Економические науки/1. Банки и банковская система

Стецура Л.Г., Турзаєва. ю.

Донецький державний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Діяльність комерційних банків на ринку цінних паперів.

 

В Україні процес роздержавлення та становлення ринку цінних паперів збігся зі становленням національної банківської системи. Тому банки як інституції, які акумулюють найбільше фінансових ресурсів, просто не могли собі дозволити не брати участь у приватизаційному процесі, розширюючи таким чином власну корпоративну мережу. 

Комерційні банки є найбільш авторитетними учасниками фондового ринку. Окрім звичайних для акціонерних товариств видів цінних паперів комерційні банки мають право випускати депозитні, банківські книжки та приймають вклади від населення.

Обсяг випуску цінних паперів комерційними банки представлено нижче.

 

Назва банку

Дата випуску

01.01.2007

01.01.2008

ПРИВАТБАНК

21361

1175743

РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ

300000

1054120

УКРСІББАНК

308152

147516

УКРСОЦБАНК

210720

284017

УКРЕКСІМБАНК

410007

1068005

ОщАдБАНК

1180245

2027857

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Така динаміка свідчить  про те що в зв’язку з нестабільною ситуацією на валютному ринку, цінні папери найефективнішій спосіб вкладення коштів.

Намагання банків розширити операції з цінними паперами стимулюється, з одного боку, високою дохідністю таких операцій, з іншого – відносним скороченням сфери використання прямих кредитів.

Крім того, банки започатковують застосування нетрадиційної форми послуг у своїй діяльності з цінними паперами, а саме: надання консалтінгу (консультацій), пов’язаного з інвестуванням капіталу у фондові інструменти, тобто допомагають клієнтам у страхуванні інвестиційних ризиків, здійснюють глибокий аналіз їхніх вкладень у цінні папери, накреслюють для клієнтів алгоритм дій при інвестуванні.

Комерційні банки є одними з основних учасників ринку цінних паперів як фінансові посередники, емітенти різних цінних паперів, інвестори.

Українські комерційні банки  фактично є універсальними й у них поки що немає чіткої інвестиційної спрямованості.

Працюючи з цінними паперами, комерційні банки ставлять собі певну мету. Зокрема емісія банком цінних паперів власного боргу (засновницьких акцій чи власних облігацій) здійснюється з метою формування статутного капіталу у необхідному розмірі. У такий спосіб банки залучають кошти за найменшу ціну з метою їхнього подальшого використання. Короткострокові і довгострокові ломбардні кредити під заставу цінних паперів дають змогу банку мати дохід від кредитних операцій, диверсифікувати кредитний ризик, використовувати цінні папери із власних інвестиційних портфелів.

Викуп банком на ринку власних цінних паперів з наступним їх перепродажем стабілізує ринковий курс власних цінних паперів; зменшує статутний капітал і кількість акціонерів, погасивши цінні папери; надає інвесторам альтернативу вкладень; розширює інвестиційні можливості, замінивши папери іншими.

Операції комерційних банків з цінними паперами є однією з основних сфер діяльності банків. Участь комерційних банків в Україні на ринку цінних паперів як інвесторів обмежується низкою нормативів та вимог Національного банку України. Регуляторне поле створює для банків умови, в яких вони повинні будувати власні стратегії роботи на ринку цінних паперів. Набір обмежень діяльності банків на ринку цінних паперів, що регулюється нормативно-правовими актами, становить систему регулювання банківської діяльності на фондовому ринку.

Сьогодні в Україні далеко не всі банки в змозі виступати інвесторами на ринку цінних паперів. Тому механізм державного регулювання в банківській сфері має бути спрямовано на залучення банківського капіталу до вітчизняного фондового ринку, успішне функціонування якого впливає на розвиток економіки в цілому.

Таким чином, слід зазначити що в  перспективі український ринок цінних паперів спрямований на зростання. Відношення капіталізації українського фондового ринку до ВВП країни не достає 10%, у той час коли для Росії та Польщі цей показник перевищує 35-40%.  Україна все ж вирушає на  зустріч світовому ринку. Очікуваний вступ ВТО, переорієнтація товарних потоків на Захід, більш тісне співробітництво з Євросоюзом – все це буде відображатись на фондовому ринку.