Неліпа Р. О.

Студентка гр. МЄ – 04В

Донецький національний університет економіки та торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Міжнародний досвід довгострокового кредитування

Аналізуючи розвиток внутрішнього українського ринку довгострокових кредитів, важливо знати практи­ку країн із розвинутою економікою, потужними кредитно-грошовими си­стемами та великим досвідом довгострокового кредитування, поняття яко­го в економічно розвинутих країнах фактично збігається з поняттям іпо­течного кредитування. У розвинутих країнах іпотечне кре­дитування вже 25—30 років як стало "класикою" — воно не потребує сут­тєвих жертв ні від кредитора, ні від по­зичальника. Кредит надається на умо­вах внесення 20—50% вартості нерухо­мості, його розмір розраховується з ог­ляду на поточний дохід позичальника, щомісячні виплати, як правило, не пе­ревищують 30% від цього доходу. В разі неповернення позики нерухомість ре­алізується з торгів, кредитор повертає свої гроші, а залишок отримує пози­чальник. Кількість неповернених іпо­течних кредитів відносно невелика: 0.01—3% залежно від країни [І].

У Західній Європі та США давно сформовано розвинуту і законодавчо врегульовану систему іпотеки, в основі якої — чіткі методи реєстрації нерухо­мості, а також суворе юридичне оформ­лення виникнення і припинення за­ставного права на нерухоме майно.

Головна складова довгострокового кредитування взагалі та іпотечного зокрема — оцінка ризиковості креди­ту, що включає оцінку кредитного та процентного ризиків. У США максимальне відношен­ня довгострокових зобов'язань пози­чальника до його доходів не може пе­ревищувати 35%, у тому числі випла­ти за іпотечним кредитом не повинні перевищувати 28%. Додатковим захи­стом від кредитного ризику є внесен­ня покупцем першого внеску за купівлю будинку власним коштом. Як правило, це близько 20% вартості будинку. Захист, отже, подвійний: по-перше, знижується ризик неспла­ти позичальником іпотечного креди­ту; по-друге, вкладаючи кошти, позичальник прагнутиме зни­ження ціни, а отже, зростає надій­ність майнового забезпечення позич­ки. Поряд із кредитним враховується процентний ризик. Тривалий час у США та інших західних країнах вико­ристовували традиційний спосіб за­побігання процентному ризику: нада­вали іпотечні кредити за фіксовани­ми процентними ставками, включа­ючи у відсоток, що закладається, два компоненти — реальну процентну ставку і ставку, що враховує інфля­ційні очікування. Саме в 1970-х з'явилися нетрадиційні схеми довгострокового фінансування, ме­тою яких було відгородити кредито­ра від фінансових ризиків, пов'язаних зі зростанням темпів інфляції та не­можливістю їх передбачити. Серед нових методів — такі форми іпотеч­ного кредитування, як іпотека з пла­ваючою ставкою відсотка або іпотека, за якої кредитор одержує право на частину поточного доходу чи доходу від продажу [2].

У великих містах зростає потреба в житлі (за гострої нестачі джерел фінансування будівництва) внаслідок припливу населення із сільської міс­цевості України і так званого близько­го й далекого зарубіжжя. За таких умов об'єктивно виникає потреба в довгострокових кредитах на житлове будівництво, на які мінімально впли­ває інфляція і котрі максимально за­безпечені своєчасним поверненням [3]. Довгострокове іпотечне кредитування на купівлю (будів­ництво) житла — дієвий інструмент цього процесу.

Урахування міжнарод­ного досвіду державної підтримки дов­гострокового кредитування (наприклад, у житловому будівництві) сприятиме вирішенню вітчизняних соціальних і економічних проблем (таких як стиму­лювання зростання народжуваності, рівня життя, загальнодержавних еко­номічних показників тощо). Все це, у свою чергу, спричиниться до зниження вартості довгострокових кредитів в Ук­раїні.

Люди виявляють бажання вкладати власний капітал. Але вони обережні і хочуть отримувати його назад. Кредитодавці здебільшого старанно досліджують кожен проект, перш ніж ризикувати своїми грошима, порівнюють перспективи зисків і ймовірність втрат. Інколи допускають помилки. Але з декількох причин вони, ймовірно, зроблять помилок менше, ніж урядові кредитори передусім тому, що гроші їх власні або ж їх добровільно їм довірили.

Державної «допомоги» інколи треба боятися так само, як недоброзичливого ставлення. Це стосується державних субсидій і урядових кредитів. Проте держава не може надати фінансової допомоги виробництву, якщо раніше чи пізніше не забере цих коштів з виробничої сфери. Всі урядові кошти походять з податків. Навіть найхваленіший «урядовий кредит» полягає на припущенні, що позики будуть остаточно сплачені з надходжень від податків. Коли уряд надає позику чи субсидію виробництву, все, що він робить, зводиться до оподаткування успішних приватних підприємців, щоб допомогти невдахам. При певних надзвичайних обставинах на користь цього можуть існувати правдоподібні аргументи, які не слід аналізувати. Але на тривалий час і з погляду всієї країни це не вигідно. Досвід показав, що це справді так.

 

 

Список використаних джерел

1.     Калашникова З.В Зарубежный опит жилищнего кредитований и его применение в разных странах // Финансовый ме­неджмент. 2002.

2.     Ю. Іваненко, А. Мамишев. До питання розкриття інформації про державний борг. Державні фінанси. Вісник НБУ.-2007.

3.     Г. Гезліт. Економіка в одній лекції ( кредити деформують виробництво).-Л.: 1998.