Тезисы доклада на конференцию «Европейская наука CCI века  -2008», секция «Экономические науки», №13

 

аспірант Ковальова Ю.М.

к.е.н., доц. Алишева Н.В.

 

Донецький державний університет управління

 

Різноманітність трактувань терміну “кластер” у працях вчених світу

 

Чому економіку варто розглядати через призму кластерів, а не через більш традиційне групування компаній, галузей або секторів, таких як у виробництві або обслуговуванні? Насамперед, у силу того, що кластери краще співвідносяться із самим характером конкуренції та джерелами досягнення конкурентних переваг.

З англійської мови термін “cluster” переводиться як гроно, букет, щітка, або як група, скупчення, зосередження (наприклад, людей, предметів), або як бджолиний рій, буквально – “зростати разом”. Кластер – це також, крім всього іншого, і математичний термін, що позначає фізично близьке розташування логічно пов'язаних об'єктів у межах однієї області. Подібне значення вкладається і в економічний зміст (визначення, поняття) цього слова.

Так, американський вчений Майкл Портер, фахівець в області кластерів, дає наступне визначення: “Кластери - це зосередження в географічному регіоні взаємозалежних підприємств та установ у границях окремої області”. Далі М.Портер доповнює визначення тим, що кластери охоплюють значну кількість різного роду підприємницьких структур, важливих для конкурентної боротьби, а саме: постачальників спеціального оснащення, нових технологій, послуг, інфраструктури, сировини, додаткових продуктів і т.п. Крім того, “...багато кластерів включають органи влади та інші установи - такі, як університети, центри стандартизації, торговельні асоціації, які забезпечують утворення, спеціалізоване перенавчання, інформацію, дослідження та технічну підтримку” [1, c.26].

Кластери – це сконцентровані за географічною ознакою групи взаємозалежних компаній, спеціалізованих постачальників, постачальників послуг, фірм у споріднених галузях, а також пов’язаних з їх діяльністю організацій (наприклад, університетів, агентств по стандартизації, торговельних об’єднань) у певних областях, що конкурують, але при цьому ведуть спільну роботу [2, c.258].

Кластер – це географічно близькі групи взаємопов’язаних компаній та пов’язаних з ними організацій, асоційованих установ в окремій галузі, сфері що пов’язані спільними технологіями та навичками, характеризуються спільністю діяльності та які взаємодоповнюють один одного. Вони звичайно існують в географічній зоні, де комунікації, логістика та людські ресурси є легкодоступними. Кластери зазвичай розміщуються в регіонах, а іноді - в окремому місті. Розенфельд підкреслює, що кластери повинні мати активні канали для бізнес-транзакцій, діалогу та комунікацій. “Без активних каналів, навіть критична маса відповідних фірм не є місцевим виробництвом або соціальною системою і, таким чином, не функціонує як кластер” [2, с. 258 ; 4].

Кластер - це територіальне об'єднання взаємозалежних підприємств та установ у межах відповідного промислового регіону, що направляють свою діяльність на виробництво продукції світового рівня. [3, с. 2].

Кластер - це територіально-галузеве добровільне об'єднання підприємств, які тісно співробітничають із науковими установами та органами місцевої влади з метою підвищення конкурентноздатності власної продукції та економічного зростання регіону [1, c. 4; 4, с. 12;6].

Тобто слово “кластер” має багато тлумачень в українській і російській мовах, але характерною ознакою його сутності є об'єднання окремих елементів (складових часток) у єдине ціле для виконання певної функції, або реалізації певної мети.

За допомогою різноманітних визначень дефініції “кластер” можна представити узагальнюючу систему, у якій надана, представлена різноманітність трактувань терміну у працях вчених світу (табл.1.1.).

Таблиця 1.1

 

Різноманітність визначення терміну “кластер”

 

Автор

Рік

Джерело

Визначення

Porter

1990

The

competitive advantage of nations

Промисловий кластер - ряд галузей,          пов'язаних через зв'язки покупець-постачальник або постачальник - покупець, або через загальні технології, загальні      канали закупівель, розподілу, або загальні трудові об'єднання.

Schmitz

1992

On the

clustering of small firms

Кластер - група підприємств, що належать одному сектору, сегменту та які діють у    тісній  близькості одне до одного.

Swann and Prevezer

1996

A comparison of the

dynamics of industrial

clustering in computing and

biotechnology

Кластери - групи фірм у межах однієї        галузі, розташовані в одній географічній області.

Enright

1996

Regional

clusters and economic

development

Регіональні кластери - це промислові       кластери, у яких окремі фірми - учасники перебувають у тісній близькості одна до одної.

Rosenfeld

1997

Bringing

business

clusters into the mainstream of

economic

development

Кластер - концентрація фірм, які здатні     робити синергетичний ефект через їхню географічну близькість і взаємозалежність, навіть при тому, що їхній масштаб, сфера

зайнятості може не бути виразним або     помітним.

Porter

1998

On competition

Кластер - географічно близька група різних пов'язаних компаній та взаємодіючих        інститутів у специфічній області, пов’язана загальністю і взаємодоповненням.

Feser

1998

Old and new theories of

industry

clusters

Економічні кластери не тільки пов’язані і підтримуючі галузі та інститути, а скоріше пов'язані та підтримуючі інститути, які більш конкурентноздатні на підставі їхніх взаємозв'язків.

Swann and Prevezer

1998

The dynamics of industrial clustering

“Кластер” означає велику групу фірм у     пов'язаних галузях в окремої місцевості.

 

Продовження таблиці 1.1

 

Elsner

1998

An industrial policy agenda 2000 and

beyond

Кластер - група фірм, які функціонально пов'язані, об’єднанні як вертикально, так і горизонтально. Наявний функціональний підхід підкреслює якість взаємозв'язків, що існують між фірмами та інститутами, які підтримують кластер, і такі взаємозв'язки визначаються через ринок.

