Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Голінченко Р.С.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Дидактичні особливості організації технічної творчості в закладах освіти.

 

Практика показує, що багато старшокласників мають вельми різносторонні знання за вибраним профілем. Ці знання важливі не стільки тим, що їх має свій в розпорядженні школяр, скільки тим, що вони отримані шляхом самоосвіти. В процесі самоосвіти виробляються якості, які багато в чому зумовлюють подаль­ший розвиток творчих рис особи. Перш за все в процесі самостійної роботи по придбанню знань розвиваються загальне і технічне мислення. У свою чергу, роз­виток інтелекту сприяє більш глибокому розумінню причинно-наслідкових зв'яз­ків в явищах природи.

Технічна творчість сприяє також надбанню досвіду технічної творчої діяль­ності, що має величезне значення для формування особи. По-перше, він дозволяє на основі отриманих знань і умінь придбавати нові. По-друге, досвід певною мі­рою зменшує вірогідність вибору помилкового шляху при рішенні технічних за­дач. По-третє, досвід сприяє виробленню умінь перенесення знань і умінь в нові умови застосування. В практиці творчої діяльності відомі багато випадків, коли складні технічні задачі розв'язувалися саме завдяки перенесенню досвіду рішення аналогічних задач.

Творча діяльність сприяє формуванню у школярів перетворюючого відно­шення до навколишньої дійсності. У людини, яка не займається творчою діяльністю, виробляється прихильність до загальноприйнятих поглядів і думок. На її сприйняття впливають звичні установки, оцінки і т.д. Це призводить до того, що в своїй діяльності, роботі і мисленні він не може вийти за межі відомого. З часом стереотип такої діяльності закріплюється і породжує відсталість мислення, від якої людині важко позбутися. Якщо ж з раннього віку дітей включати в творчу ді­яльність, то у них розвиваються допитливість розуму, гнучкість мислення, па­м'ять, здібність до оцінки, бачення проблем, здатність передбачення і інші якості, характерні для людини з розвинутим інтелектом. З віком ці якості зміцнюються, удосконалюються і стають невід'ємними рисами особистості людини.

Ефективність формування і розвитку творчих рис особистості багато в чому залежить від уміння педагогів організувати творчу діяльність учнів. Однією з го­ловних педагогічних вимог до учнівської творчої діяльності є врахування вікових особливостей школярів. Без урахування особливостей розвитку психіки дітей не­можливо правильно співвіднести між собою мету, мотиви і засоби досягнення ме­ти. Особливої уваги вимагають до себе мотиви діяльності. Адже власне вони ви­значають інтерес до роботи, виникнення проблемної ситуації і прагнення до дося­гнення мети.

Важливе значення в організації творчої діяльності школярів має доступність пропонованих технічних задач і завдань. Складність їх повинна бути строго співвіднесена з «кроком» творчого розвитку школярів. Психологією встановлено, що кожна людина має свій, властивий тільки йому «крок» творчого розвитку. Уповільнення розвитку, а тим більше прискорення завжди приводить до небажа­них наслідків. Дана вимога породжує нове - уміле поєднання індивідуальної і ко­лективної творчої діяльності школярів.

Гурткова, позаурочна творча діяльність дітей тим і позитивна, що дозволяє оптимально поєднувати індивідуальну роботу з колективною. Велике значення в творчій діяльності має безперервність творчого процесу. Практика показує, що епізодична творча діяльність малоефективна. Вона може викликати інтерес до конкретної виконуваної роботи, активізувати пізнавальну діяльність під час її виконання, може навіть сприяти виникненню проблемної ситуації. Але епізодична творча діяльність ніколи не приведе до розвитку творчого відношення до праці, прагнення до винахідництва і раціоналізації, експеримента­торської і дослідницької роботи, тобто до розвитку творчих якостей особистості. Безперервна, систематична творча діяльність протягом всього періоду навчання в школі, як свідчить досвід, неодмінно приводить до виховання стійкого інтересу до творчої праці.

Велике значення у вихованні творчих рис особистості має результативність творчої праці. Особливу цінність представляє в зв'язку з цим праця, направлена на вдосконалення виробництва, підвищення ефективності устаткування і т.д. Еконо­мічний ефект творчих зусиль є могутнім стимулом до творчої діяльності. Досвід­чені керівники гуртків технічної творчості використовують це в практичній роботі за допомогою встановлення зв'язків з виробництвом. Знайомлячись з виробни­цтвом, учні знаходять можливість для вдосконалення устаткування, інструментів, технологічних процесів, а потім формулюють технічні завдання і розробляють їх. І нерідко знаходять такі рішення, які є раціоналізаторськими пропозиціями і на­віть винаходами.

Вимога результативності особливо важливо, оскільки одержаний результат викликає позитивний емоційний настрій, стимулює творчу активність учнів. Ре­зультативність творчої діяльності слід розглядати не тільки по відношенню до кі­нцевого «продукту», але і стосовно кожного етапу виконання творчого завдання.