О.О. Клокар,

к.е.н., доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту,

Білоцерківський національний аграрний університет

Характеристика систем оплати праці в аграрному секторі економіки

         Підвищення якості трудового життя аграріїв, формування позитивного ставлення селян до роботи не можливе без забезпечення належного матеріального стимулювання. Насамперед, це стосується збільшення оплати праці – провідного мотиву покращення трудової активності кожного працівника. Кодексом законів про працю та іншим законодавством України визначені правові засади щодо покращення рівня матеріального стимулювання [1-2; 4-5]. Проте низький рівень механізації виробництва та продуктивності праці, диференціація форм господарювання підприємств, особливо в аграрному секторі економіки, ускладнює впровадження дієвої системи оплати праці,  негативно позначається на трудовій мотивації селян. Тому на сучасному етапі розвитку аграрного сектора економіки актуальним питанням є підвищення оплати праці та якості трудового життя в реструктуризованих сільськогосподарських підприємствах для формування позитивного ставлення до праці селян.

         Питанням оплати праці аграріїв займалися такі науковці як: О. Бугуцький, Г. Купалова, В. Дієсперов, Л. Червінська тощо [3; 6]. Вони дослідили основні системи, види та тарифи оплати праці, норми виробітку для різних видів механізованих і ручних робіт в сільському господарстві. Проте питання застосування дієвих систем оплати праці та підвищення якості трудового життя в реструктуризованих сільськогосподарських підприємствах різних форм господарювання за сучасних умов трансформації соціально-економічних і трудових відносин в аграрному секторі вивчені недостатньо.

         Ураховуючи актуальність і невирішеність вищенаведеного питання, головною метою даного дослідження є характеристика систем оплати праці в аграрному секторі економіки та розробка заходів щодо покращення матеріального стимулювання селян. Для досягнення мети використовувалися наступні методи: діалектичний, абстрактно-логічний, аналізу, синтезу та ін.

         Нами встановлено, що для стимулювання всіх категорій працівників в аграрному секторі застосовується відрядна система оплати праці, що поділяється на: акордно-преміальну систему, оплату праці від валового доходу тощо. Спільним для даних систем оплати праці є встановлення фіксованого розміру заробітку, але з різними підходами до надання доплат, надбавок, премій тощо. Разом з тим, будь-яка система оплати праці повинна бути орієнтована на тісний взаємозв’язок між розміром заробітку, результатами роботи кожного працівника і господарства в цілому. Проте на сучасному етапі розвитку аграрного сектора України даний взаємозв’язок – слабкий. Однією з причин є неефективна діяльність господарств, що спричиняє несвоєчасну виплату заробітку селянам, погіршує добробут людей та формує їхнє негативне ставлення до праці. 

        З метою кращого матеріального стимулювання аграріїв нами адаптовано підхід О. Бугуцького, Г. Купалової, В. Дієсперова. Так, він передбачає, що різні системи оплати праці окремих підприємств повинні містити:

-       значну питому вагу оплати праці за тарифом (80%);

-       єдину тарифну сітку для всіх галузей економіки;

-       встановлення доплат, переважно, не за складність праці, а за відповідальність роботи та її якість;

-       формування патріотичного ставлення працівників до досягнень колективу підприємства завдяки наданню соціальних пільг (оплата страхових полісів, медичне обслуговування, оплата харчування, проїзду тощо). Одним з варіантів соціальної пільги є грошова винагорода як гратифікація, яка виплачується додатково до заробітної плати на випадок урочистих свят, ювілеїв та ін.;

-       стимулювання особистої ініціативи працівників;

-       зацікавленість у покращені результатів фінансово-господарської діяльності підприємства (премії, збільшення відсоткових ставок по цінних паперах тощо).

-       трудовий договір на визначений термін (контракт) [3, с.163].

         Таким чином, всі вищенаведені заходи повинні сприяти підвищенню зацікавленості аграрної праці, добробуту селян і економічного стану галузі в цілому. 

Література:

1.           Головата Л. У країні буде запроваджено погодинну оплату праці //       Голос України. – 2007. – №74(4074). – 26 квіт. – С. 2.

2.           Кодекс законів про працю України: Закон України від 10 грудня 1971 р. №322 – VIII із змін. станом на 7 лют. 2007 р. // Відомості Верховної Ради. – 2007. – №15. – С. 194.

3.           Мотивація праці та формування ринку робочої сили / О.А. Бугуцький,         Г.І. Купалова, В.С. Дієсперов та ін.; За ред. П.Т. Саблука,                         О.А. Бугуцького. – К.: Урожай, 1993. – 416 с.

4.           Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням: Закон України від 11 січня 2001 р.          №2213 – ІІІ із змін. станом на 19 груд. 2006 р. // Відомості Верховної   Ради. – 2007. – №7 – 8. – С. 66. 

5.           Про охорону праці: Закон України від 14 жовтня 1992 р. №2694 – ХІІ із змін. станом на 17 лист. 2005 р. // Відомості Верховної Ради. – 2006. –    №1. – С. 18.

6.           Червінська Л.П. Мотивація трудової діяльності в агропромисловому виробництві України: Автореф. дис... доктора екон. наук / Ін-т економіки НАНУ. – К., 2003. – 36 с.

 

 

 

Авторська довідка

Клокар Олег Олександрович, к.е.н., доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту,  Білоцерківського національного аграрного університету.

Адреса: Київська область, м. Біла Церква, вул. Павліченко 20,  кв. 81.

Контактні телефони: (04463) 39-30-30 – дом., (050) 984-63-24 – моб.

Матеріали на конференцію: “Ключевые проблемы современной науки”.

Тематика конференції: “Экономика сельского хозяйства”.