Коломієць І.В.

Сумський національний аграрний університет

Аудит розрахунків з постачальниками та підрядниками

 

 

Становлення і розвиток аудиту в Україні, як невід'ємної частини ринкової економіки та форми незалежного фінансово-економічного контролю, відбуваються зі значними перешкодами органів державної влади, неузгодженості діючого законодавства, нерозуміння керівництвом підприємств необхідності аудиту і приховування потрібної для перевірки інформації. Тому виникає необхідність реформувати аудит так, щоб удосконалити законодавчу і нормативну базу для відповідності міжнародним стандартам, а також для того, щоб керівники кожного підприємства розуміли потрібність аудиторських перевірок і не перешкоджали діяльності кваліфікованих аудиторів.

В описі аудиту знаходяться посилання на закони та нормативні акти, відповідно до яких проводився аудит, розкривається алгоритм аудиторської перевірки, використання необхідних процедур і збирання всіх доказів для складання обґрунтованого висновку, подаються результати експертизи ведення бухгалтерського обліку та системи внутрішнього контролю, зазначаються факти неусунених у процесі аудиторської перевірки суттєвих порушень встановленого ведення бухгалтерського обліку та складання звітності, а також порушень законодавства при здійсненні господарських і фінансових операцій, які можуть створити у користувачів фінансової звітності неправильне уявлення про фінансовий, майновий і економічний стан підприємства, а також завдати збитків інтересам його власників і (або) третіх осіб, посилання на роботу іншого аудитора (або) експерта, якщо цей матеріал було використано.

Важливою складовою аудиторської перевірки є аналіз фінансово-господарської діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, вивчення товарних та грошових потоків; вибір платників податків та їх господарських одиниць для проведення перевірок; спостереження для встановлення реальних обсягів надходження товарів та надання послуг; узагальнення результатів перевірок.

Джерелами інформації для проведення аудиту розрахунків з постачальниками і підрядниками є: наказ про облікову політику підприємства, договори купівлі-продажу, накладні, рахунки-фактури, рахунки, акти приймання робіт, послуг, податкові накладні, товарно-транспортні накладні; аудиторський висновок попередньої перевірки та інша документація, що узагальнює результати контролю; звітність ф.1 „Баланс”.

Визначеня переважаючого порядку розрахунків з постачальниками і підрядниками. З цією метою аудитор одержує список постачальників із зазначенням сум заборгованості перед ними на кінець року, проводить вибіркову перевірку найбільш вагомих сум, вивчає наявні відповідні договори та первинні документи. Документальне оформлення аудиторської перевірки містить такі складові: робоча документація аудитора, і підсумкові документи.

Особливу увагу слід звернути на своєчасність поставок, відповідність кількості та якості поставленої продукції вимогами договору, на використання підприємством своїх прав у разі порушення умов договору, правельність та обгрунтованість цін.

У разі перевірки повноти і правельності оприбуткування отриманих від постачальника запасів, дотримання діючих цін і тарифів завданням аудитора є встановлення:

- наявності, достовірності та правельності оформлення договорів на доставку запасів;

- повноти і своєчасності оприбуткування запасів, що надійшли від постачальників;

- достовірності та законності розрахунків з постачальниками і підрядниками;

- дотримання строків позовної давності.

Кожна сума кредиторської заборгованості на окремих рахунках розглядається з погляду винекнення боргу, причини і давності створення заборгованості, реальності її одержання. Тому необхідно зясувати причини її не погашення у визначені терміни. Аудитор при перевірці розрахунків з постачальниками та підрядниками має встановити правельність кориспонденції рахунків бухгалтерського обліку, що дає змогу виявити не тільки помилки у відображенні в обліку розрахункових операцій, а й розкрити факти навмисного викривлення облікових даних з метою приховування допущених зловживань. Правельність розрахунків перевіряють зіставлення операцій з оплати рахунків з виписками банку або іншими грошовими документами. Ці дані мають збігатися.

Для виявлення фактів документальне дослідження розрахункових операцій необхідно поєднувати з контрольною інвентаризацією у момент надходження матеріальних цінностей,що можливе для організації внутрішнього аудиту відповідними спеціалістами, бухгалтерською службою, а також із зустрічною звіркою розрахунків із постачальниками й опитуванням осіб, причетних до використаних матеріальних ціностей або безпосереднього їх одержання.

Таким чином, на сьогоднішній день більшість аудиторських фірм має в своєму розпорядженні власні комп’ютерні програми. Велике значення для вдосконалення аудиту має системний характер вивчення питань вдосконалення аудиторських доказів, автоматизація процесу аудиту; вивчення міжнародного та вітчизняного досвіду аудиторів.

Література:

1.               Аудиторська діяльність в Україні. Збірник нормативних документів(зі змінами та доповненнями постану на 1.03.01р.)-ООО ”Конус”, 2001.-201с.

2.               Білик Н.Д., Полятикіна Л.І., “Основи аудиту”, Суми “Слобожанщина”-1999р.-295 стр.

3.               Закон України “Про аудит і аудиторську діяльність”, введений в дію постановою ВР №3126-від 22.04.93р. Зі змінами та доповненнями, - Голос України. – 2004.-№ 99(599)