Сіріченко Н.О.

Мелентьєва О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Формування та шляхи підвищення ефективності використання банківського капіталу в України

 

У зв'язку з тим, що Україна перейшла до ринкової економіки банківські установи відіграють важливу роль у мобілізації та вільному перерозподілу коштів. Основою формування ресурсної бази банків та необхідною умовою її забезпечення є власний капітал, який є одним із найважливіших показників їх діяльності. Зміцнення ресурсної бази, інтеграція вітчизняної банківської системи у світове співтовариство значною мірою залежать від зростання обсягів власного капіталу українських банків. Відтак особливого значення набувають питання ефективного використання та збереження капіталу банку.

Згідно з Базельською конвенцією про достатність капіталу закладені принципи регулювання капіталу більш як в 100 країнах світу, в тому числі в Україні.

Однак незважаючи на безсумнівні переваги, у процесі практичного використання коефіцієнту достатності капіталу виявлено й певні недоліки. Головний із них полягає в занадто високому рівні приблизності оцінки ризику. У новій версії угоди ця проблема вирішується за рахунок диференційованих коефіцієнтів ризику залежно від кредитного ризику позичальника.

Наближають до вимог Євро директиви також нові вимоги щодо мінімального розміру капіталу банків.

Згідно з Положенням НБУ «Про порядок створення, державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень» від 31.08.2001 р. №375, мінімальний розмір статутного капіталу на час реєстрації банку має бути не меншим:

1.     5 млн. євро для міжрегіональних банків;

2.     3 млн. євро – для регіональних банків;

3.     1 млн. євро – для місцевих кооперативних банків.

Крім того, іноземні банки матимуть право на створення недокапіталізованих філій, а тому шлях до ЄС проходить саме через лібералізацію доступу цих банків на власний ринок. Можна також очікувати приходу західних банків на вітчизняний ринок  через філії східноєвропейських банків, які належать західному капіталу. Лише за кілька років, можливо, з'являться філії великих банків. В останні роки, загальний обсяг іноземних інвестицій до банківського сектору України становив 207,6 млн. доларів, або 12,57% від загальної суми його капіталу. Національний банк дозволив банкам залучати інвестиції на умовах субординованого боргу шляхом випуску їх облігацій на суму мінімум 100 тис. грн. і збільшувати таким чином свій регулятивний капітал.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Схема 1 Шляхи збільшення капіталу

На нашу думку, до основних напрямків підвищення ефективності функціонування банківського капіталу можна віднести:

-         урегулювання дивідендної політики - вона має бути збалансованою;

-         підтримку довіри населення до банківської системи країни (за останні кілька років вклади населення, не враховуючи Ощадбанк, збільшились в 2,5 раза – майже до 12 млн. осіб);

-         регулювання розміру капіталу державою ( таке регулювання здійснюється в основному з метою зменшення ризику банкрутств);

-         прискорення переходу банків на акціонерну форму власності ( це сприятиме введенню нового порядку збільшення капіталу і полегшить виконання низки економічних нормативів).

Отже, банкам України слід впроваджувати процес накопичення власного капіталу та раціональне управління їм, бо успішність банківської системи нашої країни залежить від вибраних самими банками методів і способів управління капіталом.

Література:

1. Положення НБУ «Про порядок створення, державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень» від 31.08.2001 р. №375

2. Бицька Наталія Банківський капітал в економіці України // Вісник НБУ. – 2006. – С. 48- 51.

3. Гроші та кредит: Підричник / за редакцією Савлу. – К.: КНЕУ. – 2001.