупний об’єм кредитування, що надавався їм з часу створення, склав у 2007 році 433 млрд. дол. США.

Міжнародна асоціація розвитку (МАР) підтримує найбідніші країни з доходом на душу населення не більше, ніж 885 дол. США, яким вона надає безвідсоткові позики, технічну допомогу та консультації з питань політики. Безвідсоткові кредити МАР мають 35-40-річний термін погашення, включаючи 10-річний пільговий період.

Вперше із 1990 року, коли Світовий банк почав вимірювати рівень бідності, кількість людей, що живуть в убогості, по деяким оцінкам, склало менше 1 млрд. чоловік. За даними річного звіту Світового банку в 2007 році найбільше об’єм допомоги був наданий Африці (5,8 млрд. дол. США). Найбільшим позичальником в 2007 році стала Індія, для якої були зарезервовані кредитні кошти в об’ємі 3,8 млрд. дол. США (в порівнянні із 2006 роком сума зросла майже на 50%) [6].

Банк управляється як свого роду кооперативне суспільство, акціонерами якого є країни-члени цієї організації. Кількість акцій у кожної з країн приблизно розраховується залежно від масштабів економіки. Найбільшим акціонером є США (16,41 відсотка акцій), за ними слідує Японія (7,78 відсотка), Німеччина (4,49 відсотка), Сполучене Королівство (4,31  відсотка) і Франція (4,31 відсотка). Акції, що залишаються, розподілені між рештою держав-членів.

Світовий банк має високу репутацію завдяки великим, належним чином керованим фінансовим резервам. Це дає змогу позичати кошти з низькими відсотками на ринках капіталу в усьому світі, які він згодом кредитує країнам, що розвиваються, на дуже сприятливих умовах. Фінансові резерви Банку формуються з декількох джерел — прибутків від інвестицій, зборів, сплачуваних країнами-членами, внесків країн-членів, у більшості випадків, багатих, і, власне, погашення позик країнами-позичальниками.

Не слід плутати Світовий банк із Міжнародним Валютним Фондом. Функції МВФ доповнюють функції Світового банку. Якщо Світовий банк надає допомогу країнам, що розвиваються,  МВФ спрямовує свою діяльність на стабілізацію міжнародної монетарної системи і здійснює моніторинг світових валют. Він підтримує упорядковану систему надходжень і платежів між країнами, що мають різні валюти, валютні курси та державну політику.

Україна  належить  до групи  країн  із  рівнем  доходів нижче від середнього; її ВВП на душу населення у 2007 році становив 1950 доларів США. За чисельністю населення (46 мільйонів осіб) вона посідає друге місце серед країн колишнього Радянського Союзу [6]. Україна, як учасник-акціонер Банку з 1992 року на 2004 рок, мала 0,77% акцій [7].

Світовий банк підтримує програму діяльності уряду України, надаючи позики на реформування державного сектора, здійснення реформ в аграрному, енергетичному, фінансовому та соціальному секторах, приватизацію та реструктуризацію підприємств, надає допомогу у формі позик, грантів і економічних досліджень.

Для України інтеграція в ЄС є складним завданням. З метою забезпечення поступу у зміцненні зв’язків з ЄС Світовий банк сприяє розбудові в Україні системи управління, яка передбачає активну участь населення та зміцнення відповідальності уряду.

Світовий банк сприяє Україні у здійсненні переходу до ринкової економіки з часу її вступу до Банку в 1992 році. Починаючи з цього року нашій країні Світовим банком було надано позик на суму близько 5 млрд. доларів США. Він підтримує ініційовані урядом зрушення в політиці та інституційній базі, спрямовані на забезпечення економічного зростання. Монетизація бюджетних операцій справила позитивний вплив на решту економіки. Міністерство фінансів ліквідувало практику збирання податків у натурі. Зменшено обсяги бартерних операцій, які наразі становлять менше 10% [6]. 

Світовий банк сприяє забезпеченню рівного доступу до шкільної освіти, як у сільських місцевостях, так і в міських зонах, тому що освіта створює міцну базу для сучасної економіки. Він також спрямовує свої зусилля на підтримку більш ефективної системи освіти, що характеризується сучасним рівнем управління, та програм, які відповідають зростаючим потребам населення України.

 Світовий банк допомагає боротьбі з ВІЛ/СНІД та туберкульозом в Україні . Україна має найвищий показник поширеності ВІЛ серед країн СНД: за оцінками ЮНЕЙДС він становить 1% дорослого населення. Упродовж останнього десятиріччя гостро зросла захворюваність на туберкульоз. Фінансований Світовим банком проект підтримує впровадження Україною власної національної стратегії боротьби з цими хворобами. 

