Економічні науки/6

Рудченко С.М., Городнюк В.

ОК ВНЗ «Інститут підприємництва «Стратегія»

Методика вВизначення конкурентоспроможності послуг банкікув

 

На сучасному етапі розвитку банківського сектору України основним фактором стратегічного розвитку банківських організацій є ефективна діяльність із забезпечення конкурентоспроможності послуг за допомогою формування  та реалізації конкурентних переваг.

Усі банки, розробляючи стратегію свого розвитку, залучаючи ресурси, шукаючи більш вигідні умови розміщення коштів, змагаючись за клієнтів, слідкуючи за надійністю та фінансовою стійкістю свого банку прагнуть до підвищення своєї конкурентоспроможності.

Конкурентоспроможність банківської організації - це можливість здійснення ефективної господарської діяльності та досягнення практич­ної прибуткової реалізації своїх послуг в умовах конкурентного ринку. При цьому створення та реалізація конкурентоспроможних послуг є уза­гальненим показником стійкості банку, його уміння ефективно викорис­товувати свій фінансовий, науково-технічний і кадровий потенціали.

 

Існує досить багато методик розрахунку конкурентоспроможності продукції чи послуг підприємства. Один з таких методів - метод розрахунку загального індексу якості ( К0) на основі опитування споживачів за допомогою фокус-групи.

ЦЦей метод був використаний для розрахунку рівня конкурентоспроможності банків міста Жовті Води.  Розрахунки проводилися відносно жовтоводських філій наступних банків: ВАТ «СведбанкSwedbank», «РАЙФФАЙЗЕНБАНКАВАЛЬРайффазенБанк Аваль», ЗАТ КБ «Приватбанк», «Правексбанк», «Надрабанк».

Розрахунок загального індексу якості складається з декількох етапів.

Перший етап. Обирається десять основних параметрів, що характеризують послуги банків:

·          внутрішня атмосфера банку;

·          швидкість оформлення документів;

·          зовнішній вигляд робочого персоналу;

·          найбільш компетентний робочий персонал;

·          швидке та якісне обслуговування;

·          можливість отримати повну інформацію на запитання, які цікавлять;

·          місцезнаходження банку;

·          час роботи банку;

·          зовнішній вигляд будівлі банку;

·          розмір відсоткових ставок на кредити.

 З цих параметрів формується класифікаційний ряд, за яким буде відбуватися оцінка конкурентоспроможності послуг.

Другий етап. Кожний параметр розподіляється на рівні якості. Вони представляють собою 5-ти бальну шкалу при шести рівнях, де «0» - дуже погано; «1» - погано; «2» - незадовільно; «3» - задовільно; «4» - добре; «5» - відмінно. Саме за цією шкалою і відбувається оцінювання послуг.

Третій етап. Будується матриця-таблиця «Параметри*Рівні» (10 * 6 = 60 ячейок) і за нею оцінюється рівень конкурентоспроможності кожного з банків. А саме, кожен учасник фокус групи вказує свій порядковий номер на перетині ячейок відповідного параметра послуги та тієї оцінки, яку він вважає за потрібне присвоїти даному банку.

Четвертий етап. Розраховується загальний індекс якості К0 (як середнє арифметичне показників якості), будується графічне відображення матриці по кожному з банків.

П'ятий етап. За підсумковими показниками індексу якості К0 оцінюється конкурентоспроможність товару послуг у відповідності до інтервалів:

5,00 – 4,51: дуже висока конкурентоспроможність товарупослуг;

4,50 – 3,51: висока конкурентоспроможність товарупослуг;

3,50 – 2,51: середня конкурентоспроможність товарупослуг;

2,50 – 1,51: низька конкурентоспроможність товарупослуг;

1,50 – 0,00: відсутність конкурентоспроможності товарупослуг.

Розрахувавши індекс якості кожного з банків, як середнє значення за показниками, та Сспівставивши отримані значення з інтервалами конкурентоспроможності бачимо, зроблено висновки про їх рівень. , що зЗначення індексаів якості послуг  «Swedbank»ВАТ «Сведбанк» та «ПриватБанк» дорівнюють 3,64 та 3,83 відповідно, а отже відносяться до інтервалу «4,50 – 3,51», що означає високу конкурентоспроможність.  Як бачимо, Ііндекс якості ПриватБанку більший за індекс якості ВАТ «Сведбанк» «Swedbank», а отже, це значить що він є його основним конкурентом на ринку банківських послуг у місті Жовті Води. Індекс якості «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» дорівнює 3,5; «Правекс Ббанку» – 2,9; «Надра Ббанку – 3,39, ці значення відповідають інтервалу «3,5 – 2,51», що означає середній рівень конкурентоспроможності. Ми бачимо, що значення індексу якості банку Аваль знаходиться на межі інтервалу, а значить можна вважати, що навіть незначне покращення організації його роботи допоможе йому підвищити свій рівень до високого.

Взагалі значення індексів якості послуг усіх банків міста Жовті Води свідчать про те, що їх стан має гідний рівень, так як характеризуються високою та середньою конкурентоспроможністю. цією. А оОтже їх концентрація та конкурентна боротьба є досить напруженою, тому що схожість асортименту послуг банків, рівня їх відсоткових ставок, незначна кількість населення міста тільки посилюють конкуренцію між ними, і для того, щоб виділитися з основної маси та зацікавити якомога більше клієнтів потрібно прикласти чимало зусиль.

 

Література:

1.                 Кузьменко С.М., Шпиг Ф.І., Волошко І.В.Стратегічний менеджмент банку: Навчальний посібник.-Суми: ВДТ «Університетська книга», 2003-734 с.

2.                 Лютий І.В.  Олександров.О.В. Конкурентоспроможність банку в умовах глобалізації та лібералізації руху капіталу.Чинники сучасної банківської конкуренції та їх особливості в Україні. Вісник НБУ №112/2006.2004