Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Ткаченко М.М.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Інтерактивні технології колективно-групового навчання.

 

До цієї групи відносять інтерактивні технології, що передбачають одночасну спільну (фронтальну) роботу всього класу.

Обговорення проблеми в загальному колі. Це загальновідома технологія, яка застосовується, як правило, в комбінації з іншими, її метою є прояснення певних положень, привертання уваги учнів до складних або проблемних питань у навчальному матеріалі, мотивація пізнавальної діяльності, актуалізація опорних знань тощо. Вчитель має заохочувати всіх до участі та дискусії.

„Мікрофон”. Ідея цієї інтерактивної вправи полягає в тому, що вчитель пропонує учням швидко кількома реченнями, висловити свою думку стосовного певного питання. Учитель пропонує класу уявний мікрофон, який передається від учня до учня по мірі того, як кожен висловлює свою думку. Перевагою цього методу є те, що учнів непотрібно ділити на окремі групи, що є більш прийнятним для учнів 5-го класу. Недоліком може бути те, що діти цього віку не завжди готові до висловлювання власної думки як самостійної та незалежної ідеї. Тому учителю необхідно працювати над методикою реалізації вказаного методу.

„Незакінчене речення”. Цей прийом часто поєднується з Мікрофоном і дає можливість ґрунтовніше працювати над формою висловлення власних ідей, порівнювати їх з іншими. Робота за такою методикою дає присутнім змогу долати стереотипи, вільніше висловлюватися щодо запропонованих тем, відпрацьовувати вміння говорити коротко, але по суті й переконливо. Визначивши тему, з якої учні будуть висловлюватись в колі ідей або використовуючи уявний мікрофон, учитель формулює незакінчене речення й пропонує учням закінчити його. Кожний наступний учасник обговорення повинен починати свій виступ із запропонованої формули. Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад: «На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було...» або «Ця інформація дозволяє нам зробити висновок, що...», або « Це рішення було прийнято тому, що...» тощо.

Мозковий штурм. Відома інтерактивна технологія колективного обговорення, що широко використовується для вироблення кількох вирішень конкретної проблеми.

Вказаний варіант інтерактивного прийому роботи є більш зручним для роботи з учнями 5-го класу, ніж попередній варіант. Це пояснюється тим, що для п'ятикласників на початковій стадії навчання будь-якому прийому роботи або вправи важливо мати конкретний приклад, на який можна орієнтуватися. У цьому випадку учитель пропонує частину вже готової думки (у вигляді незакінченого речення), яку учневі необхідно доповнити своєю власною. Цей момент у роботі значно полегшує для учнів цієї вікової категорії можливість самостійно висловлювати свої думки, особливо на початковій стадії навчання.

Мозковий штурм спонукає учнів проявляти уяву та творчість, дає можливість їм вільно висловлювати свої думки. Мета «мозкового штурму» чи «мозкової атаки» в тому, щоб зібрати якомога більше ідей щодо проблеми від усіх учнів упродовж обмеженого періоду часу.

Ідея методу „мозкової атаки" або „штурму" полягає у тому, що одна група учнів (генератори ідей) висловлюють якомога більше ідей, а інша група (експерти) дають їм оцінку, відбирають найбільш цінні думки та ідеї. До переваг цього методу роботи можна віднести:

1. Роботою охоплено переважну більшість класу.

2. Обговорення є колективним, а це є важливим для учнів 5-го класу, особливо на перших етапах навчання проектно-технологічній діяльності.

3. Мозковий штурм спонукає учнів проявляти уяву та творчість, дає можливість їм вільно висловлювати думки.

До недоліків можна віднести наступні:

І. Учні не завжди спроможні дати експертну оцінку тим ідеям, які висловлюються.

2. Пошук нових ідей зупиняється на тому, що учні повторюють вже висловлені ідеї.

З. Нераціональне використання навчального часу.

Навчаючи - вчусь («Кожен учить кожного», «Броунівський рух»). Метод «Навчаючи, вчусь» використовується у вивченні блоку інформації або в узагальненні та повторенні вивченого. Він дає можливість учням узяти участь у передачі своїх знань однокласникам. Використання цього методу дає загальну картину понять і фактів, що вивчаються на уроці, а також викликає певні запитання та підвищує інтерес до навчання. Сутність цього методу полягає в тому, що учитель готує картки з фактами, що стосуються теми уроку, по одній для кожного учня. Роздає по одній картці кожному. Впродовж кількох хвилин учні читають інформацію на картці. Далі їм пропонується ходити по класу і знайомити зі своєю інформацією інших однокласників. Учень може одночасно говорити лише з однією особою. Завдання полягає в тому, щоб поділитися своїм фактом і самому отримати інформацію від іншого учня. У відведений час варто забезпечити спілкування кожного учня з максимальною кількістю інших для отримання якомога повної інформації. Після того як учні завершать цю вправу, запропонують їм розповісти, відтворити отриману інформацію. Відповіді можуть записуватись на дошці.

Ажурна пилка («Мозаїка»). Технологія використовується для створення на уроці ситуації, що дає змогу учням працювати разом для засвоєння великої кількості інформації за короткий проміжок часу. Ефективна й може замінити лекції у тих випадках, коли початкова інформація повинна бути донесена до учнів перед проведенням основного (базисного) уроку або доповнює такий урок. Заохочує учнів допомагати один одному вчитися, навчаючи.