Міцний приватний сектор є найбільш ефективним чинником, що забезпечує зростання, створення робочих місць та економічне процвітання. І Світовий банк підтримує створення в Україні сприятливого середовища для діяльності малих підприємств. Завдяки проектам Світового банку в Україні покращуються умови діяльності малого бізнесу. Наприклад, вартість реєстрації підприємства зменшилася зі 192 дол. США в 1997 р. до 67 дол. США в 2001 р. Термін, необхідний для реєстрації підприємства, в середньому скоротився з 34,7 днів у 1997 р. до 4,8 днів у 2001 р.

 Чиста енергія сприяє створенню життєздатного середовища і зміцненню здоров’я населення. За підтримки Світового банку Україна підвищує ефективність, надійність, безпеку та експлуатаційні характеристики гідроелектростанцій. Значне зростання генеруючих потужностей спричинило до покращання енергоспоживання у часи пікових навантажень. 

 Світовий банк підтримує сільгоспвиробників та населення в сільських місцевостях України. Завдяки цьому уряд України досяг поступу у впровадженні земельної реформи в сільських місцевостях. Скасовано право державної власності на землю, і членам колишніх колективних господарств видано 6,7 млн. земельних сертифікатів. Видано декілька мільйонів державних актів на право власності на земельну ділянку. Ці реформи, підтримувані Світовим банком, допоможуть Україні поновити статус “житниці” регіону.

 Світовий банк підтримує зусилля України щодо створення кращих умов життя для усіх її громадян незалежно від віку. Створено уніфіковану національну базу даних соціального страхування, і видано три мільйони страхових свідоцтв. Розширено сферу соціальних послуг на дому, і нині вони охоплюють 10,000 осіб похилого віку та інвалідів. За підтримки Світового банку створено нові центри сімейної медицини і у медичних вузах запроваджено спеціальність сімейного лікаря.

Питна вода, чисте повітря, ліси та ресурси моря створюють базу для довгострокового соціального та економічного розвитку. Світовий банк допомагає Україні у збереженні багатства її природних ресурсів. Він сприяв зміцненню охорони біорозмаїття дельти Дунаю, а також створенню бази для збереження біорозмаїття в регіоні Східних Карпат.

 Світовий банк підтримує розвиток громадянського суспільства в Україні. Понад дві третини усіх проектів, підтримуваних Світовим банком в усьому світі, передбачають активну участь громадськості. В Україні Світовий банк підтримує діяльність громадянського суспільства за найрізноманітнішими напрямками, починаючи від захисту інтересів окремих груп суспільства до просвітницької діяльності та нагляду за діяльністю органів влади. Сотні представників громадських організацій розглянули і дали свою оцінку “Стратегії допомоги Україні” на 2004-2007 рр. Крім того, підтримуваний Світовим банком проект сприяє збільшенню впливу громадян на прийняття рішень на місцях [6].

Таким чином, в Світовому банку першорядна увага приділяється стійкому людському та соціальному розвиткові, а також удосконаленню управління економікою с упором на соціальну інтеграцію. Світовий банк формує комплексні пакети допомоги країнам, які цього потребують.

Можливість залучення пільгових фінансових ресурсів є вкрай важливою для України з огляду на гостру потребу в капітальних вкладеннях, яку відчувають виключно усі галузі вітчизняної економіки, тоді як вітчизняний ринок капіталів залишається неспроможним задовольнити ці потреби.

Завданням Світового банку в Україні є допомога у покращенні умов життя громадян через економічне зростання та соціальний розвиток. Співпрацюючи з місцевими та міжнародними партнерами, Світовий банк допомагає Україні передаючи глобальні знання та фінансуючи проекти.

Враховуючи різні підходи до надання кредитів державам-членам з боку Світового банку, в нашій країні необхідно інтенсивно розширювати такі види міжнародного кредиту, як інвестиційні кредити Світового банку. Доцільно активніше співпрацювати з питань залучення коштів на структурні перетворення, інституціональні проекти, теоретичні дослідження.

Список використаних джерел

1.     Боринець С.Я. Міжнародні фінанси: Підручник. – К.: Знання-Прес, 2002. – 311с.

2.     Козак Ю.Г. Міжнародні фінанси: Навчальний посібник. – К.: ЦУЛ, 2007. – 640 с.

3.     Мозговий О. М. Міжнародні фінанси: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2005. — 557 с.

4.     Циганкова Т. М., Гордєєва Т. Ф. Міжнародні організації: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — 340 с.

5.     Юрга В. А., Кудряшова И. А., Бородулина Л. П. Международные экономические организации. – М.: Экономистъ, 2005. – 304с.

6.     Офіційний сайт Світового банку - www.worldbank.org.ua

7.     Офіційний сайт Міністерства економіки України - http://www.me.gov.ua