Roelandt and den Hertag

1998

Cluster

analysis and cluster-based

policy making in OECD

countries

Кластери можуть бути охарактеризовані як мережі виробників сильно взаємозалежних фірм (включаючи наявних спеціалізованих постачальників) пов'язаних один з одним у доданій вартості ланцюга виробництва.

Steiner аnd

Hartmann

1999

Learning with clusters

Кластер - ряд різних взаємодоповнюючих фірм (у виробничому або обслуговуючому        секторах) суспільних, приватних і наявних

напівгромадських дослідницьких інститутів та інститутів розвитку, які пов'язані ринком праці та/або зв'язками витрат - випуску, і/або технологічними зв'язками.

Simmie and

Sennett

1999

Innovation in the London metropolitan

region

Інноваційний кластер визначається як        велика кількість пов'язаних індустріальних та/або сервісних компаній, що мають       високий рівень співробітництва, типово    через ланцюг поставок, і функціонуючих при однакових ринкових умовах.

Bergman and Feser

1999

Industrial and regional

clusters

Промислові кластери – це в самому           загальному вигляді група комерційних    підприємств та некомерційних організацій, для яких членство в групі є важливим     елементом конкурентноздатності кожного члена фірми. Кластер пов'язують разом угоди купівлі-продажу або загальні наявні технології, загальні покупці, наявні канали розподілу, або трудові об'єднання.

Bergman and Feser

1999

Industrial and regional

clusters

Регіональні кластери - це промислові     кластери, які сконцентровані географічно, зазвичай всередині регіону, який утворює столичний район, ринок праці та інші        функціональні господарські одиниці.

Egan

2000

Toronto

Competes

Кластер - це форма промислової активної     організації, що залежить від наявних мереж            

Продовження таблиці 1.1

 

 

 

 

високоспеціалізованих та взаємозалежних фірм приватного сектора та установ        громадського, приватного сектора, чия    кінцева продукція проникає на ринки за межі центрального (metropolіtan) регіону.

Crouch and Farrell

2001

Great Britain: falling through the holes in

the network concept

Більш загальна наявна концепція кластера припускає щось більш широке: тенденція, динаміка для фірм подібного типу бізнесу розташовуватися близько одна від одної, хоча без володіння особливо важливим є присутність в області.

Van den Berg, Braun and van

Winden

2001

Growth clusters in

European cities

Популярний термін - кластер найбільш    тісно пов'язаний, має перетин з місцевим або регіональним розмахом мереж. Наявна більшість визначень розділяють поняття, термін кластерів як локалізованих мереж спеціалізованих наявних організацій, чиї процеси виробництва - тісно пов'язані через обмін товарами, послугами і/або знанням.

OECD

2001-

2002

World

congress

on local

clusters

Regional

clusters in Europe

Регіональні кластерні системи відносяться до географічно обмежених концентрацій наявних взаємозалежних фірм і можуть    активно використовуватись як ключове слово для більш старих концепцій, подібно місцевим виробничим системам, а також

різним спеціалізованим промисловим агломераціям, індустріальним районам, сегментам.

Visser and Boshma

2002

Clusters and

networks as learning

devices for

individual firms

Кластери визначаються як географічні        концентрації фірм, залучених у подібну та пов'язану діяльність.

Andersson et al.

2004

The cluster

policies

whitebook

Кластеризація в загальному вигляді має       визначення як процес спільного, активного     розташування фірм та інших діючих осіб    усередині концентрованої географічної       області, кооперації навколо певної наявної функціональної ніші і встановленні тісних взаємозв'язків та робочих альянсів для        розвитку, посилення їх колективної, спільної конкурентноздатності.

 

Список використаних джерел

 

1. Войнаренко М.П. Механізми адаптації кластерних моделей до політико-економічних реалій України // Світовий та вітчизняний досвід запровадження нових виробничих систем (кластерів) для забезпечення економічного розвитку територій / Матеріали конференції 1-2 листопада 2001р. – Київ: Спілка економістів України, 2001.- С.25-33.

2. Портер М.Е. «Конкуренція» – Москва: Видавничий дім «Вільямс», 2005. – 608 с.

3. Соколенко С. Промышленная и территориальная кластеризация как средство реструктуризации // Социальные аспекты и финансирование индустриальной реструктуризации / Материалы конференции 26-27 октября 2003 г. – М: Региональный форум, 2003.- С.24-28.

4. Хасаєв Г.Р, Міхєєв Ю.В. Кластери - сучасні інструменти підвищення конкурентноздатності регіону (через Партнерство до майбутнього). Частина 1 // Журнал «Компас промислової реструктуризації». - №1. -  2003. – С. 1-13.

5. www.sme.ukraine-inform.org.ua

6. www.krsu.edu.kg/vestnik/v3/a15.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про автора

 

Ковальова Юлія Миколаївна

аспірант Донецького державного університету управління, м. Донецьк

 (викладач / кафедра Банківської та біржової  справи)

 

(Робоча адреса) 83015, м. Донецьк-15, вул. Челюскінців 163а - Донецький державний університет управління, аспірант/кафедра "Банківської та біржової справи".

 

(Наукові інтереси) Управління розвитком регіональної економіки на основі кластерного підходу

(Домашня адреса) 83012, м. Донецьк-12, вул. Космонавтів, 1, к.609

8(0622) 53-17-30 (дом.); 8(062) 312-56-24 (роб.); 305-51-02 (роб.); 80664379956 (моб.)

(E-mail) kun.82@meta.ua; kun.82@maіl.ru